Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

| rubrika: Daně | 9. 3. 2007 | 10 komentářů
Na koho se vztahuje tzv. minimální daň a kdo naopak minimálnímu základu daně nepodléhá? Lze výdaje paušálem uplatnit i na tzv. vedlejší samostatnou výdělečnou činnost? Jak do daňového přiznání zanést odvody na sociální a zdravotní pojištění? Můžete uplatnit odpočet úroků z úvěrů na bydlení také na nemovitost, kterou nevlastníte či pronajímáte? Jak zdanit zisky z prodeje akcií a podílových listů? Odpověď na tyto a mnohé další otázky získáte v následujícím textu.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 3. 2007 13:09, pcelba

Poznámka k otázce č. 4:

Datum připsání na účet majitele není shodné s datem objednávky (uzavření) obchodu. Burzovní obchody se obvykle vypořádávají opožděně (na Pražské burze obvykle za 3 pracovní dny po uzavření obchodu, RM-S je však výjimka a vypořádání proběhne ihned), a lze to snadno zjistit ve výpisu z SCP (jen pro akcie evidované v SCP).

Připsání akcií na účet majitele v SCP při nákupu proto vždy nastane až k datu vypořádání obchodu. Rovněž peníze za obchod z účtu zmizí až v den vypořádání obchodu (Brokerjet to nazývá "Den valuty"), jsou však blokované ke dni uzavření objednávky. Při prodeji je to obdobné, jen opačné.

Peníze získané z objednávky prodeje CP mohu ihned využít k nákupu CP za obdobných podmínek, ALE nemohu je vybrat pro svou vlastní potřebu - to musím čekat na vypořádání obchodu. Rovněž akcie nakoupené na burze nemohu ihned prodat na RM-S, protože je ještě vlastně nemám, ale mohu ihned uzavřít další objednávku k jejich prodeji na burze.

A teď poraďte co s tím. Mysleli soudruzi na ministerstvu připsání na účet majitele v SCP nebo připsání do evidence u obchodníka s CP?

Reagovat

 

+69
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

9. 3. 2007 14:27, Michal Kára

Vzhledem k tomu, ze penize (prijem) dostanu az v den vyporadani, tak je IMHO jasne, ze je podstatny den vyporadani obchodu. Stejne tak u 6M testu se pocita se dny vyporadani (pozor na to!).

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (pcelba 09. 03. 2007 13:09)

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

9. 3. 2007 7:53 | comment

Prosím o podrobnější vysvětlení minimálního základu daně a minimálního sociálního a zdravotního pojistného. V odstavci o tomto tématu vůbec nezmiňujete jak je to u samostatné výdělečné činnosti vedlejší, ačkoliv v předchozích letech se na OSVČ vykonávající pouze SVČ vedlejší tato minima nevztahovala. Došlo tedy letos ke změně a musí minimum platit i OSVČ, která je ve ztrátě, ale SVČ má pouze jako činnost vedlejší (a z hlavní činnost má příjmy přesahující minimum)? Díky za odpověď.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+65
Líbí
Nelíbí

9. 3. 2007 12:20 | pcelba

Článek je nepřesný. Třeba příjmy z prodeje akcií (cenných papírů) se daní dle §10, takže se nazapisují do přílohy č. 4, ale do přílohy č. 2. (Příloha č. 4 je určena pro příjmy ze zahraničí, takže se do ní MOHOU zapisovat třeba dividendy ze zahraničí, pokud je nezapíšeme přímo do řádku 38, kde ovšem není místo na zápočet daně zaplacené v zahraničí).
A nepřesně je uvedena i věta "nezdaňují se jen příjmy z akcií prodaných PO více jak půl roce od jejich zakoupení", ale je to možné aplikovat i na akcie prodané PŘED více jak půl rokem od jejich zakoupení, protože zákon neurčuje, kterým směrem se má tato doba počítat :-).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+23
Líbí
Nelíbí

9. 3. 2007 13:09 | pcelba

Poznámka k otázce č. 4:
Datum připsání na účet majitele není shodné s datem objednávky (uzavření) obchodu. Burzovní obchody se obvykle vypořádávají opožděně (na Pražské burze obvykle za 3 pracovní dny po uzavření obchodu, RM-S je však výjimka a vypořádání proběhne ihned), a lze to snadno zjistit ve výpisu z SCP (jen pro akcie evidované v SCP).
Připsání akcií na účet majitele v SCP při nákupu proto vždy nastane až k datu vypořádání obchodu. Rovněž peníze za obchod z účtu zmizí až v den vypořádání obchodu (Brokerjet to nazývá "Den valuty"), jsou však blokované ke dni uzavření objednávky. Při prodeji je to obdobné, jen opačné.
Peníze získané z objednávky prodeje CP mohu ihned využít k nákupu CP za obdobných podmínek, ALE nemohu je vybrat pro svou vlastní potřebu - to musím čekat na vypořádání obchodu. Rovněž akcie nakoupené na burze nemohu ihned prodat na RM-S, protože je ještě vlastně nemám, ale mohu ihned uzavřít další objednávku k jejich prodeji na burze.
A teď poraďte co s tím. Mysleli soudruzi na ministerstvu připsání na účet majitele v SCP nebo připsání do evidence u obchodníka s CP?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+69
Líbí
Nelíbí

9. 3. 2007 14:27 | Michal Kára

Vzhledem k tomu, ze penize (prijem) dostanu az v den vyporadani, tak je IMHO jasne, ze je podstatny den vyporadani obchodu. Stejne tak u 6M testu se pocita se dny vyporadani (pozor na to!).
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (pcelba 09. 03. 2007 13:09)

9. 3. 2007 14:31 | Michal Kára

S tim par. 10 je to samozrejme pravda, dalsi neznalost autora.
A se short sell v druhem odstavci je to jeste zajimavejsi. Pro 6M test se v zakone definuje jako rozhodne dny datum nabyti a _vraceni_ cennych papiru. T.j. muzete si pujcit cenne papiry, mesic je mit, po mesici prodat, za 4 mesice koupit zpet, dalsi mesic opet mit jen na ucte, pak vratit a je to dle zakona pres 6M test.
Dalsi zajimava otazka je, pokud c.p. v jednom roce prodate a v dalsim dokoupite, tak ve kterem roce se to dani. Asi by se dalo odargumentovat, ze az v tom druhem, ale bylo by to jiste zajimave. Kazdopadne nevim o nikom, kdo by tohle resil u soudu, tedy o zadnem soudnim rozhodnuti v teto veci :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+63
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (pcelba 09. 03. 2007 12:20)

13. 3. 2007 12:35 | pcelba

Takže už jsme dva, kteří tvrdí, že otázka č. 4 je zodpovězena chybně. Co na to autoři?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+34
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michal Kára 09. 03. 2007 14:27)

13. 3. 2007 12:43 | pcelba

S tím daněním shortu až v roce nákupu asi narazíme, protože daní se vždy jen prodej a nákup se uplatní až jako náklad. Mluvím o fyzických osobách, které nemají akcie v obchodním majetku.
A jen koukám, jak redakce z článku potichoučku odstranila chybnou zmínku o příloze č. 4...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michal Kára 09. 03. 2007 14:31)

14. 3. 2007 21:08 | Michal Kára

Ale ze zakona lze odvodit, ze 6m test plati i pro short (mluvi se tam o tom vraceni) a pokud mam short otevreny, tak bych ho danit nemel (i kdyz byl otevreny v minulem roce), protoze nevim, jestli splnim 6m test, nebo ne.Ten short sell by mne prave strasne zajimal, jeslti to uz nekdo zkusil a co na to financak :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+39
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (pcelba 13. 03. 2007 12:43)

15. 3. 2007 10:49

Domnívám se, že ve výčtu OSVČ, na které se nevztahuje tzv. minimální daň chybí ti, jejichž příjmy z podnikání jsou příjmy vedlejšími, přičemž hlavní příjem mají od zaměstnavatele. Nebo se mýlím?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+50
Líbí
Nelíbí

15. 3. 2007 17:27 | pcelba

To odvodit lze, ale prvotní je hledisko, že daň se platí z prodeje a v roce prodeje a až potom nastupují výdaje, u kterých je nějaká poznámka o 6M testu. U otevřeného shortu skoro žádné výdaje nejsou a 6M spočítat nelze, ale dle zákona se prodej danit musí... V on-line daňové poradně je na toto téma dotaz, ale poradkyně už 6 dní zarytě mlčí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+44
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Michal Kára 14. 03. 2007 21:08)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Paclík

podnikatel, Viktoria Plzeň a Dočista

Renáta Kadlecová

ředitelka Fondu pojištění vkladů

Tomáš Paclík
ÚSPĚŠNOST
30,00 %

z 10 duelů
×
Renáta Kadlecová
ÚSPĚŠNOST
99,08 %

z 109 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Dodatečné objednávky, Hyperinflace, Peněžní úvěr, penzijní fondy, třetí pilíř, jan sedláček, účastnické fondy, petr brousil, sulin, Splátkový úvěr, pojišťovací zprostředkovatelé, zpětná hypotéka, mezní sazba, trh zemního plynu, sanofi-aventis, majetkový audit, Marek Antoš, příspěvek na opatření zvláštních pomůcek

5M09210, 1B111111, 5M09210, 2SA3282, 3K39661

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK