Daňová reforma IV: opatrně, nebo rychle?

Jak zvýšit příjmy a omezit výdaje státu jste si již mohli přečíst. K omezení plýtvání ale vedou i další cesty, například respektování principu subsidiarity. Pro státní rozpočet je také důležité, jakým způsobem bude reforma veřejných financí provedena. Bude však politika schopná respektovat doporučení ekonomů?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 7. 2005 12:50

Opatrne nebo rychle? existuje 3 reseni, tzv. "socialne pruchodne" a to zni "NIJAK"...:-)))

+9
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 6 komentářů)

22. 7. 2005 12:50

Opatrne nebo rychle? existuje 3 reseni, tzv. "socialne pruchodne" a to zni "NIJAK"...:-)))
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 7. 2005 13:47 | Karel Brzobohatý

Vážený jkl, nechápu, proč mě za můj názor napadáte?!? O tom komu fandím, Vám je buřt a mám-li čísla nebo jen názor také. Pokud máte jiný názor, tak jej napište a hotovo. Také zde u Vás nečtu žádná čísla pouze socdemácký všezaklínající slovo "agenda". Na rozdíl od Vás (tedy podle toho co jste napsal tak usuzuji) se pohybuji v oblastech státních úředníků a vidím, co a jak dělají. Vidím, jak se ministři brání auditu pracovních pozic. Vidím, jak se snaží pouze ukazovat, že cosi důležitého dělají, ale závěr práce není vidět. Já nenapadám poctivé a důležité (jestli tací jsou, jak vy tvrdíte asi ano) úředníky, ale právě ty Vámi označené "pro své kamarády musíte naopak mnoho úřednických míst vytvořit". Souhlasím s Vámi že jakékoliv přerozdělování peněz (Vašich 40 mld) nebo mých do státních úředníků je špatně a státnímu rozpočtu by jedině prospělo. Na závěr, právě proto, že nevidím do krajských či místních účedníků jsem je ze svých 30% vyloučil.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 7. 2005 13:46 | Karel Brzobohatý

Vážený jkl, nechápu, proč mě za můj názor napadáte?!? O tom komu fandím, Vám je buřt a mám-li čísla nebo jen názor také. Pokud máte jiný názor, tak jej napište a hotovo. Také zde u Vás nečtu žádná čísla pouze socdemácký všezaklínající slovo "agenda". Na rozdíl od Vás (tedy podle toho co jste napsal tak usuzuji) se pohybuji v oblastech státních úředníků a vidím, co a jak dělají. Vidím, jak se ministři brání auditu pracovních pozic. Vidím, jak se snaží pouze ukazovat, že cosi důležitého dělají, ale závěr práce není vidět. Já nenapadám poctivé a důležité (jestli tací jsou, jak vy tvrdíte asi ano) úředníky, ale právě ty Vámi označené "pro své kamarády musíte naopak mnoho úřednických míst vytvořit". Souhlasím s Vámi že jakékoliv přerozdělování peněz (Vašich 40 mld) nebo mých do státních úředníků je špatně a státnímu rozpočtu by jedině prospělo. Na závěr, právě proto, že nevidím do krajských či místních účedníků jsem je ze svých 30% vyloučil.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 7. 2005 21:18 | jkl

Člověče, jak můžete tvrdit, že státních úředníků je zbytečně moc a na krajých a obcích jich je akorát? Protože na krajích vládne ODS? Máte nějaká konkrétní čísla? Pokud chcete snížit počet státních úředníků, musíte především zrušit agendy, které je zaměstnávají. áte nějaké návrhy, nebo jen rád střílíte od boku jako Topolánek? Nebo to dopočítáte až po (vítězných) volbách a zjistíte, že pro své kamarády musíte naopak mnoho úřednických míst vytvořit? Nejryclejším způsobem jak okamžite začít šetřit je prostě zrušit státní dotace soukromým subjektům a hned bude k dispozici cca 40 miliard.Nevím, proč bych měl jako poplatník někoho dotovat, ať se každý stará sám o sebe. Doufám, že to bude první věc,kterou Topolánek po volbách udělá...:)
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 7. 2005 17:14 | Fredy

Autorka lehce "koketovala" se systémem státní zprávy a samozprávy známé třeba ve Švýcarsku. Samozřejmě skrze daně. Na to ovšem nemáme.
Osobně si myslím, že žádný světový "daňový" strom nemůžeme naroubovat do našich Českých klimatických podmínek. Můžeme se poradit, jak a kde se kterým druhům nejlépe daří a proč. Můžeme se nechat poučit i o možnosti roubování, ale to je vše. Důležitá je podnož a ta je od těch světových odlišná. Osobně si myslím, že by byl nejlepší radikální zásah. Náš rozkošatělý a přerostlý "daňový" strom jednoduše nejdříve silně prořezat a pak pokátit, včetně kořenů a vedle zasadit úplně nový. U něj držet jen hlavní kmen a ty postraní ihned likvidovat.
A co se týče počtu státních úředníků, tak jsem přesvědčen o nutnosti radikálního snížení minimálně o 50% a pak v dalších letech vždy o 5% až na stav podobný třeba ve Švýcarsku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 7. 2005 10:17 | Karel Brzobohatý

Dnes vyšel v MF DNES článek, kde je napsáno, že počet státních zaměstnanců se snižovat nebude spíše zvyšovat, kvůli volbám. To mě docela naštvalo. Musím říct, že si myslím, že tak 30% státních úředníků (ne krajských nebo obecních) je tam navíc. Vím, že by se tím zvýšilo procento nezaměstnanosti, ale nezaměstnaný je pro státní rozpočet asi levnější než státní úředník. Navíc podle včerejší diskuse na Radiožurnálu jsou státní úředníci počítačově gramotní nadprůměrně, tedy měli by být žádaným zbožím na trhu práce. Takže pomožme státnímu rozpočtu, že vyházíme státní úředníky.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet životního minima 2024

Počet členů rodiny

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Aleš Michl

ekonom

Martin Dvořák

manažer a podnikatel

Aleš Michl
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Martin Dvořák
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services