Euro přijde velkým třeskem

Po dlouhém odkládání vláda rozhodla, že se euro v České republice jednou zavede velkým třeskem. Co to znamená? Jak vypadá scénář velkého třesku a co jeho kroky znamenají pro spotřebitele a obchodníky? Z jakých dalších variant mohla vláda vybírat a proč je zamítla? Podívejme se na problematiku očima Národního koordinátora pro zavedení eura.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 11. 2006 18:55, XXL

Stejně tak je důchod cenou důchodce na trhu. Tedy nejlepší se po odchodu do důchodu prodat k pitvě do anatomického ústavu nebo nechat rozebrat na molekuly, nicht wahr?

Zobrazit celé vlákno

+83
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 36 komentářů)

5. 12. 2006 8:16

Bohužel Radimku, je to dáno již tím vstupem. Já hlasoval proti vstupu, a přesto budu v pr,, stejně jako ti, kdo hlasovali pro.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 12. 2006 8:09 | Zdenda

A co úspory, stavební spoření či důchodové připojištění. To všechno padne. Kdo šetří bude mít po zavedení eura za 1/3 (ne za tři)
+35
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 11. 2006 18:55 | XXL

Stejně tak je důchod cenou důchodce na trhu. Tedy nejlepší se po odchodu do důchodu prodat k pitvě do anatomického ústavu nebo nechat rozebrat na molekuly, nicht wahr?
+83
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 11. 2006 3:42

Než-li bude stanoven konečný termín zavedení eura v ČR, bude euro zrušeno.
+33
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 11. 2006 2:59 | jezevec

už mně to nebaví furt vopakovat. ten prodejce žije kde - na marsu asi??? asi vám uniká pointa, že i váš plat je CENOU na trhu práce - úplně stejně jako je cena rohlíku jeho cenou na trhu pečiva. takže pokud zdraží všichni všechno, zdraží i vaše práce a výsledek je nula.
+31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 11. 2006 13:31 | toni

Kde se zvýší můj plat 800 na x Eur, aby se zachoval poměr 1,5 / 2,0 = 800 / x ?? V rohlících ani Mercedesech jsem to nenašel. Takže při příjmu 800 Eur je zaokrouhlení z 1,5 na 2,0 Eur zdražení o třetinu (33%) a to je skoro hodně.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 11. 2006 1:01 | jezevec

Pane jestliže zaokrouhlí opravdu VŠICHNI, a všichni opravdu právě o tolik stejně - pak se asi stejně zvýší vaše příjmy, nicht wahr? Zkuste si to představit v konkrétních číslech. Prodáváte rohlíky, pytel za 15 Eur, prodáte jeden denně. Na jejich pečení nakupujete ingredience za 1,5 Eur denně. Vaše příjmy jsou tedy 15 Eur denně a výdaje 1,5 Eur denně. Po konverzi všichni zaokrouhlí. Tedy prodáváte rohlíky za 20 Eur pytel a vynakládáte 2 Eur denně. Co se změnilo? Ten merecdes co stál 15.000 Eur bude stát 20.000 - pokud zdraží všichni stejně. Jiné číslo, stejná směnná hodnota, stejný poměr příjem/výdaje. Jen prostě přepočet nebude 1:28 ale 1:41, ale hodnota vaší práce i vašich vstupů bude furt stejná.
Mimochodem - nejmenší euromince je jeden eurocent, který dle dnešního kursu je 28 halíře, tedy skoro polovic než nejmenší česká mince padesátník. Kvuli nominálu neexistuje důvod zdražit.
+50
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 11. 2006 13:43 | toni

Pane, jestliže v přepočtu bude můj plat 800 Eur a VŠICHNI zaokrouhlí z přepočtených 1,5 na 2,0 Eur pak je to pro mě zdražení, ať počítám jak počítám.
+23
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 11. 2006 0:39 | jezevec

Proč myslíte zlodějna? Konverzní kurs může být samozřejmě i značně nevyvážený - ale pak na něm vydělají buď dlužnící a nebo spořínci. Úzká skupina lidí, která bude tři dny před konverzí vědět kurs, na tom nepochybně nehorázně zbohatne, protože buď smění veškeré úspory den předem, a nebo se nehorázně zadluží (v kačenách). Jinak ale ve všech zemích které euro přijímaly, byl fixní kurs několik měsíců předem. Ostatně jaxem již mnohokráte pravil, v našich obchodech jsou čím dál obvyklejší duální ceny - již dnes. Proč si myslíte, že to prodejci dělají? Aby to pak zaokrouhlili jinak, a upozornili na "využití příležitosti ke zdražení", jak často lžou komunisti?
+45
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 11. 2006 12:41 | Jirka

Každý fond musí mít nějaký statut, který musí být přístupný klientům. V něm musí být uvedená veškerá pravidla pro nakládání se svěřenými penězi a mimo jiné i termín a místo, kde fond předem ohlásí případné plánované změny. Pokud jste nečetla statut, případně pokud nesledujete místo, kde jsou změny předem ohlašovány, je to jen Váš problém. Pokud ten fond statut porušil, je to jednoznačně na žalobu.
+29
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 11. 2006 10:51 | Jarmila

Vy si Jezevče myslíte, že přechod na Euro nebude zlodějina? Pohled přes hranice napovídá, že to bude těžké rozčarování. Nebojte, on nám to někdo nadiktuje a to v okamžiku, kdy se to bude hodit JEMU, nikoli nám. Že by na tom profitovala zrovna česká ekonomika je jen bláhová iluze.
Jinak s tou zlodějinou fondu: všechno bohužel vyjde najevo až ex post. než jsem si k nim vložila peníz, tak jsem je sledovala docela dlouho a myslela si, že jsou relativně slušní a s rizikem v rámci rozumného rozpětí. Něčím podobným se předem nechlubili, to bych si k nim asi peníze nedala. Já to tu uvádím jen proto, abychom byli na podobné situace připraveni. Jednou k tomu dojde v rámci fondu, podruhé se spořením na důchod, potřetí na to doplatí celý státní rozpočet.
+30
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2006 22:04 | jezevec

To co popisujete nesouvisí s konverzí na euro ale se zlodějnou. Osobně bych si asi nikdy nevybral fond, který se může dle vlastního rozhodnutí měnit měnu v jiném kursu než ČNB - ale manažerská rozhodnutí o způsobu investic ovlivňují výnosy fondu daleko více, než manažerská rozhodnutí o způsobu měnových konverzí. Takže dvě odpovědi: než blbje investovat, radši rozfofrovat, ano. A blbá investice jistě nebude dobrá forma šetření na důchod. To ale nesouvisí s eurem, ale s kvalitou správce vašich fondů.
+39
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2006 21:51 | jezevec

Typický příklad - typická odpověď. Pokud je jezevec spokojen, dává spropitné cca 10%, bez ohledu na nominaci. Nějaký měřitelný rozdíl ve spropitném tedy může být v částkách pod jedno euro, jinak asi ne. Nebo snad chcete říct, že v Německu (Rakousku, atd) dáváte apriori o 50% větší spropitné? Paxte frajer a nebo neumíte počítat. Důvod, proč v německu se dává spropitné jedno euro, zatímco v česku pět korun - není v euro, ale v cenách. V Německu stojí běžný oběd deset-patnáct euro (všimněte si - 1-1,5 EUR = 10% z ceny) zatímco v česku pod padesát korun (všimněte si - 5 korun = 10% z ceny). Faktem zůstává, že pokud český oběd stojí 50 korun, po měnové konverzi bude tentýž oběd stát 1,5 eura. Pokud ho hostinský zaokrouhlí na 2 EUR - bude mít nominálně vyšší zisky a bude si moct dovolit platit nominálě vyšší cenu - pokud ovšem stejně zaokrouhlí VŠICHNI, pak skutečně dojde jen k denominaci a nikoliv ke zdražení. Copaxi fakt neuvědomujete, že pokud zdraží VŠICHNI, budou mít i VŠICHNI vyšší příjmy? Tedy nikoliv vyšší příjmy, ale vyšší číslo.
+58
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2006 20:24 | Jarmila

Milý Jezevče, konverzi na Euro někteří z nás zažívají už teď, a příznivé pro nás tedy rozhodně není. Příklad: vybrala jsem si podílový fond, denominovaný v Kč, a vložila do něj nějaký peníz. I přišla mi zpráva ,že z rozhodnutí vedení fondu se sídlo fondu přesunuje do Lucemburska a zároveň je měna překonvertována na EUR. Výsledek: peníze byly ještě v Kč jakž takž zhodnoceny, ale po přepočtu mám peněz cca polovic. Léčba šokem už tedy proběhla a já tiše doufám, že se jednou z rozhodnutí akcionářů fondu nepřekonvertují na USD nebo na čínské jeny. Další fond se sloučil s jiným v poměru pro mně nedosti příznivým a opět jsem i přes jekés takés zhodnocení o cca 10 % lehčí. Takže dvě otázky: není-liž lepší vydělaný peníz ihned rozfofrovat? To bych z toho aspoň něco měla. Takhle budu mít leda infarkt. A druhá otázka: má být toto forma šetření na důchod? Pokud se ho dožiju, stejně nebudu mít nic, o to se parta finančních žraloků postará. Takže mi vychází, že nejlépe je penízky rozfofrovat hned, než to za mne udělá někdo jiný.
+45
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2006 11:04 | Jarmila

Copak při přepočtu platů, ale hlavně při přepočtu důchodů! To budou hned důchodci přemýšlet o tom, jak se odstěhovat na celý rok do Portugalska, jako to halasně hlásala jakási reklama, tuším právě ke vstupu do EU!
+29
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2006 10:06 | balda

A v tom je ten zakopanej pes. Že obchodníci podraží je zcela bez diskuze. Vidět to je třeba na zdražování piva. Pivovar zdraží o 0,5 Kč litr piva a v hospodě o ten "padík" zdraží taky, ale půllitr. Podobně to bude při zavádění eura akorát s koeficientem 28x ( nebo nějakým podobným ). Ale při přepočtu platů se, podle mě, bude zaukrouhlovat směrem dolů.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2006 9:50

oprava z 33 na 54.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 11. 2006 9:46

Tak taky jinak. Prostě po přechodu na euro nastane příznivá psychologická situace pro masivní (ale postupné) zdražení běžných výrobků a služeb. Dával jste někdy v eurozóně spropitné? Jedno a půl, dvě eura, to je v pohodě. Při platbě v korunách by vás ale asi těch 45 nebo 60 korun u normálního oběda s pivem bolelo. Prostě to, jestli něco bude stát 1,10 a později 1,80 se nám nebude jevit jako takový rozdíl než při zdražení z 36 na 64 Kč. Váš teoretický předpoklad je správný, ale znáte to - šedivá je teorie...
+16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 11. 2006 20:27 | jezevec

Dobře tak jinak. Představte si teoretický příklad měnové konverze nikoli 1:28 (neboli kačena/euro), ale 1:10. Zavedeme přechodnou měnu kačeuro, jejíž hodnota bude "jedno kačeuro = deset korun". O kolik nás to ožebračí? Neexistuje prostě důvod, aby ekonomický vztah rohlík/mzda/mercedes měl jiný aritmetický poměr v kačenách a jiný v euru. Neboli koincidence neznamená kauzalitu, to se dnes učí i na základní škole.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 11. 2006 19:18

Vzpomněl jsem si na zajímavý rozhovor, tuším v Týdnu?, se spolumajitelem české pobočky italské firmy, která zde vyrábí Parmezán. Oni ho pak odvezou do Itálie, kde ho zabalí - jinak by ho pod tímto názvem nemohli prodávat. To je sice zajímavé, ale podstatnější je žal vývozce nad poklesem spotřeby tohoto typu sýra u samotných Italů. A uváděný důvod? Výrazné snížení kupní síly obyvatelstva po zavedení eura. Možná je to výmluvnější než teoretické diskuze o ruce trhu, konkurenci...
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Karel Svoboda

ekonom, prezident APS ČR

Ondřej Tomek

podnikatel a investor, zakladatel NetCentrum

Karel Svoboda
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Ondřej Tomek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services