Kupujete podílové fondy v bance? Buďte opatrní!

Už několikrát jsme v minulosti otestovali schopnosti bankovních prodejců podílových fondů. To, že výsledky byly před několika lety spíše neslavné, bychom mohli považovat za dětskou nemoc rozvíjejícího se bankovního sektoru. Jenže skutečnost, že výsledky jsou nemastné neslané i letos, není pro banky, byť ne pro všechny, dobrá vizitka. Co tedy ukázal náš test?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 3. 2006 9:18, ČSOBák ...

To obchování s akciemi "na zkoušku" nic moc člověku neřekne. Odzkouší si, jak to technicky funguje - to ano... Ale v reálu prostě člověk investuje jinak než jen "na zkoušku" .... protože imaginární ztráta tolik nebolí ... :-)))

Zobrazit celé vlákno

+16
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 17 komentářů)

19. 3. 2006 23:35

Investiční test musíte udělat ke komisionářské smlouvě ze zákona. Pokud ho nechcete dělat, srvrzujete odmítnutí podpisem...
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 3. 2006 14:20 | Honza

Nezeptají :)
Od podpisu smlouvy jsem tam nebyl už téměř dva roky. Proč taky?
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 3. 2006 12:02 | Jirka

Copak výnosy Bondinvestu dopředu znala. Ty jsou dány. Ale možná si myslela, že vy nemáte představu o vývoji úrokových sazeb do toho roku 2016. To je právě příklad proč si myslím, že investovat by měl každý podle vlastního rozhodnutí a znalostí a ne podle "poradců", kteří dávají přednost zájmům své banky před zájmy klienta.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 3. 2006 11:57 | Jirka

Nebolí, ale signalizovala by brokerovi, že zájemce o trading není schopen udržet účet déle než... Natož být profitabilní. Nešlo mi jen o to, aby si to každý mohl vyzkoušet nanečisto. Ta možnost tady samozřejmě je, ale málokdo je tak prozíravý, aby ji využil a jde do toho rovnou naostro. A pak si nestačí protírat oči.
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 3. 2006 9:18 | ČSOBák ...

To obchování s akciemi "na zkoušku" nic moc člověku neřekne. Odzkouší si, jak to technicky funguje - to ano... Ale v reálu prostě člověk investuje jinak než jen "na zkoušku" .... protože imaginární ztráta tolik nebolí ... :-)))
+16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 3. 2006 9:15 | ČSOBák....

Neozvou (to už by zavánělo "obtěžováním"),ale zeptají se Vás až přijdete do banky.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 3. 2006 16:12 | Roman

Asi bychom se shodli; na běžném účtu mám jenom nezbytně malou částku, na neočekávané platby mám kontokorent. Fondy peněžního trhu nemám, zdají se mi zbytečné, ale spousta lidí oceňuje jejich bezrizikovost - samozřejmě taky ale minimální výnosnost.
Co se týče toho říjnového poklesu, nijak zvlášť mě nezabolel, ale ani jsem na něm nevydělal. Celkově mi investice poklesly asi o 2 500 Kč, pak se to zase srovnalo, i když to chviličku trvalo.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 3. 2006 14:42 | Honza

Mám v ČSOB Multicash jako likvidní rezervu. Nedávno mi od nich přišel dopis, že nevyužívám jejich fondy a nabízeli mi schůzku. Reagovat nebudu, nic jiného od nich nechci. Investuju totiž přímo do akcií.
A jsem zvědav, zda se ozvou ještě jednou či ne.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 3. 2006 13:52 | Fanda

při zpěném prodeji Bondinvestu mně pracovnice pobočky odrazovala od prodeje s tím,že je to nevýhodné,nabídla výhodnější řešení: listy si ponechtea nechte si proplatit všechny zbývající kupony do roku 2016.Jistě znala výnosy dopředu! A to nebylo apríla.I tací jsou investiční poradci
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 3. 2006 13:52 | Fanda

při zpěném prodeji Bondinvestu mně pracovnice pobočky odrazovala od prodeje s tím,že je to nevýhodné,nabídla výhodnější řešení: listy si ponechtea nechte si proplatit všechny zbývající kupony do roku 2016.Jistě znala výnosy dopředu! A to nebylo apríla.I tací jsou investiční poradci
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 3. 2006 10:38 | Jirka

Tedy s těmi testy jste mne překvapil. Dokonce i Spořitelna to dělá? Cítím se ošizen, že jsem prošel bez přijímaček.:-) No, hlavně, že jsem pak zvládl ty fondy. Něco to hodilo.
Ten dotazník od brokera mi ale připadá po téměř roční zkušenosti v akciích nedostatečný. Prověří jen znalost základních pojmů a pouček o investování a řekne o zájemci něco o jeho záměrech a finančních možnostech, ale dnes vím, že daleko důležitější a těžší je obstát při praktickém obchodování. Taková zkouška by se musela dělat formou simulovaného obchodování přes internetovou aplikaci po dost dlouhou dobu. Uspěl by jen ten, kdo by během zkoušky neudělal větší ztrátu, než nějaký limit, podle objemu zamýšleného počátečního kapitálu. Jenže data z trhu jsou drahá a brokeři nemají zájem příliš odrazovat klienty od utrácení poplatků za obchody. Takže dělají jen to nejnutnější, aby byli kryti. Konečně - trh potřebuje obchodníky, kteří nedokážou vydělat. Jsou zdrojem peněz pro tu hrstku ostatních, kteří to dokážou.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

14. 3. 2006 8:11 | Kit

Říjnový pokles zabolel jen ty nezkušené. Já jsem na něm slušně vydělal. Kdyby žádné poklesy nebyly, byla by to nuda. Na běžném účtu si nedržím téměř nic, na neočekávané platby mám kontokorent a kreditky. Fondy peněžního trhu vynáší tak málo, že dnes téměř nemají smysl. Na likvidní peníze mám dluhopisové fondy, i kdyš tam jsou ty výnosy také minimální. Kdo má dostatečně široké portfolio akciových a smíšených fondů, dluhopisové téměř nepotřebuje.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 3. 2006 21:38 | Roman

Ten říjnový pokles mi raději ani nevzpomínejte :) S tou likviditou u fondů peněžního trhu máte samozřejmě naprostou pravdu. Obecně se říká, že ideální kombinace je dvojnásobek průměrného platu na běžném účtu, kontokorent další dvojnásobek průměrného platu, šestinásobek průměrného platu ve fondech peněžního trhu - právě kvůli té likviditě, a zbytek podle potřeb a představ v podílových fondech dluhopisových, smíšených a akciových. No a samozřejmě stavební spoření a penzijní připojištění. Nemám tolik prostředků, abych splnil všechno najednou, ale kromě toho peněžního trhu a penzjijního připojištění mám všechno (myslím) celkem rozložené. Ale ten říjnový pokles zabolel, i když jenom maličko ;)
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 3. 2006 21:16 | Kit

Je dobré si ten test udělat - je rychlý a času je dost. Alespoň si klient sám prověří, jak na tom skutečně je. Jedna známá ve Spořitelně o jeden bod neprošla na akciové fondy, tak jí pomohli to opravit. Musel jsem ji pak doškolit :-)
Riziko je nutné vybírat podle požadované likvidity. Kdybych třeba zrovna teď nutně potřeboval peníze z akciových podílových listů, tak bych prodával se ztrátou. Z dluhopisových také, ale tam to tolik nebolí. Peněžní trh sice tolik nenese, ale zato se hodí právě jako likvidní rezerva. Také ho nepoužívám. Současný pokles fondů se výborně hodí pro další investování - za málo peněz hodně muziky s dobrou perspektivou. Ve srovnání s loňským říjnovým poklesem je současný březnový zatím jen slabší odvar.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 3. 2006 18:06 | Roman

Mám podobnou zkušenost - asi nejsem moc dobrý klient, kterému se dá udat cokoliv, protože když jdu do banky, vím přesně, co chci. Stejně tak to bylo i s podílovými fondy, když jsem je kupoval v ČSOB, taky jsem věděl, jaké fondy chci a v jakém množství je chci nakoupit. Stejně, když chci prodat, tak vím který a v jakém množství. I já jsem přesto vyplňoval testík.
Co se toho hypotetického strejdy týče, mám pocit, že takovým lidem se většinou dávají fondy peněžního trhu - výnosy malé, riziko minimální. Vím o spoustě lidí, kteří je mají, protože si netroufli moc riskovat. Já je nemám. Mám jeden dluhopisový, jeden smíšený a jeden akciový fond. Bohužel poslední dobou klesají, ostatně jako většina fondů v současné době.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 3. 2006 17:39 | Kit

Ten vědomostní test dělají všude, kde jsem si založil fondy. Je možné na jejich výsledky poukázat, pokud je klient nespokojen například s momentálním propadem trhu. Tyto testy je možné písemně odmítnout. V tom případě je bankéř z obliga, pokud si klient vybere něco nevhodného. V každém případě to považuji za šikovné řešení.
Souhlasím s názorem, že bankéři nabízejí zejména konzervativní investice. Pokud chce klient investovat rizikověji, udělá si zpravidla rozbor už před návštěvou peněžního ústavu a sám si řekne do čeho chce investovat. Pro deseti až dvacetiletý investiční horizont by však podle mne měl bankéř nabízet portfolio s výrazně dominující akciovou složkou.
Na trhu vyšlo několik výborných knih o investování. První investice by měla směřovat alespoň do jedné z nich. Dá se tak ušetřit v budoucnu spousta nervů i finančních ztrát.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

13. 3. 2006 13:47 | Jirka

Když jsem před 3 roky kupoval 3 OPF ISČS a zároveň uzavíral smlouvy na obchodování s nimi přes Servis 24, dostal jsem dotaz, zda jsem si vybral nějaké konkrétní fondy. Poté, co jsem jejich názvy vyslovil se pracovnice za přepážkou už na nic neptala. Možná zkušeným okem rozeznala klienta, kterému není třeba radit.
Docela by mne zajímalo, zda má nějakou šanci koupit podílové fondy běžný strejda, který přijde s přáním nějak výhodněji uložit peníze. O tom, že jsou nějaké podílové fondy nemá ani páru, natož aby řekl, že je ochoten podstoupit vyšší riziko a že má nějaký investiční horizont. Takto učeně většina klientů u přepážky asi nepromluví. Vsadil bych si na převahu vkladových účtů v těchto případech. OPF a lepší produkty dostane s menším či větším úsilím jen ten, kdo si o tom alespoň něco přečetl, je v obraze a přímo si o ně řekne.
Konečně, nevím, zda by bylo vhodné doporučovat přes přepážku třeba deriváty jen na základě klientových slov, že je ochoten více riskovat a chtěl by maximalizovat výnos. To už bych považoval za nezodpovědné. Takové doporučení by mělo být přece jen postaveno na důkladném rozboru klientovy situace, možností a jasně vysvětleno, jaký může být nejhorší scénář. Ale i v případě, kdy klient žádá o akciový fond, by měl poradce oťukat klientovy znalosti, aby zabránil velkému zklamání. Když jsem uzavíral později koncesionářskou smlouvu s brokerem, vyplňoval jsem v podstatě vědomostní test, aby broker věděl, zda má pro mne smysl jít přímo do akcií a jaké operace mi může povolit. A musím říci, že to není vůbec na škodu. Kdo chce přejít ze spoření na investování, měl by alespoň základní znalosti mít.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ilona Klímová

podnikatelka, Aspius

Ivo Lukačovič

podnikatel, Seznam.cz

Ilona Klímová
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů
×
Ivo Lukačovič
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services