Diskuze - Deregulace nájemného v praktických otázkách a odpo

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 101 komentářů)

10. 2. 2017 18:55 | Lenka Kucejová

Dobrý den,obec nám chce pronajmout dům k bydlení o vyměře60m2.Dům budeme financovat z vlastních fin.prostředků-úvěr,tzn.projek t,pripojky,+celkovárekonstrukce uvnitř domu,okna,snížení a zateplení stropů,podlahy,dvere,futra,kop elna,wc,kuchyn+rozvodyvody,elektřiny atd.Obec i přes to všechno mi chce účtovat nájemné 6000.-kč,s tim,že nám 4.500.-měsíčně bude umořeno z naší investice.Jsme obec do 400 obyvatel,jihomor.kraj,Mikulov. Nájemse mi zdá přehnaný,s tím nesohlasim!Navíc je to nebude stát ani korunu!Hledala jsem kalkulačku pro výpočet nájemného, ale nemuzu ji zde dohledat.Poradite mi prosim?děkuji.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 4. 2012 13:01 | Oldřiška Velcová

Dobeý den. Jsem nájemkyní obecního bytu a z důvodu havarijního stavu byl vyměněn kotel plynového topení. Ihned bylo zvýšeno nájemné jako u vybavení bytu. Ve staré nájemní smlouvě toto nebylo.Je to správně nebo ne? Děkuji.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 3. 2012 19:54 | Maštalířová

Dobrý den, bydlíme v obecním bytě (62m2), obec nám chce zvýšit nájem. Chtěli bychom vědět do jaké výše ho můžou zvýšit? Byt patří do I. kategorie, dle zákona. Děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 2. 2012 12:02 | Karla

Novou smlouvu jste měli sepsat hned po změně majitele z družstva na fyzickou osobu. To by sice na současné situaci nic nezměnilo, ale hned od začátku byste věděli, na čem jste. Majitelka má právo takto nájem zvýšit, 50 Kč za m2 je stále výhodná cena, asi nebydlíte v atraktivní lokalitě. Zvyšování nájemného dle inflace je standartní postup.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 2. 2012 17:40 | Eva

DOBRÝ DEN, CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT. JIŽ 10 LET BYDLÍME S RODINOU V PRONAJATÉM BYTĚ . BYT JE V SOUKROMÉM VLASTNICTVÍ, ALE ZPRAVUJE HO DRUŽSTVO. BYT SE PŘED ROKEM PRODAL, A NOVÁ MAJITELKA NÁS NADÁLE NECHALA V BYTĚ BYDLET, ZA STEJNÉ NÁJEMNÉ. CELÝ ROK NÁM SLIBOVALA ŽE S NÁMI SEPÍŠE SMLOUVU, JAKOŽTO NOVÁ MAJITELKA , S TÍM, ŽE NÁJEMNÉ SE NÁM NEZVÝŠÍ. AŽ TED PO ROCE SEPSALA NOVOU SMLOUVU A SE ZVÝŠENÍM NÁJEMNÉHO O 400KČ ODUVODNILA TO ŽE SI POČÍTÁ 50KČ ZA METR ČTVEREČNÍ,DLE MAPY NÁJEMNÉHO MINISTERSTVEM FINANCÍ. S TÍM, ŽE SE NÁM NÁJEMNÉ BUDE KAŽDÝM ROKEM O PROCENTO INFLACE NEBO DLE MAPY NÁJEMNÉHO ZVYŠOVAT. ALE MY NEMÁME REGULOVANÉ NÁJEMNÉ.A TUDÍŽ SE PTÁM MÁ NÁROK NÁM NOVÁ MAJITELKA TAKHLE SEPSAT SMLOUVU NATOŽ ZVYŠOVAT NÁJEMNÉ. DĚKUJI ZA ODPOVĚD. EVA
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 2. 2010 16:40

tak tomu se říká rada nad zlato! :-(
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2007 19:40

Již o tom delší dobu uvažuji, ale prozatím na nájem mám, jen mne štvou lživé statistiky a špatný zákon, který neumožňuje jednoduché přestěhování s tím, že jednomu majiteli řeknu nashledanou a s dalšímu zaplatím max. 2 nájmy a budu bydlet. Všude v Evropě stačí životní minimum na zaplacení nájmu důstojného bytu v centru hlavního města a ještě zbyde něco i na jídlo, když se podíváte na statistické tabulky o životním minimu u nás, tak zjistíte, že na slušné bydlení můžete zapomenout, protože výše životního minima je hluboko pod hranicí výše nájmů...Politika nájmu v našem hlavním městě je špatná. Družstevníkům stačí k zaplacení úvěru + záloh na údržbu domu 1.500,-Kč za byt - na Praze 1, ale majitelům domů od nájemníků nestačí 5.500Kč holý nájem za byt. Nemůžete chtít nájmy stejné, jako jsou v cizině vzhledem k místním příjmům. Já si na svůj "průměrný"plat nestěžuji, kdo ho má, když nepodniká?
+34
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2007 17:37 | Jana

