Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bude muset při jeho uplatnění manžel s nižšími či žádnými příjmy nejprve zaplatit nedoplatek na dani? Vznikne manželovi bez příjmů povinnost platit v dalším roce zálohy na daň? Může jeden z manželů kvůli společnému zdanění přijít o sociální dávky? Co navrhuje MF pro zdaňovací období 2006 a jak se problematické části vyřeší pro rok 2005?

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2006 20:24

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně příjmů manželky. Chceme danit společně, ale nevím co vyplnit v případě, že do konce srpna byla na mateřské a od žáří pracuje. Když nebudu počítat mateřskou, tak si do konce roku vydělala cca 55000 hrubého. Máme k této částce též připočítat mateřskou? Oba si uplatníme základní nezdanitelnou částku ve výši 38040 a mám za manželku nárok na snížení základu daně na vyživovanou manželku do konce srpna (ne 21720, ale poměrem 1-8/05)?
Předem díky za odpověď, Radas.

Reagovat

 

+63
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 2. 2006 22:27

Zajímavé je datum doplněné informace na konci článku. Opravdu k němu došlo 11.1.2005? Nebo až 11.1.2006?

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (53 komentářů)

21. 1. 2006 19:12

Dobrý den, také sleduji otázku společného zdanění manželů, jelikož se to týká naší rodiny. A také zvažuji, jestli mám do toho jít nebo ne - vzhledem k nejasnostem. Já sama jsem OSVČ, mám příjmy pouze dle §7 - ze živnosti. Tyto příjmy nejsou nijak vysoké, o pár set korun nad základní základ daně. Normálně platívám daň jednou za rok v částce kolem 7-8 tisíc - to by byla má daňová povinnost, kdybychom nepřešli na společné zdanění manželů. Manžel má příjmy pouze jako zaměstnanec dle §6 a to dosti vysoké, má současně dva příjmy, takže je povinnen si udělat daňové přiznání. V případě, že bychom neudělali společné zdanění,měl by na dani doplatit kolem 27 tisíc, což je dost. Zkusmo jsem spočítala, jak na tom budeme v případě SZM a vyšlo mi, že díky rozdělení společných příjmů po odpočtu nezdanitelných částek a slev na 3 děti - bude má daňová povinnost 80 tisíc, manželovi by stát měl vrátit 85 tisíc. Konečný výsledek pro rodinu je plus 5 tisíc, což je pozitivní. Ale - je ve hře - budu muset 80 tisíc zaplatit nebo ne, když nejsem osobou bez příjmů? Další otázka - co zálohy na daň? Daňová povinnost větší jak 30 tisíc stanoví povinnost platit zálohy na daň. Společným zdaněním má daňová povinnost bude 80 tisíc (jinak by byla jen 7). Jít do toho? nebo nejít? Díky za názor. Eva PS: Pro stanovení záloh na sociální a zdravotní pojištění se doufám vychází pouze z mých skutečných příjmů z podnikání... ? :-)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+41
Líbí
Nelíbí

21. 1. 2006 19:26

Nemýlíte se. Mateřská dovolená (ne rodičovský příspěvek) se považuje za příjem manželky, je to dávka nemocenského pojištění.Stejně tak proplacená dovolená - a zde chci upozornit na jednu věc - započítává se v hrubé výši, ne v čisté. Popřípadě další dávky - podpora z Úp.
Do vlastního příjmu se nazapočítávají dávky státní sociální podpory - přídavky na děti, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, na dopravu...
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+22
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 17. 01. 2006 17:57)

30. 1. 2006 12:28 | Lenka

Dobrý den, jsem třetím rokem na mateřské dovolené, tak bych se potřebovala utvrdit v tom jestli jsem společné zdanění správně pochopila, manžel si donese z práce domů potvrzení o příjmech a vyplníme tiskopis na FÚ, kde si odečte jak položku na mě 21 170,-, a já po rozdělení příjmů si ještě odečtu nezdanitelnou částku na mě, měl by u manžela vyjít přeplatek a mě nedoplatek. To vyrovnám převedením manželova přeplatku na můj nedoplatek, takže od FÚ dostaneme jen rozdíl. Já pak v průběhu roku žádné zálohy na daň neplatím. Děkuji za odpověď
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+19
Líbí
Nelíbí

30. 1. 2006 21:36 | věra

Existuje nějaký formulář na požádání o převedení přeplatku na nedoplatek? Nevíte jestli si můžeme odečíst úroky z úvěru pokud nejsme majitelem stavby. děkuji Věra
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+28
Líbí
Nelíbí

30. 1. 2006 21:36 | věra

Existuje nějaký formulář na požádání o převedení přeplatku na nedoplatek? Nevíte jestli si můžeme odečíst úroky z úvěru pokud nejsme majitelem stavby. děkuji Věra
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

15. 2. 2006 17:15 | Michal

Dobry den,
manzelka je doma s dcerou starou 1,5 roku a pobira pouze rodicovsky prispevek. Ja mam prijmy pouze ze zamestnani a chceme vyuzit spolecneho zdaneni. Bude muset manzelka platit pro tento rok zalohy na dan z prijmu, pokud podame spolecne danove priznani? Dekuji za odpoved. Michal
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+40
Líbí
Nelíbí

23. 2. 2006 22:27

Zajímavé je datum doplněné informace na konci článku. Opravdu k němu došlo 11.1.2005? Nebo až 11.1.2006?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

24. 2. 2006 9:49 | ZikaM

Samozřejmě je to chyba, díky za upozornění, omlouváme se.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 23. 02. 2006 22:27)

27. 3. 2006 20:24

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně příjmů manželky. Chceme danit společně, ale nevím co vyplnit v případě, že do konce srpna byla na mateřské a od žáří pracuje. Když nebudu počítat mateřskou, tak si do konce roku vydělala cca 55000 hrubého. Máme k této částce též připočítat mateřskou? Oba si uplatníme základní nezdanitelnou částku ve výši 38040 a mám za manželku nárok na snížení základu daně na vyživovanou manželku do konce srpna (ne 21720, ale poměrem 1-8/05)? Předem díky za odpověď, Radas.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+63
Líbí
Nelíbí

28. 3. 2006 15:04 | Kateřina

Mateřské dávky se do zdanitelných příjmů nepočítají - v přiznání je uvádět nebudete. Odpočet na vyživovanou manželku uplatnit nemůžete, protože její příjem přesáhl 38.040 Kč.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+51
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 27. 03. 2006 20:24)

26. 10. 2006 20:29

Dobrý den, mám dotaz. Všude se veškeré daně a výhody točí okolo "manželů" jakým způsobem lze tento problém řešit, když žijeme s družkou ve společné domácnosti jako úplná rodina a zatím se nechceme brát ?
Děkuji za rady a názory.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-3
Líbí
Nelíbí

26. 10. 2006 22:51

vzít se
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+59
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 26. 10. 2006 20:29)

27. 1. 2007 22:04 | Svatka

Společné zdanění ve vztahu: druh - družka možné není. Mohou jej využít pouze manželé vyživující alespoň jedno dítě v domácnosti, přičemž obě tyto podmínky (existence manželství a vyživované dítě) musí být splněny nejpozději poslední den zdaňovacího období (31.12.2006)
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+29
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 26. 10. 2006 20:29)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 777 351 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Kasa

podnikatel a investor, Ticketon.cz

David Ondráčka

ředitel Transparency International

Martin Kasa
ÚSPĚŠNOST
64,71 %

z 51 duelů
×
David Ondráčka
ÚSPĚŠNOST
27,56 %

z 127 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Dluhové trhy, Central Order Book, Liberalismus, architektura, martin stára, brno, operátoři, mobilní operátoři, Dow Jones-UBS Metals, poradenská firma, Unie, regulační instituce, OSA, poplatky za soudní spory, splastnost, možnosti trhu, daň z hlavy, typ pojištění

4C74273, 4M27565, 3K13410, 3K13410, 4T11050

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK