Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Víte, jakým způsobem zdaňovat autorské honoráře za příspěvky do elektronických médií? Zákon o dani z příjmů a autorský zákon si odporují, Ministerstvo kultury se odkazuje na Ministerstvo financí a to, jak to vypadá, tzv. vaří z vody. Podle "daňařů" Komora daňových poradců vydala neoficiální stanovisko, podle Komory to je ale zase věc jednotlivých poradců. Jak to tedy je s 10% srážkovou daní a internetem?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 3. 2006 12:18, P.C.

Zjednodušení vidím jen v rovné dani za všechny příjmy a bez možnosti výjimek a úlev, protože současné daňové zákony jen bytní a stávají se nesrozumitelné.

U deseti článků ročně závisí i na dalších příjmech autora, aby se dalo určit, zda je srážková daň výhodnější nebo ne. Pokud je to jen přilepšení k trvalým příjmům, pak 10% je zcela jistě výhodných, ale při příjmech jen za autorské honoráře je do několika set tisíc lepší podávat daňové přiznání sám a uplatnit výdajový paušál a odečitatelné položky.

Reagovat

 

+73
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (bousovak 28. 03. 2006 11:09)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 4. 2006 13:53, P.C.

Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, §9, odst. 3d)

Reagovat

 

-16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 04. 2006 12:55)

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

28. 3. 2006 8:26 | PSafranek

Jen jednu poznámku - pro autory je srážková daň zpravidla nevýhodná, neboť při ní nelze uplatnit výdajový paušál. Když honorář nedaní vydavatel srážkovou daní, uplatní autor 40% výdajový paušál a teprve zbytek zdaní sazbou podle svých celkových příjmů. Steným způsobem si sníží i příjmy pro účely výpočtu zdravotního a případně i sociálního pojištění. Osobně bych tedy za srážkovou daň "nebojoval"......
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+17
Líbí
Nelíbí

28. 3. 2006 9:07 | T. H.

Publikováním článků na internetu si měsíčně přivydělám zhruba 1000 Kč. Zásadně je nedaním. Dělám to tak už pět let. V tomto směru podporuji černou ekomoniku. Je to jedna ze zbraní proti nenažrané byrokracii.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+18
Líbí
Nelíbí

28. 3. 2006 10:56 | honzour

Smutná skutečnost. Nejlépe zdaněný příjem je ten, který úředník nevidí. Ale tohle často uznávají i samotní úředníci. Jednou jsem chtěl něco zdanit a blbě vyplnil daňové přiznání. Tak si mě povolali na finančák. Paní byla příjemná a ochotná, a když se mnou nebyla schopná to zaškatulkovat, tak mi poradila, ať to raděj "nechám být".
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (T. H. 28. 03. 2006 09:07)

28. 3. 2006 11:09 | bousovak

Děkuji za názor, podle mě ale také záleží na tom, zda autor přispívá nárazově, nebo pravidelně. Pokud bych musela podávat daňové přiznání za např. 10 článků ročně, přijde mi lepší zdanění srážkovou daní. Co se týká "boje" za srážkovou daň, spíš než za ni, článek "bojuje" za jasnost a jednoznačnost našich zákonů.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PSafranek 28. 03. 2006 08:26)

28. 3. 2006 11:12 | Jirka

Rozumný přístup k věci. Dodám, že tím odpadne prokazování výše úhrnu honorářů od jednoho vydavatele jednomu autorovi, což u čipernějšího autora může vydat i na daňový román.:-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (PSafranek 28. 03. 2006 08:26)

28. 3. 2006 11:57 | P.C.

Nechápu, proč pořád ještě není sociální a zdravotní "pojištění" nazýváno správnějším pojmem "sociální a zdravotní daň". Žádné příznaky pojištění totiž na této dani pozorovat nelze. Platí třeba rizikovější skupiny více, než méně rizikové? NE. Je dobrovolné? NE. Je "pojistné plnění" závislé na výši pojistného? NE nebo jen velmi omezeně. Platí se dle výšky příjmu? ANO. Hrozí za neplacení brutální perzekuce? ANO. Je to tedy daň se všemi negativními příznaky, jako nehospodárná a drahá správa vložených prostředků a skvělé podhoubí pro korupci.
Stát nás má za nesvéprávné blbce a snaží se nám vnutit představu, že nejsme schopní se zajistit jiným způsobem, než povinným "pojištěním". Správný přístup by měl být zcela opačný, tj. udělat tento systém zcela dobrovolný a nechat jednotlivce, aby byli odpovědní sami k sobě.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-8
Líbí
Nelíbí

28. 3. 2006 12:18 | P.C.

Zjednodušení vidím jen v rovné dani za všechny příjmy a bez možnosti výjimek a úlev, protože současné daňové zákony jen bytní a stávají se nesrozumitelné.
U deseti článků ročně závisí i na dalších příjmech autora, aby se dalo určit, zda je srážková daň výhodnější nebo ne. Pokud je to jen přilepšení k trvalým příjmům, pak 10% je zcela jistě výhodných, ale při příjmech jen za autorské honoráře je do několika set tisíc lepší podávat daňové přiznání sám a uplatnit výdajový paušál a odečitatelné položky.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+73
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (bousovak 28. 03. 2006 11:09)

28. 3. 2006 18:26 | Tomáš Marný

A není to tak, že Vám z honoráře strhne 10% daň ten, kdo Vám jej vyplácí ;-)?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+65
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (T. H. 28. 03. 2006 09:07)

29. 3. 2006 12:13 | TH

Nestrhne, pokud řeknu, že nechci, že to raději zdaním sám celé dohromady i s ostatními příjmy na konci roku. A pak se na to pochopitelně vykašlu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+27
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tomáš Marný 28. 03. 2006 18:26)

29. 3. 2006 20:07 | P.C.

Mimochodem, jednou z povinností plátce autorských honorářů je bonznout na FÚ jeho příjemce. Myslím, že to však platí až od 40.000,- za rok a navíc to asi málokdo dodržuje. Ale čert nikdy nespí...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+33
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TH 29. 03. 2006 12:13)

25. 4. 2006 12:55

Dobry den,
muzete uvest kde je zminena vyjimka, podle ktere se nemusi platit socialni pojisteni, uvedena?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-7
Líbí
Nelíbí

25. 4. 2006 13:53 | P.C.

Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, §9, odst. 3d)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-16
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 04. 2006 12:55)

16. 12. 2006 19:03 | Petr Filip

A POZOR - NOVINKA PRO ROK 2007: " pokud se podle prohlášení osoby konající tuto činnost jedná o soustavný výkon, (Tato novelizace nabývá účinnosti 1. ledna 2007.) ", viz. text novelizovaneho zakona na business.center.cz .... Tedy, plati se Zdravotni i Socialni pojisteni. Vydajovy pausal na autorske honorare je 40%, takze rekneme z vydelanych 100 000 Kc se dan z prijmu zaplati z 60 000 Kc, a obe pojisteni z 50% ze zakladu dane. Tedy z 30000 zaplatite 13,5% a 29,6 (43,1%), coz je celkem 12930. Samozrejme, to je jen hruby nastrel vypoctu, nebral jsem v uvahu minimalni zalohy na pojisteni, na to uz jsem kratky :) Petr
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+27
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 25. 04. 2006 12:55)

16. 12. 2006 19:05 | Petr Filip

Vypadla mi zminka o tom, ze tato cast je Z_R_U_S_E_N_A, omlouvam se. Vyjimka z socialniho pojisteni tedy od 2007 pada.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+39
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr Filip 16. 12. 2006 19:03)

17. 12. 2006 15:14 | P.C.

Krom toho, že i pro umělce je nyní lepší zaregistrovat se na pracovním úřadu a vydělávat "na černo" jako nezaměstnaný, ještě malá oprava:
Sociální a zdravotní se platí z oněch 60000, ale daň z příjmu jen z přibližně 47000, protože se sociální i zdravotní může odečíst.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+49
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr Filip 16. 12. 2006 19:05)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 777 351 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tamara Kotvalová

podnikatelka, Carollinum

Josef Novák

podnikatel, Veba

Tamara Kotvalová
ÚSPĚŠNOST
91,38 %

z 58 duelů
×
Josef Novák
ÚSPĚŠNOST
36,89 %

z 103 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Podílník, Dluhopis, Participace, brno, martin stára, mobilní operátoři, tarify, operátoři, řešení, příspěvek na mobilitu, Praha 7, stabilita systému, havarijní pojištněí, Kapitalizace pohledávek, inflační očekávání, AdSense, mimořádné pojistné, digitální peněženka

4T72999, 7T77760, 1SH5595, 3P28091, 3P28091

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK