Zadarmo ani penzijní fond nehrabe

Aleš Tůma | rubrika: Komentář | 30. 3. 2011 | 20 komentářů
Podstatným otázkám penzijní reformy se věnuje předvčerejší komentář Markéty Šichtařové, pojďme se vrátit k těm „nepodstatným“, tedy poplatkům pro penzijní fondy.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 3. 2011 8:25, eďa

Já mám, co se týče mého eventuálního důchodu zcela jasno. Nic po krachujícím systému, který ovládla kulturní mafie nechci. Jsem přesvědčen, že oba pilíře -průběžný a soukromý anebo třeba budoucí státní se zhroutí, jen co praskne dluhopisová bublina a místo peněz se důchodcům bude na náměstích a návsích vařit maximálně polévka. Ať totiž do tohohle systému jedoucího na čím dál větší dluh naletete jakoukoliv pomyslnou sumu peněz, dluh se nesníží, ale naopak ještě zvýší, takže ještě rychleji zbankrotuje. Tak je peněžní systém nastaven. Kdo nevěří, nechť se přesvědčí na vlastní kůži. Nejlepší je totiž vlastní zkušenost.

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 20 komentářů)

2. 4. 2011 19:29 | Miroslav Piták

Strašit rozhodně nechci, v mém případě to je prostě fakt, že jsem přišel ve 2 společnostech o peníze, které i v dnešní době nejsou zanedbatelnej pakatel.
Rozhodně zde nechci očerňovat OPF nebo jiné finanční instrumenty, pro mě to už je minulost a nyní si své peníze spravuji téměř sám. Už jen cca 15% svého finančního majetku mám v "cizí" správě a i to plánuji letos změnit (snížit).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:28 | Aleš Tůma

Finnex je záležitost z temných časů kuponové privatizace... u Akro Svět byl problém v krachu brokera, přes kterého fond obchodoval. Dneska už je trh o tisíc mil dál, tak se prosím přestaňme lacině strašit krachy a tunely...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:28 | Miroslav Piták

Už si nevzpomínám, jestli se to stalo méně či více než před 10-lety, ale v ČR OPF už zkrachovali.
Konkrétně jsem měl peníze v OPF od Finnex, ale už si nevzpomínám jak se jmenoval a pokud si vzpomínám, tak i OPF Akro Svět šel dobře pod kytky. Nevím jestli ve finále zkrachoval, ale jeho hodnota na P.L. se dramaticky propadla.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 4. 2011 19:27 | Aleš Tůma

Dobře, kolik OPF bylo za posledních 10 let v ČR vytunelováno nebo zkrachovalo? :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:27 | Radovan Dell

Ve vyspělém světě, to se ale netýká tunelářského ráje České republiky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:26 | Aleš Tůma

Když je to taková loterie, kolik OPF (tedy ne penzijní fondy a hedgefondy) bylo za posledních 10 let ve vyspělém světě vytunelováno nebo zkrachovalo?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 4. 2011 19:26 | František Pašingr

Všechny jistě ne, ale nikdo neví, které tunel jsou a které nejsou. Je to trochu jako sázet sazku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:25 | Miroslav Piták

Samozřejmě, že všechny fondy nejsou podvod a tunel a emitenti certifikátů zkrachovat můžou.
Kdo se ale zabývá aktivní aprávou svého majetku, může sledovat jak se vyvíjí zdraví emitenta (kursy akcií, hodnoty CDS) a samozřejmě rychle jednat když obchoduje napřímo.
V zahraničí je samozřejmě možné i OPF nakupovat na burzách, tam tedy nevýhoda menší likvidity padá.
Nedá se paušálně říci, co je lepší, záleží případ od případů.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:25 | Aleš Tůma

Jistě, všechny fondy jsou podvod a tunel a zbankrotují, kdežto emitent certifikátu zkrachovat nemůže :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:24 | Jan Dvořák

Ti, co by si nevěřili, by mohli jít do indexovýxch intrumentů. Rázem by porazili většinu fondů.
Správci fondů to dělají chytře. Uvádějí na trh specializované fondy a tím de facto převádějí odpovědnost za výběr investiční strategie na investora, aniž ten si to vůbec uvědomuje...
Co mi chybí v nabídce? Total Return Fund, tedy fond odměňovaný ne podle objemu peněz, ale ze zisku. Nevydělal jsem? Nevydělal na mě ani penzijní fond.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:23 | Miroslav Piták

Pro nás dva by to Honzo bylo určitě lepší :-) Min. 95% ostatních by si asi napáchalo více škody jak užitku. Rozhodně by bylo nutné zavést povinné finanční vzdělávání na školách a za pár desítek let bychom se k tomuto schématu mohli dopracovat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:23 | Jan Dvořák

Nebylo by lepší zavést účet u brokera, ze kterého by se dalo vybírat až po dosažení důchodového věku? Člověk by si pak sám mohl vybrat, zda nakoupí certifikáty, fondy či akcie....
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 4. 2011 19:22 | František Pašingr

Prostě si fondy vylobbovaly prima kšeft. Stát mi nařídí, že si nesmím péci chleba sám, ale musím ho kupovat u pekaře, který má předražené zboží.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:22 | Vlad Ender

Souhlasim ze jsou to velice dulezite parametry - bohuzel i u nich jde ale vymyslet neco aby se vlk nazral a koza zustala cela.
Napr. v UK mate SIPP (Self Invested Pension Plan), kde si investujete uplne sam, tak jak chcete, investice jsou danove zvyhodneny atd. atd. atd. Spravci si ale porad nechavaji platit procenta z aktiv za "spravu" - i kdyz obvykle podstatne mene a vetsinou to ma nejaky cap (napr. TD Waterhouse ma 0.5% rocne s min 80 liber a max 200 liber).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:21 | František Pašingr

U toho pekaře nešlo o způsob odměňování, ale o možnost změny. Jaké budou možnosti změnit fond nebo si peníze spravovat sám?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 4. 2011 19:21 | Vlad Ender

Takze fondu davate zdarma reversni napakovani na vas ucet - Rekneme ze hodnota fondu je 100m. Fond ma tim padem poplatky 1.5m. Pokud hodnota fondu klesne na 90m - klienti ztratili 10%, fond dostane 1.35m. Ano, je to taky o deset procent mene, ale o deset procene mene obratu (takze docela pravdepodobne jenom mensi zisk), ne desetiprocentni ztrata.
Z pohledu fondu je zajimavejsi mit mirne nadprumerne vynosy (coz ma z definice ve kteroukoli chvili 50% fondu) a misto ziskani dalsiho 1% na vynosech ziskat dalsi 1% novych zakazniku - je to snadnejsi (nerikam snadne - marketing v takhle preplacane oblasti snadny rozhodne neni - ale snadnejsi nez konzistentne dobre investicni vynosy) a objem spravovanych penez roste tak jako tak (a jak jsem rekl na zacatku, pridat jednoho zakaznika pro fond je levnejsi nez zvysit vyrobu pro pekare).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 4. 2011 19:20 | Vlad Ender

Mezi odmenovanim pekare a fondu je nekolik docela zasadnich rozdilu.
Napriklad to, ze marginalni naklady na kazdy dalsi chleba neklesnou nikdy na nulu - zatimco pro fond neni az tak moc velky rozdil zpravovat 1000 nebo 1001 klientu. Takze zatimco pekari muzou soutezit na marginalnich nakladech (a sazmorejeme chuti), u fondu jsou relativne vysoke pocatecni fixni naklady, a velke variabilni naklady jsou hlavne marketing a mzdy (brokerage je samozrejme take variabilni naklad, ale pohybuje se podstatne niz nez marketing a mzdy z toho co si pamatuji).
Take, kdyz u pekare koupite blbej chleba, sice zaplatite - ale relativne malou castku hned. Kdyz zaplatite fondu, tak platite v podstate dvakrat - jednou hned, podruhe kvuli tomu ze vas slozeny urok roste VELICE PODSTATNE pomaleji. Rekneme ze platite 1.5% na poplatcich, a pred poplatky je prumerny vynos 6% (takze po poplatcich 1.5%). Po deseti letech mate o tretinu nizsi vynos nez bez poplatku, po dvaceti letech o skoro polovinu. Projevi se to i na vyssich urocich, a 2/20 model to zabije jeste vice, pres ruzne veci jako high-watermark, loss participation atd.
Posledni, ale velice dulezite je, ze u chleba zjistite kvalitu celkem okamzite - u fondu je v podstate nemozne kvalitu zjistit a rozlisit ji od "stesti" (nerikam ze neexistuji dobri investori, ale rozlisit je od "statnych" investoru v populaci nekolika milionu investoru je v podstate nemozne).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 3. 2011 8:48 | František Pašingr

Přirovnání fondu k pekaři se mi líbí.
Umím si upéct stejně dobrý chléb jako peče můj pekař, ale nebaví mne to a nemám na to čas, tak chleba koupím.
Umím investovat stejně dobře jako penzijní fond a chtěl bych mít volbu jestli budu investovat osobně nebo jestli to přenechám fondu.
Když mi bude připadat, že se pekař zhoršil, začnu si péci sám.
Chci mít možnost kdykoliv z fondu vystoupit a investovat si sám.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 3. 2011 8:47 | Jiří Kaktus Havel

Pan A.Tůma píše jako lobista podílových fondů. Na rozdíl od něj s nimi mám 10 let praktických zkušeností (od peněžních, dluhopisových,akciových i smíšených) a napsal jsem o nich diplomovou práci na VŠ. Po tom všem dávám přednost akciím a investičním certifikátům. Nakupovat indexové certifikáty (např. na DAX nebo DJEuro stock) je ve světě běžné (nechápu proč to pořád nejde v ČR za koruny pro běžného občana, pak se nemusel pan Tůma psát ptákoviny o nákupu části akcie za velké poplatky.
Nicméně, výše výnosu musí odpovídat riziku! Protože tunelování a krádeže "za bílého dne" jsou v ČR jakýmsi konstantním jevem a není ani po 20 letech síly, která by se s tím vypořádala, je vstup do takto koncipovaných fondů velice rizikové, přičemž vysoké výnosy (jako u podobně rizikových aktiv) jsou v tomto případě asi tak pravděpodobné, jako že nějaký tunelář skončí ve vězení s adekvátním trestem.
Ve SRN si mnoho občanů spoří do tzv. investičních certifikátů (od krátkodobých až po tzv. open end, např. v bezpečných indexových na DAX). Takže ano, lze nalézt vhodné investiční nástroje, ale ve vyspělém světě a s průhlednými, jednoduchými a levnými nástroji. Kdo se stará, ten se na důchod celkem snadno zařídí lépe bez podílových fondů i bez megatunelu tzv. 2. pilíře soukromých pseudofondů.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 3. 2011 8:25 | eďa

Já mám, co se týče mého eventuálního důchodu zcela jasno. Nic po krachujícím systému, který ovládla kulturní mafie nechci. Jsem přesvědčen, že oba pilíře -průběžný a soukromý anebo třeba budoucí státní se zhroutí, jen co praskne dluhopisová bublina a místo peněz se důchodcům bude na náměstích a návsích vařit maximálně polévka. Ať totiž do tohohle systému jedoucího na čím dál větší dluh naletete jakoukoliv pomyslnou sumu peněz, dluh se nesníží, ale naopak ještě zvýší, takže ještě rychleji zbankrotuje. Tak je peněžní systém nastaven. Kdo nevěří, nechť se přesvědčí na vlastní kůži. Nejlepší je totiž vlastní zkušenost.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Michaela Maláčová

modelka a podnikatelka

Petr Nečas

politik

Michaela Maláčová
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Nečas
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services