Očima expertů: Snížit počet vysokoškoláků či vysokých škol?

Z vysokého školství se stala masová záležitost, což vede ke kvalitativnímu úpadku. Měl by se počet VŠ a jejich studentů regulovat? Ptali jsme se ekonoma Petra Zahradníka, ředitele české Transparency International Davida Ondráčky, filozofa Jana Sokola, podnikatele Tomia Okamury a dalších osobností.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 8. 2011 23:46, Pavel

Prošel jsem celkem tři vysoké technické školy jak v Praze tak i třeba jinde. I s doktorátem. Teď na jedné učím. Je to technická fakulta na blíže nejmenované univerzitě. S tou kvalitou studentů je to skutečně bída. A přijímáme všechno, ovšem během prvního ročníku nás nyní už téměř 60% lidí opouští. Pro naprostý nezájem a pro totální neschopnost. Ono je to v podstatě ani nezajímá. A je jim vcelku jedno, co studují, hlavně když je vezmeme bez přijímaček. Ale to je vina v první řadě státu. Není tlak na kvalitu, platí se za kvantitu a ještě blbě. Co máme dělat? Jednou jsem si dělal takový soukromý průzkum. Kolik očekávají jako nástupní plat. Jeden hoch mi řekl, že tak 40 tisíc. Na moji otázku zda-li čistého nebo hrubého řekl, že v tom snad není rozdíl ne? Tak jsem se ho okamžitě zeptal, kolik je třetina z třetiny. Bez mrknutí oka mi řekl, že jedna. Co na tohle říct? Specializace elektro, třetí ročník. Jednou bude možná sedět na velínu v Temelíně. Už tomu věřím. A mám strach.

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

4. 8. 2011 23:46 | Pavel

Prošel jsem celkem tři vysoké technické školy jak v Praze tak i třeba jinde. I s doktorátem. Teď na jedné učím. Je to technická fakulta na blíže nejmenované univerzitě. S tou kvalitou studentů je to skutečně bída. A přijímáme všechno, ovšem během prvního ročníku nás nyní už téměř 60% lidí opouští. Pro naprostý nezájem a pro totální neschopnost. Ono je to v podstatě ani nezajímá. A je jim vcelku jedno, co studují, hlavně když je vezmeme bez přijímaček. Ale to je vina v první řadě státu. Není tlak na kvalitu, platí se za kvantitu a ještě blbě. Co máme dělat? Jednou jsem si dělal takový soukromý průzkum. Kolik očekávají jako nástupní plat. Jeden hoch mi řekl, že tak 40 tisíc. Na moji otázku zda-li čistého nebo hrubého řekl, že v tom snad není rozdíl ne? Tak jsem se ho okamžitě zeptal, kolik je třetina z třetiny. Bez mrknutí oka mi řekl, že jedna. Co na tohle říct? Specializace elektro, třetí ročník. Jednou bude možná sedět na velínu v Temelíně. Už tomu věřím. A mám strach.
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 8. 2011 22:20 | Michal

Pan proděkan Sokol (ale i ostatní, kteří se ohánějí tím, jak to trh vyřeší) zřejmě příliš nesleduje situaci v USA, kde je vysoké školství taky v krizi. Nadmíra absolventů devalvuje tituly, problémem je i příliš Phd programů, pro jejichž absolventy není uplatnění. Třeba NYtimes:
The Master’s as the New Bachelor’s nebo Is Law School a Losing Game?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 8. 2011 17:16

Pro Radimna: Srovnávání vysokých škol existuje světově, ve světovém žebříčku - a z ČR jsou mezi 500 školami jen 4 vysoké školy z ČR a to: Univerzita Karlova, ČVUT, VUT, Masarykova univerzita.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 7. 2011 12:29 | Nox

Jenze dnes uz pomalu museji mit VS titul i ty uklizecky, cili skoly se jim musi prizpusobit. Takze klidne budeme mit ve CR 10 milionu ingu, protoze to zkratka budou zamestnavatele vyzadovat. Ovsem taky ten titul uz bude znamenat jen to, ze dotycky nekde stravil nejaky cas a zaplatil za to nejake penize, nic vic.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 7. 2011 11:34 | Radim

Sám jsem se před třemi lety rozhodoval na jakou vysokou školu jít. Vybral jsem si nejlepší ekonomku v republice. Před deseti lety nebyla žádná sranda se na ni dostat. Před třemi lety jste museli splnit přijímací řízení z 80 % aby jste byli přijati, což je ještě poměrně vysoká laťka. Dnes je laťka na cca 60-65% úspěšnosti, kterou zvládnou i kolikrát i ti velmi málo nadaní a méně inteligentnější studenti.
A ikdyž se nedostanete na prestižnější školy, rádi vás přijmou na hnojárnách, v PLzni, Ostravě, Zlíně nebo Karviné, tedy na školách, jejichž studenti by před deseti lety o vysokoškolském studiu akorát snili. Dnes již studují i lidé s potenciálem uklizečky.
Systém je potřeba změnit. nemůže tu běhat milión ingů. Sám bych některé pseudovysoké školy zrušil, podpořil VOŠ a zavedl nějaký systém srovnání vysokých škol. Nemůžeme srovnávat absolventa PLzeňských práv s absolventem Brněnských, stejně jako ekonoma z VŠE s ekonomem z Karviné.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 7. 2011 20:04 | Slávka

nelze než souhlasit s JAKI.Zbytečně strikně vyžadovaná SŠ nebo VŠ u převažujícího počtu pracovních nabídek nutí k dosažení maturity,bakaláře nebo magistra.Vytvořili jsme si prostředí,kde se bez titulu k práci těžko člověk dostane a jak bylo popsáno,je vyhozen i z dobře zvládané pozice jen proto,že mu titul chybí.Zaměstnavatelé si neověřují schopnosti,ale bazírují na studiu.Dokud se toto nezmění,pak omezení možnosti studií jen zkomplikuje mladým lidem život,vrhne je mezi nezaměstnané,protože bude opět dost dlouho trvat,než by se případně situace změnila.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 7. 2011 13:33 | Tvk

Tato selekce funguje často i na těchto školách, sám jsem už před mnoha lety zažil na škole, kde bylo 1.100 studentů, tak se jich z prvních 3. ročníků cca. 600 nahromadilo v prvním semestru matematiky. A pokud takový člověk místo 5 let studuje 8, myslíte, že si toho zaměstnavatel nevšimne? Když ne v CV, tak ve zkušební době určitě. A pokud se jedná o různé humanitní směry, zde velmi rychle zaúřaduje trh, protože kdo tyto lidi zaměstná, když jejich produkce naším školstvím je často mnohonásobně vyšší, než reálná potřeba?
Podobně už začíná selekce u zaměstnavatelů, pro které už vysokoškolský titul přestává být zárukou jakékoliv "použitelnosti" člověka, protože s různými bc. se roztrhl pytel a dnes i lidi s tímto titulem běžně vidíte na místě (dnes populárně řečeno) operátorů.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 7. 2011 13:21 | Gabriel Pleska

Myslím, že v tomhle je rozdíl mezi přírodovědnými a technickými školami na jedné straně a humanitními vědami či třeba ekonomií na straně druhé. Na těch druhých totiž tahle selekce nefunguje. A bohužel nefunguje ani to, že by se těm méně schopným řeklo: nechte si toho bakaláře, pane kolego, ten vám bude stačit – zhruba v tom smyslu, jak výše hovoří Jan Sokol...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 7. 2011 12:53 | Jaki

Ani jedno ani druhé - dokud bude pro zaměstnavatele (a tím myslím i stát), podstatný jen papír o studiu, nikoli skutečné zkušenosti a schopnosti uchazeče, jak je tomu jinde ve světě, tak prostě velké množství VŠ potřebujeme. Případ za všechny - nekvalifikované učitelky, mnohdy učící (kvalitně) i desítky let, musí vyklidit pole člověku s čerstvým diplomem, bez zkušeností, a mnohdy učícím jen proto, že se nic "lepšího" nenašlo.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 7. 2011 12:00 | chk

praxe je trochu jina. hlavne u technickych skol prijimaji do prvniho rocniku VS temer kazdyho. duvod? penize:). skola dostava dotaci od statu na kazdyho studenta. kazdopadne hlavne prvni a druhy rocnik je dost selektivni, takze ve vysledku se do tretiho rocniku dostane stopove mnozstvi puvodnich studentu.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

29. 7. 2011 10:46 | Gabriel Pleska

S trhem to podle mě je zatím takto: poptávka po titulech za málo práce je. Takže je i nabídka. Co ale stojí za tou poptávkou laciných titulů? Falešná očekávání, nebo nějaká rozvaha, kterou nejsem s to pochopit. Na druhou stranu je tu třeba poptávka po kvalitních absolventech. Ale nabídka kupodivu nic moc. A ani z chudších zemí se sem zatím nehrnou. Každopádně by se ale nemělo zapomenout, že kromě jiného musí vysoké školy pracovat s „materiálem“, který přichází ze škol středních: devalvace vzdělání začíná nejpozději tam.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 7. 2011 10:36 | Mirek

Když se na VŠ dostane sedmdesát procent studentů z ročníku, tak to o jejich kvalitě jistě mnohé hovoří. Všichni tady tvrdí, jak to vyřeší trh, ale zatím mi přijde, že spousta soukromých škol, kam se sotva chodí a zkoušky má člověk zadarmo, tu jen vzkvétá!
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Němec

právník a mediátor

Martin Jahn

manažer

Petr Němec
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Martin Jahn
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 7 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services