Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bill Gates plánoval dobročinnost až na stáří. Při čtení zprávy Světové banky se ale s filantropií rozhodl nemeškat a nasadil tak super bohatým vysokou "charitativní laťku". Podle magazínu The Economist se totiž novodobí majetní musí snažit dostat nejen na list miliardářů, ale také na list filantropů. Kdo, proč a kolik na charitu věnuje? A jak k dobročinnosti přistupují různé země a různá náboženství?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2006 12:29, Kamil

a co takhle se podívat, jak jsou na tom s filantropií čeští boháči? :-)

Reagovat

+60
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

29. 3. 2006 11:30 | Jirka

Pokud jde o Billa Gatese, uvítal bych, kdyby slevil z ceny Windows. Tím by nejen potěšil miliardy jejich uživatelů, ale možná by se pak mezi nimi našlo i pár nových filantropů.:-) No, hlavně, že za ty peníze nekrátí dlouhé chvíle třeba střelbou do zvířat v Africe nebo si za ně nebuduje vlastní armádu. Z tak velkých peněz by mohl nejeden zblbnout a propadnout mocenským choutkám. Např. naše vláda má zatím jen miliardy dluhů a jak se panečku vydovádí! Co potom, kdyby měla Gatesovy plusové miliardy a ještě v dolarech?
Ale dost žertů. Téma filantropie je docela zajímavé. Asi je lepší, když se dobročinnosti věnují soukromí úspěšní lidé, ať už přímo nebo přes vlastní nadace, než aby zůstávala na politicích. Filantropové totiž museli ty peníze vydělat a mají k nim přece jen zdravější vztah. Ovšem v každém případě jde o obrovskou moc. A jak víme, k nejbohatším lidem patří také drogoví králové a podobná verbež. Jen asi nebudou na žebříčcích Forbesu. Závody ve filantropii mohou být užitečné i tím, že viditelně oddělí tyto dvě skupiny boháčů. Všichni mají luxusní sídla, auta, letadla, jachty, ale ti dobří budou mít přece jen mnohem nižší vlastní spotřebu peněz. Gauneři jich dají spoustu do zbraní, žoldů své armády a podobně.
Sám nevidím smysl v přílišném zbohatnutí. na charitu přispívám nepravidelně, podle toho, jak se mi daří a co se kde děje. Včera jsem se díval na 13. komnatu Michala Horáčka - jednoho z našich největších boháčů a zjistil jsem, že máme cosi společného. Jde nám spíše o to s něčím pohnout, něco rozjet, něco dokázat. Jak už to jen nese, přestává to být zajímavé. Peníze jsou vedlejší. Paradoxem je, že se snažím dosáhnout finanční nezávislosti ne proto, abych si mohl žít na vysoké noze (což je častá představa lidí, kteří se o finanční nezávislost snaží), ale abych se jimi mohl jednou provždy přestat zabývat a dělat cokoli, co mi bude připadat potřebné a zajímavé. K tomu mi stačí standardní bydlení a strava. Asi ze mne tedy nikdy velký filantrop nebude (měřeno penězi), protože nemám potřebu generovat vyšší příjmy, než kolik nezbytně potřebuji k vlastní spotřebě a zajištění proti malérům. Snad se mi podaří vynahradit to světu jinak.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+36
Líbí
Nelíbí

29. 3. 2006 12:29 | Kamil

a co takhle se podívat, jak jsou na tom s filantropií čeští boháči? :-)
Reagovat | Citovat

+60
Líbí
Nelíbí

29. 3. 2006 13:25 | jezevec

Kdyby Bill Gates slevnil windowsy z 2500 na 500 - piráti budou krást software za 500 namísto software za 2500, ale Bill bude mít (a dávat) na charitu o milijardu dolarů méně. Ten rozdíl za to nestojí.
Reagovat | Citovat

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 29. 03. 2006 11:30)

29. 3. 2006 13:49 | Kateřina

Ten největší kupodivu velmi rozumně. Zaplatil školu a financuje cca polovině dětí školné. Neháže tedy peníze do černé díry, ale podporuje vzdělání dětí - to se mi moc líbí.
Reagovat | Citovat

+9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Kamil 29. 03. 2006 12:29)

30. 3. 2006 11:38 | Jirka

Domácí piráti určitě. Ale ve firmách by jich určitě ubylo, protože pod určitou hranici se jim už tolik riskovat nevyplatí. Je dost firem, které mají desítky PC a licence v lepším případě na 3-5ks. Myslel jsem to ale jinak. Kdyby Billovi klienti tolik neutráceli za software, který funguje jen do té doby, než si pořídíte novou verzi některého z jeho programů, byli by bohatší a mohli více rozdávat. Takto to odevzdávají nadaci M&B Gatesových, která to rozdává pod svým jménem.
Reagovat | Citovat

+20
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (jezevec 29. 03. 2006 13:25)

30. 3. 2006 22:08 | jezevec

A dobře činí. Neb kdo je lakomý dát 2-3 tisíce za software - ten nadaci nepošle ani pohled. Takto to odevzdávají nadaci Gatesových, která to aspoň skutečně rozdává pořebným. Zdroj příjmů nadace není neznám, přestože nadace figuruje pod jménem Gatesových.
Kontrolní otázka: Při ceně woken 5000 a průměrné reprodukční době jedné verze dva roky, stojí používání windowsů méně než 10 korun denně. Tedy ještě méně než jeden slovy 1 pohled. Znáte někoho, kdo krade software, a nějaké nadaci poslal aspoň ten jeden pohled za dva roky?
Reagovat | Citovat

+34
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jirka 30. 03. 2006 11:38)

8. 7. 2006 16:35

Bill GATES JE PROSTE JEDNICKA SILENE HO OBDIVUJU A PENIZE MU FAKT NEZAVIDIM
Reagovat | Citovat

+31
Líbí
Nelíbí

14. 4. 2011 18:10 | Iris

Také bych chtěla být bohatá nechcete mi někdo poslat alespon´500000kč,mě to pomůže a Vám milionářům se ulehčí o trošku pěněženka a uděláte hlavně dobrý skutek,vždyt´kabelka,kterou kupujete přítelkyni je určitě drahší,nebo ne .tak se ozvěte a udělejte mi taky radost..
Reagovat | Citovat

0
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Poradna

Tým odborných poradců je tu pro vás.

Poslední dotaz: Dotace na kone
Poradna > Dotace z EU

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na nějaké dotace, když mám jednoho vlastního koně a druhého v bezplatném pronájmu, máme slepice a chceme ještě dvě kozy..Mám na něco nárok nebo ne? Jestli... více

Dotace z EU

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Lubomír Stoklásek

podnikatel, Agrostroj Pelhřimov

David Eder

podnikatel, Exclusive Tours

Lubomír Stoklásek
ÚSPĚŠNOST
25,81 %

z 31 duelů
David Eder
ÚSPĚŠNOST
66,98 %

z 106 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Odpisy, Nekalosoutěžní jednání, Konsorcium, vladimír vaňo, daň z příjmů, petr fiala, daňový bonus, daň z příjmů, aktivní správa, Sdružení ochrany nájemníků, Henry Ford, vzácnost, United Technologies, seat, Armáda spásy, povinný odvod, TV Prima, Ross hook

9B08510, 8U32846, 4AK8181, PAXT3CUM, 8B49930

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK