Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jako jedni z prvních jsme upozorňovali na závažné nedostatky zákona o daních z příjmů a navrhovali, jak problémy řešit. Schválená novela naše návrhy řešení skutečně obsahuje. Vše se vyjasnilo, jak to tedy se společným zdaněním manželů bude?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 2. 2006 12:23, Libor

Dekuji za vysvetlujici clanek.

Manzelka ma prijmy pouze dle par. 6, zalohy ji strhava zamestnavatel. V ramci spolecneho zdaneni na ni prevedu cast svych prijmu. Musi platit zalohy dle zdanovaneho prijmu?

Po prostudovani vaseho clanku se domnivam ze ano, protoze vyjimka je definovana pouze pro prijmy osvobozene od dane a prijmy zdanovane zvlastni sazbou. Domnivam se dale, ze bude mozne pozadat o vypocet zaloh jinak, protoze placeni zaloh by nebylo spravedlive (mne strhne zamestnavatel z cele mzdy).

Prosim o nazor.

Reagovat

 

+43
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

27. 2. 2006 12:23 | Libor

Dekuji za vysvetlujici clanek.
Manzelka ma prijmy pouze dle par. 6, zalohy ji strhava zamestnavatel. V ramci spolecneho zdaneni na ni prevedu cast svych prijmu. Musi platit zalohy dle zdanovaneho prijmu?
Po prostudovani vaseho clanku se domnivam ze ano, protoze vyjimka je definovana pouze pro prijmy osvobozene od dane a prijmy zdanovane zvlastni sazbou. Domnivam se dale, ze bude mozne pozadat o vypocet zaloh jinak, protoze placeni zaloh by nebylo spravedlive (mne strhne zamestnavatel z cele mzdy).
Prosim o nazor.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+43
Líbí
Nelíbí

27. 2. 2006 17:34 | bousovak

Dobrý den, Váš dotaz jsem konzultovala naší daňovou specialistkou Kateřinou Havlíčkovou. Novela vyřešila jen případy, kdy jeden nemá žádné příjmy. U ostatních zůstává otazník. Bohužel ve svém dotaze neuvádíte vaše příjmy, tzn. není možné stanovit z čeho by měla platit zálohy vaše manželka.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Libor 27. 02. 2006 12:23)

1. 3. 2006 10:03 | Jiri

Dotaz do redakce a na danoveho poradce,
dekuji za vase clanky a odpovedi ke SZM. Mam dotaz k te novele ZDP a konkretne §38b, ktera zacne platit patrne jeste v prubehu brezna 2006.
Je to vubec zakonne narizovat manzelum platit dan za rok 2005 zmenou zakona o dani z prijmu v breznu 2006? Konkretne se to dotkne tech manzelek, ktere nemely vubec zadne zdanitelne prijmy v roce 2005 anebo je mely do limitu 15 000 Kč urceneho zakonem v §38b. Jde o zasadni vec. Soucasne (pred novelou) zneni §38b rika, ze se dan nepredepise a NEPLATI paklize celkove zdanitelne prijmy necini u fyzicke osoby (manzelky) vice nez 15 000 Kc.
To znamena, ze manzelka bez prijmu by dan vubec neplatila i v pripade spolecneho zdaneni manzelu, protoze manzel presune na manzelku polovinu zakladu dane, coz neni dle zakona zdanitelny prijem manzelky.
Dekuji za odpoved.

Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+10
Líbí
Nelíbí

2. 3. 2006 22:36 | oddTom

Pokud tomu dobře rozumím (jsem laik, ne daňový profesionál), zálohy se mění jen v případě, že alespoň polovinu příjmů tvoří jiné příjmy než a) ze závislé činnosti nebo b) funkční požitky. Níže následuje mírně upravený příspěvek, který jsem sem před časem zasílal.

Podle zneni Zakona o DzP (platneho na podzim 2005) zalohy mj. neplati:
- poplatníci, jejichž poslední známá daňová povinnost nepřesáhla 30 000 Kč - poplatník, u něhož základ daně tvoří součet dílčích základů daně, zálohy podle odstavců 3 a 4 neplatí, pokud je jedním z nich i dílčí základ daně z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, ze kterých měl plátce povinnost srazit zálohy na daň (§ 38h), a tento dílčí základ daně je roven nebo činí více než 50 % z celkového základu daně. [Tj. pokud byl zaměstnán a z případného podnikání (apod.) měl základ daně maximálně 49,99 %]
Tedy:
a) pokud je danova povinnost na poplatnika max. 30 000 Kc rocne (tedy 60 000 Kc souhrnne na oba manzele), zalohy se neplati (i kdyby to vsechno bylo z podnikani).
b) pokud je danova povinnost nad 30 000 Kc, plati zalohy i nevydelavajici/mene vydelavajici manzel jen v pripade, ze celkovy zaklad dane je tvoren minimalne z poloviny zakladem dane z jinych zdroju, nez ze zavisle cinnosti anebo z funkcnich pozitku.

Více viz zákon, http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast3.aspx, paragraf 38a.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Libor 27. 02. 2006 12:23)

2. 3. 2006 22:40 | oddTom

Nějak jsem nepochopil, v čem je problém? Manželka při SZM formálně platí polovinu daně, ať už měla nebo neměla vlastní příjem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+23
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Jiri 01. 03. 2006 10:03)

2. 3. 2006 23:21

Upřesnění k článku:
"...podle zákona zálohy oba manželé platit museli..."
To na mě působí trochu dojmem, že KAŽDÝ nevydělávající manžel by musel platit zálohy.
Zákonem (starým zněním) odkazovaný § 38a mj. upřesňuje, že "Zálohy neplatí poplatníci, jejichž poslední známá daňová povinnost nepřesáhla 30 000 Kč".
Pokud manžel/ka neměl/a žádné příjmy, znamenalo by to mít příjem *odhaduji* víc jak 30 tis. měsíčně (podle odpočtů ze základu daně - ty se ovšem od letoška hodně odčítají až z daně samotné - i vyšší), aby vyšla taková daňová povinnost. A to je přeci jen dost nad průměrnou mzdu.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+38
Líbí
Nelíbí

8. 3. 2006 15:08 | Michal

Dobry den,
nekde jsem se doslechl, ze je omezena maximalni vyse preplatku pro spolecne zdaneni manzelu na 30 000,- Kc. Udajne financni urad nevrati vyssi castku. Je to pravda? Dekuji za odpoved.
Michal
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+30
Líbí
Nelíbí

29. 3. 2006 12:39 | slovácko

V žádném případě toto nevítám jako plus.V dnešní přetechnizované době kdy mnohdy ani sami úředníci nevědí co mají dělat se mi to ani náhodou nelíbí.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+33
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Kateřina Jirásková

finanční ředitelka PPF

Tomáš Prouza

ekonom

Kateřina Jirásková
ÚSPĚŠNOST
75,00 %

z 16 duelů
×
Tomáš Prouza
ÚSPĚŠNOST
84,09 %

z 44 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

OPEC, Bankovní rezervy, Prohlášení k přidělení, aleš poklop, třetí pilíř, účastnické fondy, penzijní společnosti, příspěvek zaměstnavatele, realitky, emulgátory, akcie telfónica, Šárka Grossová, informační hodnota, práva pacienta, makroekonomika, Hasičská, waldviertler, Muammar Kaddáfí

9B30117, 3S74757, 1AP2811, 1SF4370, 1SJ7048

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK