Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Do naší daňové poradny přichází stále více dotazů týkajících se daně z příjmů za rok 2005. Řada odpovědí Jaroslavy Voharčíkové, daňové expertky, která vám v poradně odpovídá, si jistě zaslouží pozornost nejen konkrétního tazatele ale i ostatních, kteří si s letošní daňovou povinností stále neví rady. Na co jste se ptali a jak poradkyně odpověděla?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 3. 2006 8:36

Dobrý den, setkal jsem se s názorem, že vrácená částka na základě uplatněného společného zdanění se bude počítat do příjmů roku 2006 . Je to pravda ?

Reagovat

 

+27
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 2. 2006 16:48, Petr

Jsem v zahranici a nemam moznost si vytisknout formulare na A4. Prijima FU priznani tez na formatu letter?

Reagovat

 

-13
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (37 komentářů)

10. 2. 2006 19:25

V řádku 75 daň přiznání uveďte těch 6.000,- Kč na 1 vyživované dítě. Takže v ř.66 budete mít vypočítanou daňovou povinnost, pak příloha 2 - dítě, řádek 74 - daňové zvýhodnění 6.000, v ř.75 opět 6000,- v ř. 76 budete míét výpočet daň mínus 6.000,-. Pokud Vás mate potvrzení o zdanitelných příjmech, tak v případě, že nebudete mít dítě, budete mít v ř.5 sražená záloha určitě o těch 6000,- více.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 10. 02. 2006 10:46)

11. 2. 2006 15:15

Zdravím, potřeboval bych poradit s výkladem paragr. 15, odst.10, písm. h) a to s následujícím: "koupil" jsem družstevní byt (oficiálně za 10.000,- za převod práv, neoficiálně za 700.000,-) a na nákup jsem použil hotovostní půjčky 5 bankovních domů (protože jsem neměl čím ručit tak, mi víc jak 150.000,- nechtěli půjčit a protože se úvěry časově překrývali, vzájemně se o tom banky nestihli dozvědět). Následně jsem byt převedl do osobního vlastnictví a vzal na něj tzv. am. hypotéku, kterou jsem refinancoval hotovostní půjčky. Mohu úroky z tohoto HÚ odečíst v daňovém přiznání? Podotýkám, že v bytě bydlím a není tedy určen na pronájem. Děkuji.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

0
Líbí
Nelíbí

12. 2. 2006 16:48 | Petr

Jsem v zahranici a nemam moznost si vytisknout formulare na A4. Prijima FU priznani tez na formatu letter?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-13
Líbí
Nelíbí

13. 2. 2006 8:43

Prosím o odpověď, pracoval jsem jen září a prosinec. K tomu podpora říjen, listopad. Jinak neschopenka. Započítává se do příjmů i nemocenská? Jinak jsem spolu i s podporou měl příjem cca.36tis. Může si mě manželka dát jako vyživovanou osobu? Děkuji za odpověď. CHozé.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+18
Líbí
Nelíbí

14. 2. 2006 10:20 | Eva K.

Chtěla bych nejdříve poděkovat za možnost zde získat informace související s daňovou problematikou, za formulář daňového přiznání. Právě k němu mám jeden dotaz. Začala jsem jej vyplňovat - konkrétně přílohu č.1 - mám příjmy dle §7 a uplatňuji si výdaje paušálem - tedy 50% z příjmů. Ve formuláři (excelovském, který jsem si zde stáhla) - výdaje ř.102 v příloze 1 - je zaokrouhlován na celé číslo. Je to tak dobře? Měla jsem za to, že na celé koruny s zaokrouhlí až základ daně - v mém případě, protože budeme využívat společné zdanění manželů - na celé koruny zaokrouhlím až ř.507 v příloze 5. Děkuji za odpověď.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+25
Líbí
Nelíbí

14. 2. 2006 11:08 | Eva K.

V příloze č.1 hnedle nahoře je psáno: částky uveďte v celých Kč. :) Takže formulář správně zaokrouhluje.
Ještě mám jeden dotaz a to na hodnotu odečítaných darů. V příloze č.5 na druhé straně ř.514 - neupravuje se hodnota daru podle výše základu daně poplatníka - max. 10% ze základu daně. Program dále počítá s hodnotou daru, která je vyšší než 10% ZD - (ZD na ř. 42 daňového přiznání )- což se mi zdá býti chybou.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Eva K. 14. 02. 2006 10:20)

15. 2. 2006 8:27

Jsem na mateřské dovolené. V roce 2005 jsem pobírala 1 měsíc mzdu, 6 měsíců peněžitou podporu v mateřství a poté rodičovský příspěvek. Chceme využít společného zdanění manželů. Jak mám postupovat v případě peněžité podpory v mateřství? Zároveň se chci zeptat, zda mohu uplatnit úroky ze stavebního spoření, pokud jsme úvěr dostali na úhradu odstupného za členství v bytovém družstvu, tzn. že peníze z úvěru byly čerpány ve prospěch bývalého člena družstva. Děkuji. Markéta Polívková
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+6
Líbí
Nelíbí

19. 2. 2006 18:39 | jára

dobrý den jak velká je minimální daň.daňový základ bude pod hranicí 100 000. děkuji,,,,, jára
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

20. 2. 2006 8:30 | vermo

Dobrý den, vypočítala jsem manželovi daně /příjmy-výdaje(25%) -pojištění/, dále úroky z hypotéky. Daň vyšla 10.950 Kč. Nakonec jsem odečetla 12000 na děti. Znamená to, že daň je 0 a částku 1050 Kč mu vyplatí Finanční úřad? Děkuji
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

20. 2. 2006 8:31 | vermo

Dobrý den, vypočítala jsem manželovi daně /příjmy-výdaje(25%) -pojištění/, dále úroky z hypotéky. Daň vyšla 10.950 Kč. Nakonec jsem odečetla 12000 na děti. Znamená to, že daň je 0 a částku 1050 Kč mu vyplatí Finanční úřad? Děkuji
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+22
Líbí
Nelíbí

27. 2. 2006 10:56 | Marie

Jasně, jak je uvedeno v další odpovědi, v ř. 74 bude uvedeno 6.000,--, v ř. 75 rovněž, v ř. 76 od vypočítané daně v ř. 66 odečteš 6000,--. Řádek 76 porovnáš s ř. 80 (v souhrnu sražených záloh na daň je už od zaměstnavatele odečteno těch 6000), měl by pak vyjít přeplatek na dani.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+14
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 10. 02. 2006 10:46)

6. 3. 2006 7:48

Fyzická osoba - bez zaměstnanců
obrat do 1mil Kč, neplátce DPH

živn. list 1 - .výuka jazyků (cca 97% z obratu ) živn. list 2. - překlady a tlumočení cca 3% z obratu (pouze překlady, tlumočení žádné nebylo


1999- 2004 - učtováno dle skutečných nákladů (jednoduché účet. následně daň.evid.) v roce 2005 bych rád uplatnil výdajový paušál
pohledávky z 31.12.2004 - 174tis (všechny zaplaceny v průběhu 01-03/2005)
pohledávky z 31.12.2005 - 144tis (většina zaplacena v průběhu 01-02/2006)



Otázky
1. Mohu uplatnit výdajový paušál 50% nebo 40% (v zákoně jsem našel, že tlumočení spadá do 40% - to jsem ale žádné neměl viz výše uvedené
2. zjistil jsem, že skutečné náklady pro rok 2005 mi dělají cca 45% z příjmů (bez plateb na soc a zdr. poj.) Bylo by tedy pro mě výhodné přejít na paušál. Nevím však, zda stejně jako v minulých letech spočtu jen skutečné přijmy v kalendářním roce 2005 a od nich odečtu 50% nebo zda je nutné připočítat ještě neco dalšího. Pokud ano, co? A jakych způsobem?

Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+22
Líbí
Nelíbí

14. 3. 2006 10:58 | Martina

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda podávám daňové přiznání, když jsem měla v OSVČ za minulý rok příjem 14.00,-Kč a jsem zaměstnanec? Děkuji za odpověď.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

23. 3. 2006 23:14 | Sarkade1

Prosím o radu. V r.2004 byly výdaje skutečné, k 31.12.04 závazek. V r.2005 budou výdaje paušálem. K 31.12.05 je pohledávka. Už jsem pochopila, že za r.2004 bude dodatečné daň. přiznání, ale pořád nevím, co s tou pohledávkou k 31.12.05? Mám ji rovněž započítat do r. 2005 nebo nechat do r. 2006? Kdesi na tomto serveru jsem se dočetla, že bychom měli pohledávku zdanit v r.2005, i když byla zaplacena v r. 2006, pokud uplatníme výdaje za r. 05 paušálem. Ale na fin.úřadě nám řekli, že nic takového, že tuto pohledávku zdaníme až v roce 2006, kdy byla skutečně zaplacená. Řekne mi už konečně někdo, jak to vlastně je????!!!! PLEASE!!! Dalším problémem bylo, když jsem zavítala na OSSZ pozeptat se, jak je to vlastně s opravným přehledem za rok 2004, když budeme dávat dodatečné daň. přiznání. Ani tam mi paní nebyla schopná odpovědět. Řekla, že jim nikdo nic neřekl, ať si to teda podáme, ale že se stejně u nich nic nezmění. Já to nechápu. Přece když se mi změní příjmy minus výdaje, změní se i základ pro odvod, ne??? Prosím poraďte. Děkuji.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

25. 3. 2006 13:05

Dobrý den.Chtěl jsem se zeptat na pár věcí.Jsem OSVČ.Jeká je odpočitatelná položka na mě?2.Mohu uplatnit nějakou odpočitatelnou položku na mé 6-leté dítě(mám družku a žijeme ve společné domácnosti)?.3.Pokud mám sídlo firmy své trvalé bydliště mohu uplatnit do odpočtů část nájmu,tv-kabel,internet?4.Mohu dát do nákladů lékařské zákroky,na které se nevztahovalo zdr.pojištění(odstraňování hemoroidů pomocí laseru)?Moc děkuji Petr
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+8
Líbí
Nelíbí

27. 3. 2006 18:53

Chtěla bych se zeptat, kolik bude činit daň pro OSVČ pro rok 2005, důchodce, přerušené podnikání od 1.10.2005, příjmy z podnikání činí 24.280,výdaje 20.195,- Kč. Děkuji
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-4
Líbí
Nelíbí

30. 3. 2006 8:36

Dobrý den, setkal jsem se s názorem, že vrácená částka na základě uplatněného společného zdanění se bude počítat do příjmů roku 2006 . Je to pravda ?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+27
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Zeman

nejvyšší státní zástupce

Jan Procházka

ekonom

Pavel Zeman
ÚSPĚŠNOST
41,67 %

z 24 duelů
×
Jan Procházka
ÚSPĚŠNOST
35,00 %

z 20 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Substituce, Poplatek při odkupu, Obchodní marže (rozpětí), t-mobile, vodafone, petr dvořák, spotřebitel, mobilní operátoři, Psychologická analýza, Zákon o dani dědické, veřejnoprávní subjekt, Jorgos Provopulos, panelák, sebeúcta, kauce, firemní prostředí, vedlejšák, doporučení ekonomů

2L64047, 1T11691, C00LPAD5, 1T11691, 1T11691

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK