Kombinaci hypotéky a spořících produktů nelze paušálně odsuzovat

Možnost kombinovat hypoteční úvěr s určitou formou spoření je skvělou příležitostí jak tzv. zabít dvě mouchy jednou ranou. Při hodnocení kombinace hypotéky a kapitálového či investičního životního pojištění by neměla být terčem kritiky logika půjčky vyvažované narůstajícími úsporami, ale především neprůhlednost poplatků pojišťoven. Podívejme se na kombinované produkty z jiného úhlu.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 5. 2006 18:18, Martin

Paní Fejtková,dovolte jednu otázku na tělo. Vy byste si sama pro sebe za současných podmínek na trhu vybrala kombíka? Popřípadě proč ano nebo ne.

+72
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 13 komentářů)

1. 6. 2006 8:16 | Martin

A paní Fejtková, když Vám vskutku fondy vydělají více než 3,5 - 4 % p. a., avšak poplatky pojišťovně, které (ING) negarantuje (ani nezveřejňuje), se v průběhu splácení zvýší, a Vy při dožití nezískáte sumu rovnající se jistině úvěru, s čímž jste tak "trochu" ze začátku počítala, poradíte i zde, jak postupovat?
+53
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 5. 2006 15:03 | Karel Brzobohatý

Znovu opakuji svůj dotaz: Co je neprůhledného na IŽP od výše uvedených společností narozdíl od Aegonu? Co opravňuje autorku vyzvednout pouze jednu společnost v článku, který se tváří jako obecný článek o metodě?
Toto mě trápí.
Na druhou stranu si nejsem vědom, že bych při pročítání sazebníků a následných modelací u výše zmíněných společností měl problém s pochopením, kde mi "užírají" moje pojistné zaplacené a nebyl schopen si udělat model v excelu, který věrně popisuje vývoj.
Jinou otázkou je kvalita podkladového aktiva, které společnosti nabízejí pro investování a transparentnost jeho popisu a neměnění v čase tohoto aktiva (kvality) bez informování klienta. Ale to se neřeší v článku . Řeší se pojištění jako zajištění hypotéky
+38
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 5. 2006 8:48 | Linda Fejtková, fejtkova@fenix-finance.cz

Moc mne mrzí, že jste z článku zklamaný. Čísly jsem tentokrát nezatěžovala, ale pokud byste chtěl porovnání nějakého konkrétního případu, můžete se mi pracovně ozvat a vcelku na počkání Vám spočítám RPSN jednotlivých variant, ať už kombi či nekombi úvěrů. Hezký den
+19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 5. 2006 8:44 | Linda Fejtková, fejtkova@fenix-finance.cz

Dobrý den, já si počkám na kombíka s podílovými fondy. Až takový produkt vznikne, pak do toho ráda půjdu :) A proč? Protože vsadím v rámci fondů na akcie (cca 50 % portfolia) a budu věřit, že mi vydělají více než 3,5 - 4 % p.a., které budu platit bance po daň odpočtech. Nicméně nebudou to jediné mé produkty, určitě paralelně využiji stavebka na spoření a je možné, že za nekolik let úvěr refinancuji - to bude záležet nejen na úrokových sazbách, ale též na politice bank i našeho státu.
+64
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

31. 5. 2006 8:40 | Saracen

Při vší úctě k mně neznámé autorce musím konstatovat, že článek mi připadá poněkud zmatený a povrchní. Jeho informační hodnota je alespoň pro pro mě velmi nízká. Nepřináší ani nějaký ucelenější a objektivní přehled o tom, co se v této oblasti na trhu nabízí, ani zevrubnější zhodnocení jednoho či dvou produktů a dokonce ani jasně formulovaný a fakty podložený názor autorky. Ono totiž skoro žádný finanční produkt (resp. spíše v daném případě skupinu produktů) nelze paušálně odsuzovat. Kombinované produkty nabízí skoro každá hypoteční banka a nevím proč by za to měla být vynášena do nebes právě Raiffeisenbank.
+62
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 5. 2006 18:18 | Martin

Paní Fejtková,dovolte jednu otázku na tělo. Vy byste si sama pro sebe za současných podmínek na trhu vybrala kombíka? Popřípadě proč ano nebo ne.
+72
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 5. 2006 18:03 | Martin

Základem je NAV. Povinnosti samozřejmě platí jen pro OPF, ale na druhou některé IŽP jsou napojeny přímo na klasické OPF.
+44
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 5. 2006 17:42 | Jirka

Díky za vysvětlení, je to tedy procento vzhledem k NAV, nebo vzhledem ke vkladu? Předpokládám, že to ale platí pro podílové fondy a ne pro investiční pojištění.
+38
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 5. 2006 15:53 | zdenál

TER = total expence ratio, tedy vše, co platí i skrytě klient za správu fondu. Musí je již zveřejňovat "české" fondy ve zjednodušeném statutu, zahraniční jej teprve budou muset uvádět cca koncem roku.
+54
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 5. 2006 14:54

Poplatky jsou vždy v sazebníku, a jsou lépe rozklíčovatelné než poplatky na tradičním (neinvestičním) pojištění. Malý dotaz - co je to TER?
+61
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 5. 2006 14:04 | Pavel

Nuže, vy byste dokázal rozklíčovat poplatky u "investiční části" různých IŽP??? ...včetně různých bezpečnostních aj. přirážek, management fee, o TER ani nemluvě???
+51
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

30. 5. 2006 12:59 | Karel Brzobohatý

Můj názor na "kombíky" je dost jednostranný. Jsou drahý. Jsou zde vždy dvoje poplatky, které se nakrásně někde schovávají za "zvýhodnění poplatkové", které ale v totálu je absolutně nezajímavé. Takže pokud chci hypotéku, měl bych si ji pořídit jako jeden balíček společně s rizikovkou, pojištěním majetku atd. Ale jako jednu službu. Pokud budu montovat do vztahu třetí stranu, kde očekávám nějakou výhodu, vždy to nedopadne dobře. Dovedl bych si představit "kombík" od jedné fin. skupiny, kde hypotéka bude kryta rizikovkou, budou se splácet jen úroky a bude poskytnuto "aktivní" spoření s minim. garancí splatné celé jistiny na konci období, ale to by banky musely snížit své nároky ziskovosti tedy poplatky.
Připomínka k článku: překvapuje mě, jak autorka zná kvalitu investičních životních produktů na tomto trhu a jak se z nějakého mě neznámého důvodu domnívá, že pouze jediné produkty od AEgonu jsou průhledné! O co tento názor opírá? Co je neprůhledného na produktech ING, CSOB, CS, CSLP, ALLIANZ atd.? Jsou produkty neprůhledné, ale těch je minimum!
+55
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 5. 2006 7:12 | Petr Šafránek

Zásadní problém je v tom, že tyto kombinované produkty se v ČR jednoznačně staly nástrojem k prodeji vysokých životních pojistek bez ohledu na skutečné potřeby klienta. Prodat KŽP či IŽP s roční platbou třeba 100.000 a provizí tedy někde kolem 150.000,- Kč se nepovede každý den. Když se ovšem taková pojistka prezentuje jako nástroj k pořízení vytouženého bydlení, prodá se poměrně snadno.... Zvláště pak, když se prezentace "přikrášlí" úrokovými odpočty ve výši 32% (jako by tu byly na věčné časy a nikdy jinak) a provede se porovnání stylem "celkem zaplatíte", ledaskdo na to naletí a tučná provize je v kapse.... Někteří výtečníci dokonce klientovi namluví, že nejprve musí dva roky platit pojistku a pak dostane automaticky a bez problémů hypotéku. Dotyčný neštˇastník po dvou letech zjistí, že díky vysokým platbám pojistného žádnou hypotéku nedostane, pojišťovák již zpravidla není k nalezení a pojišťovna se s ním také nebaví - vždyť podepsal pojistnou smlouvu, tak co chce. Že šlo v podstatě o podvodné jednání obchodního zástupce nikdo neřeší.... To si vůbec nevymýšlím - mám k dispozoci dokumentaci konkrétního případu, kdy zástupce společnosti Eurolife vylákal z podnikatele obrovské pojistné s tím, že si touto cestou snadno koupí na hypotéku objekt k podnikání za mnoho milionů. Když dotyčný zjistil skutečný stav věci, odmítá se s ním bavit jak Eurolife ("poradce" pro ně již nepracuje a byla to jeho soukromá iniciativa), tak AMCICO (podepsal smlouvu, tak co chce). Taková je bohužel v ČR realita prodeje kombinovaných produktů!
+36
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Splátky úvěru

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Mertlík

exministr a ekonom

Petr Kellner

podnikatel, PPF

Pavel Mertlík
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Kellner
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services