Důchodová kalkulačka zklamání

Tomáš Prouza | rubrika: Komentář | 12. 4. 2011 | 8 komentářů
Když minulý týden ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo kalkulačku výnosů k navržené důchodové reformě, vypadalo to na první dobrý mediální tah. Vždyť co přesvědčivějšího lze použít za argument než to, jak se lidem zvednou důchody, pokud do systému vstoupí?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 4. 2011 9:32, Milan

Přidávám se k názoru. Také mi stále nikdo nevysvětlil "výhodu" převodu peněz z fondu do pojišťovny. I ta bude chtít zajisté nějaké poplatky. Proč by nemohly anuitu vyplácet fondy a nebo proč si rovnou nespořit přes pojišťovnu? Tyto převody jen opět nahrávají spekulacím, dalším skrytým nákladům, atd... Jinak zcela souhlasím s tím, že důchodová reforma žádnou důchodovou reformou v podstatě není. Přidávám svůj názor, že vlastně ani žádná "důchodová reforma" neexistuje. Nebo víte o nějaké funkční? V jiné zemi? I ve velmi silných ekonomikách je řešení pro občany jednoduché. Spořit si! A jakou formu zvolí, je jen a jen na nich, na jejich ekonomickém vzdělání nebo na profesionalitě jejich finančního poradce.

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

15. 4. 2011 23:04 | Rada

Stále jsem váhal, zda se zapojím (bude-li důchodová reforma realizována). Dnes jsem se konečně rozhodl. Pokud se něco významně nezmění, do opt-outu nepůjdu. Raději budu nějaké peníze posílat do fondu(ů) zaměřeného na rozvíjející se trhy (BRIC nebo něco takového). Opt-out bude v rukou politiků mnohem více než otevřené podílové fondy a to rozhodně není dobře. Trnout po každých volbách jestli mi nezestátní úspory ne penzi, na to nemám nervy. Stát by mohl zestátnit i otevřené podílové fondy, to je ale podle mě o hodně méně pravděpodobné.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 4. 2011 13:59 | Jan Vaněk

Ano, klíčem je vlastní investování, ale ne obyčejné spoření. To státní minimum je dostatečně kryto zdaněním mzdy. Část prostředků doporučuji rozhodně investovat do vlastního vzdělání, co třeba makléřské zkoušky, ono vlastně i kvalitní počítačové vybavení je investicí "do sebe". Dost věřím i na investici do svých dětí, i když tam je zapotřebí investovat víc čas než peníze, a to je pro spoustu lidí problém. Kam dál rozložit investice? Mnozí navrhují koupit zlato, nemovitosti včetně polí a luk, ... Optimální je, když se vám podaří vybudovat vlastní podnik, firmu, společnost. Není to až taková utopie, nemusí jít hned o Microsoft, stačí místní specialita. Závěrem: dávat peníze dalším pilířům je až poslední zoufalá možnost.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 4. 2011 21:28 | Slávka

Od počátku je navrhovaný systém nevěrohodný.Soudný člověk se do něho nezapojí.Pokud bude mít vůbec nějakou korunu navíc,jistě ji dokáže zhodnotit jinak,než ve fondech,které již od počátku věští svůj krach.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 4. 2011 18:09 | VítSuchý

Aha, děkuji za vysvětlení. Z toho mi vyplývá jen jediné - parafrázováno s klasikem : "tento způsob důchodové reformy se zdá být tedy poněkud nešťastným..."
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 4. 2011 16:25 | Tomáš Prouza

Dobrý den, tím myslím to, že s rostoucím věkem dožití se bude měsíčně vyplácená anuita snižovat, takže se stejnou částkou bude oproti dnešku vyplácená anuita výrazně nižší.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 4. 2011 11:23 | Petr

Problém je v tom, že za ta dlouhá desetiletí si budou bohaté fondy schopny prolobovat JAKOUKOLI změnu legislativy ve svůj prospěch. Když na to nepřistoupí jedna vláda, nevadí, za 4 roky bude jiná.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

12. 4. 2011 9:32 | Milan

Přidávám se k názoru. Také mi stále nikdo nevysvětlil "výhodu" převodu peněz z fondu do pojišťovny. I ta bude chtít zajisté nějaké poplatky. Proč by nemohly anuitu vyplácet fondy a nebo proč si rovnou nespořit přes pojišťovnu? Tyto převody jen opět nahrávají spekulacím, dalším skrytým nákladům, atd... Jinak zcela souhlasím s tím, že důchodová reforma žádnou důchodovou reformou v podstatě není. Přidávám svůj názor, že vlastně ani žádná "důchodová reforma" neexistuje. Nebo víte o nějaké funkční? V jiné zemi? I ve velmi silných ekonomikách je řešení pro občany jednoduché. Spořit si! A jakou formu zvolí, je jen a jen na nich, na jejich ekonomickém vzdělání nebo na profesionalitě jejich finančního poradce.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 4. 2011 8:05 | Vít Suchý

Dobrý den, vážený pane Prouzo, poněkud nerozumím závěru vašeho článku - pochyby nad tím, zda budou pojišťovny vyplácet anuitu ? Předpokládám, že pokud se nezmění legislativa, tak to musí fungovat jako dnes - pojišťovna se smluvně zaváže a vyplácí...nebo víte něco více ? Přeji hezký den.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Miroslava Němcová

politička

Jaroslav Starka

podnikatel, 1.FK Příbram

Miroslava Němcová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Jaroslav Starka
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services