Jak se stát důchodcem? II.

V druhé části praktického "důchodového manuálu" se dočtete, jak se vypočítává výše důchodu, že o výši rozhoduje také datum odchodu do důchodu, kdy a jak se důchody zvyšují a konečně, jak to mají s důchodem osoby samostatně výdělečně činné.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 2. 2006 11:33, Jirka

Nezlobte se, ale nesouhlasím. Pokud se píše na téma, jako je toto, je třeba vyjadřovat se přesně. Ne sice stylem, jaký je použit v zákoně, ale rozhodně nelze nahrazovat výrazy něčím, co není synonymem, ale co má zcela jiný význam. Ostatně, jak jsem si všiml, je to v článku již opraveno. Děkuji.:-)

Zobrazit celé vlákno

+76
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)

18. 9. 2017 17:21 | Růžena

Dobrý den je mi 61 let nemám nárok na důchod schazeji my roky odpracovane co mužů udělat proto
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 9. 2017 17:08 | Růžena

Dobrý den je mi 61 let nemám nárok na důchod schazeji my roky odpracovane co mužů udělat proto
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 2. 2006 11:33 | Jirka

Nezlobte se, ale nesouhlasím. Pokud se píše na téma, jako je toto, je třeba vyjadřovat se přesně. Ne sice stylem, jaký je použit v zákoně, ale rozhodně nelze nahrazovat výrazy něčím, co není synonymem, ale co má zcela jiný význam. Ostatně, jak jsem si všiml, je to v článku již opraveno. Děkuji.:-)
+76
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

10. 2. 2006 10:50 | Kateřina

Já nemyslím, že by to bylo v článku nesprávně. Tohle je souhrnný článek, těžko můžete čekat, že v něm bude pokaždé znovu napsáno "z vyměřovacího základu, kterým je u zaměstnanců hrubá mzda a u OSVČ...". To se běžně zkracuje tak, jak je to v článku.
+40
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 2. 2006 9:52 | Jirka

To omezení výpočtu na posledních 30 let zaměstnání kvůli mateřství není nutné. Stačilo by prostě úhrn hrubých příjmů ze zaměstnání a samostatně výdělečné činnosti (zvolených vyměřovacích základů pro pojistné) vydělit počtem odpracovaných let. To by matkám průměr nezkazilo. Ten jim kazí spíš mzdová diskriminace a pomalejší (opožděný) kariérní postup. Dokonce i v jejich případě může právě současný systém kazit průměr. Pokud si mladá dívka do nějakých 30 let buduje kariéru, pak vychová pár dětí a potom se tak tak chytá v nějakém podřadnějším zaměstnání, vyměří ji důchod podle příjmů z doby, kdy jako "opotřebovaná" matka marně chytala ujíždějící vlak. První a nejvýnosnější dekádu života si nemůže započítat.
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 2. 2006 9:33 | Jirka

Tušil jsem, že to bude takhle. V článku je to tedy nesprávně uvedeno. Děkuji za upřesnění. Ohledně nového důchodového systému budu doufat s Vámi. Snad to pomůže.:-)
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 20:35 | P.C.

Ještě bych přidal změny politického systému nebo zákonná rozhodnutí parlamentu, které někdy znehodnotí veškeré investice. A můžeme začít třeba i Bílou horou a poslední perla, pokud si vzpomínám, je vyvlastnění drobných akcionářů 2005...
+44
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 20:28 | P.C.

Nechápu, proč se říká "sociální a zdravotní pojištění". Chybí zde možnost volby. Buď ho dobrovolně platím a spolehnu se na něj nebo ho neplatím a spolehnu se jen na sebe. Našemu systému by se nemělo říkat pojištění, ale DAŇ.
Umělci, kteří si nic neplatili a teď čekají, že se o ně stát postará jsou pěkní vyčůránci, ale musím uznat, že žádného takového neznám. Malíř může obvykle malovat až do smrti, spisovatel psát atd. Herec na periferní scéně je na tom asi hůř, ale při svém rozhodování, zda vstoupit do systému nebo ne, byl určitě svéprávný.
+57
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 2. 2006 15:31 | Jarmila

Já to nebrala tak, že je lepší peníze odevzdávat státu. Já jsem chtěla upozornit na to, že tu byla skupina lidí, kteří svého času všechno "prožrali" a dneska by chtěli po státu zas, protože oni nic nemají (ani nemůžou, když všechno prožrali), důchod nedostanou nebo jen symbolický (z hlediska důchodového zabezpečení se na ně pohlíží, jako kdyby neměli odpracovaná léta) a jsou vlastně sociální případi. Takovou solidaritu teda zas ne!
+37
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 15:18 | jezevec

Tomu nerozumím. JAKÝMKOLIV způsobem lze dosáhnout vyššího zhodnocení zdrojů, než naházet je do státní žumpy na nějaký průběžný systém pojištění. V Česku dnes nežije jediný důchodce, který by nezažil totální vykradení fondů, měnovou reformu, nebo absolutní změnu výpočtu důchodového pojištění. Proto i pro nenapravitelné romantiky, kteří budou věřit že to se už v tomto století nestane - je daleko finančně výhodnější, ukládat peníze do stavebního spoření, životních pojistek, nebo střízlivých investic, než je odevzdávat státu. Pokud si někdo myslí, že když prožere peníze dedikované na důchodové zabezpečení, že tím něco ušetří - asi bude mít v životě daleko větší problémy, než příjem v důchodu.
+60
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 12:58 | Jarmila

No jo, třeba je to proto, že těch 30 let je kvůli tomu, že ženské mají děti (někdo má třeba jen odpočitatelné položky :-)) a tomu odpovídající příjem. To chlapům nehrozí. Na druhou stranu, pokud ženská zklame a dětem se nevěnuje, ale vychovává je chlap, tak ten nemůže jít do důchodu dřív a ani nemá stejné úlevy jako ženy.
+37
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 11:28 | Kateřina

OSVČ nemají hrubý příjem, ale vyměřovací základ, který si samy určují - stanoveno je pouze minimum (50 % příjmů po odpočtu výdajů). Minimální v.z. je čtvrtina průměrné mzdy - zkuste si spočítat, jaký bude mít takový člověk důchod. S těmi 30 lety se moc netěšte - už teď se plánuje rozšíření - zatím to není aktuální, protože 30 let výpočet dosáhne až v roce 2016. Doufám, že do té doby bude už úplně jiný důchodový systém :-)
+57
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2006 10:29 | Jirka

V některém z dřívějších článků na téma důchody a OSVČ jsem četl, že by si OSVČ měly platit raději vyšší pojistné na důchod, než minimální podle zákona. Pokud se ale důchod vyměřuje i jim podle hrubých příjmů a ne podle zaplaceného pojistného, pak netuším, proč bych takovou věc měl dělat a platit víc, než nutně musím? Pokud se navíc do výpočtu procentní výměry zahrnuje 100% pouze z částky kolem 9000 a z vyšší se započítává jen 30 a 10% po pásmech, je to o důvod víc, nepřehánět to s odvody a platit jen nezbytně nutné sumy, aby mne nezavřeli.
"Potěšilo" mne i to, že se důchod vyměřuje z příjmů za posledních 20-30 let. V mém případě to bude 30 při odchodu do důchodu v 63 letech (dá-li Bůh). Takže moje dosud nejproduktivnější roky do 33 let věku se nebudou počítat. Bezva návod pro naši mládež: Do Kristových let to s aktivitou nepřehánějte, stejně za to nic nedostanete, kromě náležitě progresivně zdaněné mzdy!
+75
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 2. 2006 9:21 | Jarmila

"Osoba samostatně výdělečně činná je povinna se zaregistrovat se na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) v místě svého bydliště a zapojit se do systému důchodového pojištění. Výjimkou mohou být ... také OSVČ, které vykonávají uměleckou nebo jinou tvůrčí činnost na základě autorskoprávních vztahů, pokud tato činnost není soustavná." Přesně na tohle teď dojíždí někteří umělci. Už za socíku dostali možnost jít tzv. na volnou nohu, měli sice hodně peněz, ale především proto, že si neplatili na důchod. Peníze jim zbývaly, ale bohémští umělci je holt ve snaze být světoví rozfovrovali. Proč myslíte, že ministr Jandák tak horuje pro zřízení "domova pro vysloužilé umělce"? Stejnou situaci zažívá hodně podnikatelů, kteří v 1. pol. 90. let udělali totéž, než to začalo být povinné pro všechny.
+60
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Janis Sidovský

manažer a podnikatel

Michael Rostock

podnikatel a investor, Venture Investors

Janis Sidovský
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Michael Rostock
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services