Vazena pani, Vinohrady jsou atraktivni lokalita za kterou jsou lide na trhu ochotni nadstandardne platit. Pokud na tento trzni najem nemate (nebo v budoucnu po deregulaci mit nebudete), odstehujte se do lokality mene atraktivni, pripadne kousek za Prahu. Tam budete urcite platit mene.
-16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 10. 2007 17:21 | Trpělivá?

Celý život bydlíme na Vinohradech "v domě s majitelem", i když máme "regulovaný" nájem, asi to bude, v souvislosti se "zákonným" zvyšováním nájemného brzy neúnosné. V různých statistických tabulkách se píše, že náklady na bydlení v ČR se pohybují ve výši 22.8% - již nyní jsou ale náklady na bydlení s regulovaným nájmem na Vihohradech více než 50%. Odkud statistici berou tato zcestná čísla, ze kterých pak vycházejí takovéto zákony? Kam máme jít bydlet, aby jsme se dostali na to statistické číslo? Majitelé chtějí za nájemní smlouvy odstupné, stát při výběrových řízeních žádá min. 100Kč/m2 a samoživitelům se hypotéka neposkytuje! Co je tohle za pořádek?
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 10. 2007 15:50 | M. Březinová

Dobrý den, jsem v roli nájemce v bytě, který má dosud regulované nájemné. Jde o atraktivní lokalitu, deregulace by vedla k opravdu velkému zvýšení nájmu, ale zatím žádná v našem domě neproběhla, ani upozornění, že by se tak mělo stát. Naše dcera zrovna opouští méně atraktivní byt v nájmu, kde již deregulace probíhá a nájem už je tam vyšší než u nás. Uvažovala jsem o tom, že bych šla do bytu po svojí dceři, protože tam by cílová výše nájemného po deregulaci byla nižší než u nás, ale teď nevím. Je možné, že by v našem domě mohlo zůstat staré nájemné? Dům spravuje místo majitele jiná firma a komunikace s majitelem je veškerá žádná, neboť ani není z ČR. Děkuji za odpověď.
-7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 7. 2007 15:10 | Petr

Dobry den, v roce 2005 jsem si vzal pujcku a koupil druztevni byt, za 1.5mil, bez stanovene anuity. Jest-li ted tomu spravne chapu tak po roce 2011 budu platit stejne penize jako kdybych bydlel v prenajatem bytu a nemusel splacet pujcku Neni pro mne vyhondejsi byt prodat ?
+52
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 2. 2007 16:05

Bydlím ve státním bytě se smluvním nájemným. Byt jsem si musela zrenovovat na vlastní náklady a zároveň mi bylo určeno dvojnásobné nájmené základního nájmu. Od té doby mi bylo tedy zvyšováno nájmené vždy 2x tolik než ostatním v domě. Nyní jsem předpokládala, že se mne zvýšení netýká, protože jsem nedostala žádné oznámení o změně nájemného. Od 1.1.2007 mi však bylo nájemné zvýšeno a to opět o dvojnásobek než ostatním. Předpokládám, že DBS v Písku nepostupuje zcela správně a to vzhledem k tomu, že ředitelka DBS ing. Řezáčová v Zpravodaji města Písku předem oznámila, že bytů se smluvním nájemným se tato úprava týkat nebude. Nyní se však zaměstnanci DBS ohánějí zákonem podle kterého prý manjí pravdu oni. Kubíková
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 2. 2007 12:38 | Helena

Jsem v roli nájemce v bytě s majitelem.Strach mi samozřejmě provází,protože nejistota bydlení je veliká a podstatná.Nemít byt,je nemít kde spát,neumýt se,ztratit práci a kdo umí žít na ulici,když celý život žil spořádaným životem.Kdybych měla peníze tak si ho koupím,ale při cenách bytů je to nereálné.Ale především proč se stále staví Nájemce a Majitel a ne Nájemce –Majitel- Stát.-špatné zákony.Proč mám být překážkou a zlodějem a on,který je zlý?Když to je jinak.Ráda bych tuto otázku měla vyřešenou.Proč se nevrátily majitelům domy prázdné a já nedostala možnost koupit byt za třetinu jako je to u obecních a státních bytů?????Ani na garsonku při normálním výdělku nemám.Přeci nemůžu za to,že jsem se ocitla v bytě s majitelem.Byt jsem neničila,ba naopak,vždycky platila nájem a pracovala.Proč nemáme právo dostat šanci koupení bytu jako ostatní,nepatříme snad do tohoto státu,proč jsme vyjímka.?Proč dělát nepřátelé z nájemníků a majitelů.Považuji to za diskriminaci nájemníku i majitelů.
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 1. 2007 1:24 | Slavek

A jeste k tomu vsemu peceny holoubci do pusinky aby Vam litali.Vy,chudinko s komunistickou minulosti!!
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 12. 2006 18:24

Vážená paní, pokud nájemníci nemají k užívání bytu žádný právní titul a navíc jsou jak vyplývá z Vašeho dotazu poněkud problematičtí, nevidím důvod, proč nepodat návrh na nařízení exekuce a prostě je vystěhovat. Ve Vašem případě bych tuto variantu viděla jako nejefektivnější. Pokud trváte na tom, že jim chcete byt dále pronajímat, je jen na Vás, jaký nájem budete požadovat. Nemusíte se omezovat žádnými regulacemi, vše je jen otázka poptávky, nabídky a tržních cen. Pokud byste měla jakékoli pochybnosti nebo si s uzavřením nájemní smlouvy nevěděla rady, můžete se obrátit na naši bezplatnou právní poradnu na www.ppoffice.cz

Mgr, Hana Šimková
+19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 10. 2006 14:43

Koupila jsem od majitele domu nájemní smlouvu za 250 000 s regulovaným nájmem na dobu neurčitou.Jinou možnost jsem neměla. Deregulace by mi nevadila pokud by majitel alespoň vyměnil žárovku když praskne nebo by se v domě uklízelo a podobně.V našem domě jsem postupem času zjistila , že ostatní rodiny byty pořídili stejným způsobem jako já a po sečtení částek, které jsme zaplatili dohromady nám to dělá skoro 2 miliony nezdaněných korun. Bohužel dům je v ubohém stavu nikdy se nezamykal nebylo čím, dveře tam zatím jsou.V prázdných bytech je spousta ukrajinců žijících zde na černo, aby majitel nemusel platit daně no prostě na takovéhle majitele by se deregulace vzahovat neměla a mělo by se to kontrolovat kdo jak s prostředky hospodaří v našem případě by nám měl ještě něco zaplatit jelikož všichni jsme z těch příšerných bytů udělali bydlení.
+21
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 10. 2006 15:27 | tatran

Dobrý den. Nejsem odborník, takže pouze můj názor a zkušenost s jednání s nájemcem:. Podle mého názoru jsou dvě možnosti : 1/ ponechat částku 1501,20 beze změny pokud nájemnce platí nájemné bankovním převodem, protože tam to nevadí. 2/ pokud platí nájemné jiným způsobem např. složenkou nebo přímou platbou, tak je vhodné to upravit. Já to v mém případě udělal tak, že v oznámení o jednostranném zvýšení nájemného jsem ponechal částku původní nezaokrouhlenou, tj. např. Vaši částku 1501,20 Kč. A protože zároveň jsem nájemci upravil od ledna 2006 i zálohy na služby (zejména zálohy na vodné a stočné - ale zálohy se nemusí zvyšovat, pouze se mění od ledna měsíční platby), tak v průvodním dopise o měsíčních platbách od ledna 2007 jsem pak sečetl skutečné nájemné od ledna 2007 např.1501,20 Kč a zálohy na služby např..400 Kč. A až celkovou částku měsíčních plateb jsem pak zaokrouhlil - v tomto případě bych fiktivní částku 1901,20 Kč (1501,20+400) zaokrouhlil podle zkušeností nahoru na 1901,50 Kč - aby vznikl mírný přeplatek, protože je lepší u nájemce mít spíše přeplatek který mu vrátite než nedoplatek, který se obtížně vymáhá. Čistě matematicky by ale mělo být zaokrouhlení spíše nadol na 1901 Kč, protože zaokrouhlujeme po 0,50 kč - tzn. že do 0,25 se zaokrouhluje nadol, v rozmezí 0,26-0,49 na 0,50 a obdobně v rozmezí 0,51 -0,74 na 0,50 a v rozmezí 0,75 -0,99 na 1,00, rozdíly podléhají vyúčtování. Ale protože v závěru mého dopisu jsem uvedl, že drobný přeplatek ve výši 0,30 Kč měsíčně podléhá vyúčtování, tak v tom nevidím žádný problém. 3/ Pokud mu neúčtujete žádné měsíční zálohy za služby, tak bych mu poslal oznámení o jednostranném zvýšení nájemného v částce 1501,20 Kč beze změny podle vzoru MMR ČR. A jako průvodní dopis bych uvedl, že vzhledem způsobu plateb se částka zaokrouhluje jak jsem uvedl - bud matematicky, nebo podle zkušeností, vždy ale částka podléhá vyúčtování, protože vznikne buď přeplatek nebo nedoplatek. S pozdravem
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 10. 2006 11:50 | Rybarova

Ráda bych věděla, jak se zaokrouhluje výše nájemného. Jde sice o drobnost, ale i malá chybička může mít za následek odvolávání se nájemníka... Činí-li např. po jednostranném navýšení (podle Přílohy zákona č. 107/2006 Sb.) 1501,20 Kč, zaokrouhlí se nahoru na celých 1 502 Kč?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 10. 2006 11:11

Dobrý den; jsem majitelkou bytu, ve kterém již 30 let žijí nájemníci se zrušeným užívacím právem. Z tohoto důvodu s nimi nikdy nebyla sepsána žádná nájemní smlouva. Stále jsem čekala, že nájemníci byt opustí ale již jsem rezignovala. Ráda bych s nimi tedy uzavřela nájemní smlouvu a nevím jakou výši nájemného určit. Limitované nájemné pro naši obec činí pro rok 2007 40,14Kč/m2, Mohu jednostranně určit nájemné v této výši nebo musím vycházet z toho, že nájemci sami platili asi 780,-- Kč měsíčně bez jakékoliv smlouvy. Nyní by nejvyšší nájemné mělo činit 2690,-- Kč. mohu jim toto nájemné určit jednostranně? Oni samozřejmě s výší tohoto nájemného nebudou souhlasit. Za radu nebo podobnou zkušenost předem děkuji
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 10. 2006 23:24 | Staňková

Jsme v obdobné situaci, z vlastních prostředků jsme financovali etážové topení a naši sousedi WAW,takže nám byla přiznána 2. kategorie bytu. Teď spadáme všichni do stejné nejvyšší kategorie,finance nám nikdo nevrátí a nájemné na Praze 1 nám vzrostlo od 1.1.2007 přes 40%. Jsme už všichni důchodci v domě s majitelem,byty se už delší dobu marně snažíme vyměnit za menší, 90% inzerátů na výměnu bytu má poznámku:"ne za byt v domě soukromého majitele" a pokud tam tuto poznámku nemají, hned při první zmínce o majiteli odmítají dále komunikovat. Realitní kanceláře se odmítají výměnou bytu zabývat, v programu Annonce -anvis- na naše inzeráty nikdo neodpovídá.Takže nájemné za byt 90m2, ve kterém bydlí stará nemocná sousedka a který nelze vyměnit za menší, bude za 4 roky jen za metráž přes 9000 Kč,s poplatky a platbami za el. a plyn je to přes 11 000 Kč, kde jsou finance na léky,jídlo,dopravu,nezbyný telefon a ostatní? Její důchod vč.vdovského činí 9000 Kč,já jsem na tom o něco málo líp. Jsme dům,kde je 60% důchodců,staří lidé jsou vyděšení a má to silný vliv na jejich zdravotní stav. Zajímá to vůbec někoho ? Vydané platné tabulky "měsíční náklady na bydlení podle počtu obyvatel obce"-v Praze pro 1 osobu 3399 Kč-naprosto neodpovídají skutečnosti, protože nepočítají s "nevyměnitelnými většími byty",ve kterých po odstěhování dětí nebo úmrtí jednoho z manželů zůstali důchodci sami. Dotaz 1)Zajímalo by mě,kdo nám a starým lidem na Praze 1 s výměnou bytu za menší pomůže , na koho se máme obrátit? Nebo máme čekat,až nás po třech měsících nezaplacení nájmu v plné výši majitel vystěhuje na ulici? Dotaz 2) Dál si myslím,že navrhovaný způsob příspěvku na bydlení je hodně nespravedlivý. Celý život jsem tvrdě pracovala a měla jsem 2 zaměstnání, protahovala jsem dobu odchodu do důchodu jen proto, abych měla vyšší důchod a na stáří míň starostí. Vzhledem k tomu, že nemám možnost vyměnit byt za menší a dostat se z této situace a protože mám důchod jen doslova o pár korun vyšší než 9711 Kč,kdy vzniká nárok na příspěvek na bydlení, nedostanu nic a musím uhradit nájemné ze svého důchodu, oproti tomu člověk s průměrným důchodem kolem 7 500 Kč dostane příspěvek na bydlení a naše finanční podmínky se tak vyrovnávají (a oba se dostáváme při neustále se zvyšujících cenách všeho na hranici bídy) .Dotaz: zajímá se někdo i o tuto problematiku ?
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Stránka 1/6

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jan Sokol

filosof a exministr

Pavel Kohout

ekonom

Jan Sokol
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Pavel Kohout
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services