Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

| rubrika: Když se řekne | 19. 7. 2011 | 5 komentářů
Zkratka RPSN zůstává pro leckoho tajemná. Přitom právě ona dokáže přesněji než úrok ukázat, jak draho si „kupujete peníze“. Společnosti, které peníze půjčují (ať už jsou to banky, nebo jiné instituce) na naši nevědomost často hřeší a údajem RPSN se zvlášť nechlubí. Nenechejte se opíjet rohlíkem!

19. 7. 2011 16:56 | Pavel

No, ale pořád v principu obecně platí, že čím je vyšší RPSN, tím jsou půjčené peníze dražší. Nejlepší je samozřejmě si peníze nepůjčovat. Nikdy a za žádných okolností. Kdysi mě velmi zaujala rada, že třeba před vstoupením do hypotéky je vhodné si ji natrénovat. Čili celou tu měsíční částku navýšenou ještě zpravidla o cca 5 - 10% si půl roku dávat stranou a zkusit s tím žít. Nikdy jsem neslyšel, že by to někdo někdy dělal. I svému kolegovi jsem to radil. Nevydržel to ani tři měsíce. A teď má hypotéku na 30 let. Přeplatí půjčenou částku cca 2x. Ovšem nejpikantnější je to, že on bydlení měl. Skvělé, stačilo jenom mírně doupravit a bylo by. Ale to né. Jsem si absolutně jistý, že to nezaplatí. Ale komu není rady...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

19. 7. 2011 17:10 | Gabriel Pleska

Pán, co psal tenhle článek: http://www.penize.cz/hypoteky/204608-jak-na-hypoteku-bude-vas-to-bolet! to prý sám praktikoval. Mimochodem ten text bych vřele doporučoval každému, kdo si chce brát hypotéku či větší půjčku vůbec.
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 19. 07. 2011 16:56)

19. 7. 2011 20:34 | chk

hypoteku mam uz 9 let a jeste 6 let platit budu, nemalou castku mesicne. mesic od mesice je pro me zatim jednodussi castku zaplatit (tuky tuk). za dobu trvani hypoteky se odhadni cena me nemovitosti priblizne zdvojnasobila. preplatim cca 40% puvodni hypoteky (od oka). se zapoctenou inflaci mi vychazi, ze na teto transakci vydelam velky penize. pokud bys mi radil pred lety, abych si tuhypoteku nevzal, dnes bych litoval a tebe proklinal:)
dokonce i v podnikovy ekonomice plati, ze externi financovani je pro firmu nekdy levnejsi nez vlastni zdroje...
Reagovat | Citovat

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 19. 07. 2011 16:56)

20. 7. 2011 12:39 | Pavel

Může být, já to myslel obecně. Hypotéku jsem si nikdy nebral, ale nějakou tu nemovitost jsem si na úvěr ze stavebka taky koupil. A taky jsem platil nemalé částky a přeplatil jsem naprosté minimum, neboť jsem to pronajímal a úroky dával do nákladů. Ale to je velmi specifické, zpravidla si lidé berou hypo na mnohem delší dobu právě proto, že nemohou tolik splácet a v tom chtějí sami bydlet. Obecně se dá říct, že nemovitosti dnes časem spíše na hodnotě mírně ztrácejí a rozhodně se přeplatek pohybuje v násobcích původní půjčky. Zase je to ovšem dost specifické. Takže kdybych znal tvé možnosti, tvoje kapitálové pozadí a tu nemovitost, poradil bych ti samozřejmě přesně to, co děláš. To je ovšem dost drtivá výjimka. Hezký den. :-)
Reagovat | Citovat

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (chk 19. 07. 2011 20:34)

4. 8. 2011 23:47 | Michal

Další co se nevizná v ekonomii firmy si berou často půjčky i když na danou věc mají aby se jim nesnížila rentabilita ziskovosti a následně efektivita dlouhodobého hospodaření a dosažení stability financování tj. kapitola sama o sobě. To že máš nemovitost na dvojnásobku by byla v danou chvíli spekulace, ano přeju ti to, ale kdo si koupil nemovitost před rokem a půl tak naopak pocítil propad. Jo a skus se podívat jak moc na tom viděláš když zaplatíš daně po případném prodeji.
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (chk 19. 07. 2011 20:34)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michael Kocáb

hudebník a politik

Vít Bárta

politik a podnikatel, ABL

Michael Kocáb
ÚSPĚŠNOST
6,67 %

z 30 duelů
Vít Bárta
ÚSPĚŠNOST
6,67 %

z 15 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Fondy smíšené/balancované, Makroekonomická rovnováha, Hmotný investiční majetek dlouhodobé povahy, mobilní operátoři, podílové fondy, eet, ivnestice, fayn, kampeličky, zákon proti praní špinavých peněz, břidlicový plyn, růst nezaměstnanosti, Krátký prodej, Freddie Mac, Eurogroup, částečné odbytné, obyvatel, inkasní příkaz

4Z14116, 4A06153, 4T94161, 9A91141, 4AC7447

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK