Daně: kolik zaplatíme za převod družstevního bytu?

Chcete svůj podíl v družstvu prodat a nevíte, jak se vypořádat s daňovými povinnostmi? Musíte zaplatit daň z příjmu, nebo existuje cesta, jak se tomu vyhnout? Družstevní forma bydlení je u nás hojně rozšířená, odpovědi na tyto a další otázky proto jistě řada z vás přivítá.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 3. 2005 7:28

>> Převod práv k družstevnímu bytu za úplatu je totiž příjmem dle § 10 Zákona o dani z příjmů. <<

Ale snad i tady platí, že se jedná o PŘÍJEM, tedy (výnosy - náklady). Když tedy si tedy nechám na sebe převést práva k družstevnímu bytu, za což někomu zaplatím 1,5 miliónu, a práva za nějaký čas zase prodám za např. 1,6 miliónu, tak daním jen těch 100 000, že?

+125
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 23 komentářů)

2. 12. 2014 16:28 | Veronikaroman

Dobrý den ,chci se zeptat,prodáváme DB, za peníze z bytu si chceme koupit byt v OV.Daň z příjmu musím zaplatit hned po prodání DB,nebo kolik na to mám času,prosím o odpověd.Děkuji
+32
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 10. 2014 12:13 | Dana Neumannová

Dobrý den,koupila jsem DB a jako kupující jsem povina zaplatit za přepis na držstvu a nebo by to mělo být hrazano z provize realitní kanceláře??
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 7. 2014 18:00 | Mánička

Dobrý den, prodávala jsem družstevní byt a peníze z prodeje okamžitě odešly na pokrytí dluhů příbuzného na žádost insolvenčního správce dlužníka. Musím platit daň z příjmu i v tomto případě?
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 5. 2014 22:16 | Martina

Dobry den, bohuzel nevidim odpovedi k jednotlivym komentarum, takze budu opakovat dotaz. Byt jsme nabyli v roce 1977, v druzstvu jsme jiste dele nez 5let. Jen trvale bydliste jsme odhlasili drive nez v den skutecneho prevodu (bohuzel jeden drive rozjednany “prodej“ nebyl zdarne dokoncen). Mame tedy platit dan z prevodu ci nikoliv? Dekuji
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

30. 3. 2014 21:41 | Petr

Dobrý den, Pokud chci prodat byt v osobním vlastnictví, který byl převeden z družstevního do osobního vlastnictví před méně než pěti lety. Kolik budu platit daň? Slyšel jsem, že pokud ten převod z družstva do osobka je méně než pět let, tak se neplatí 4%, ale 15%. Je to prosím tak? Děkuji za odpověď.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 5. 2013 17:28 | Jitka

Dobrý den, v roce 2004 jsme při privatizaci založili BD, po ukončení splátek anuity by měli nájemníci zájem o převod do SVJ. Můj dotaz je zda musí člen BD platit daň z převodu nemovitosti ve výši 4 %? Děkuji za informaci.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 1. 2013 22:55 | Stanislav Sixta

Dobrý den,pochopil jsem to dobře že pokud jsem ,,prodal" družstevní byt který jsem nabyl před víca jak pěti lety,tak nemusím nic platit? A druhá otázka,musím to nějak dokládat? A kde? Děkuji SIXTA
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 7. 2012 10:04 | Katerina1000

Citace - Helena / 17.09.2010 13:07

Dobrý den, prosím můžete mi říct jak to bude s daní z převodu členských práv k družstevnímu bytu? V bytě bydlím od roku 1985 a v únoru 2009 byl tento byt převeden do družstevního vlastnictví , kdy jsem složila částku družstvu 257 000,- Letos tento byt prodávám za 950 000,-. Kolik zaplatím daň z příjmu? Děkuji
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2012 12:26 | trumpus

Dobrý den, jak vůbec se příslušný finanční úřad dozví, že jsem měl nějaký příjem z prodeje, resp. převodu práv a povinností k družstevnímu bytu?? Je možnost, že by se toto vůbec nedozvěděl, nebo tyto údaje družstvo samo osobě každoročně nějak hlásí? Chápu, že při změně vlastníka nemovitosti je vše zřetelné, protože se změna vlastníka promítne na katastru nemovitostí, ale u družstevního bytu se nic takového neděje, protože vlastníkem je neustále příslušné družstvo.
+24
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

2. 4. 2012 10:39 | Vojtáková Ludmila

Chtěla bych koupit družst.byt a potom převézt do osobního vlastnictví. Jaká částka se platí při převodu?
.Podle čeho se částka stanovuje(vypočítává)?Děkuji Vojtáková
+19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 2. 2012 18:26 | Petra

Dobrý den.
Prosím Vás, nemohu nikde najít, jak se stanoví daň z příjmu při prodeji práv k družstevnímu bytu v případě, že tyto práva zdědím po svém otci. Všude se dočítám pouze o tom, že základ daně je kladný rozdíl mezi prokazatelně prodejní a původní nabývací cenou členských práv. Existuje v mém případě vůbec nabývací cena, když jsem byt pouze zdědila, tudíž nabyla bezúplatně? Pokud ano, jak se tato nabývací cena stanoví?
Předem Vám moc děkuji za odpověd.
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 2. 2011 17:55 | Petr

Dobrý den, jak vůbec se příslušný finanční úřad dozví, že jsem měl nějaký příjem z prodeje, resp. převodu práv a povinností k družstevnímu bytu??
Je možnost, že by se toto vůbec nedozvěděl, nebo tyto údaje družstvo samo osobě každoročně nějak hlásí? Chápu, že při změně vlastníka nemovitosti je vše zřetelné, protože se změna vlastníka promítne na katastru nemovitostí, ale u družstevního bytu se nic takového neděje, protože vlastníkem je neustále příslušné družstvo.
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 9. 2010 13:07 | Helena

Dobrý den, prosím můžete mi říct jak to bude s daní z převodu členských práv k družstevnímu bytu? V bytě bydlím od roku 1985 a v únoru 2009 byl tento byt převeden do družstevního vlastnictví , kdy jsem složila částku družstvu 257 000,- Letos tento byt prodávám za 950 000,-. Kolik zaplatím daň z příjmu? Děkuji
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 1. 2010 0:40

Citace / 15.03.2005 07:28

>> Převod práv k družstevnímu bytu za úplatu je totiž příjmem dle § 10 Zákona o dani z příjmů. <<
Ale snad i tady platí, že se jedná o PŘÍJEM, tedy (výnosy - náklady). Když tedy si tedy nechám na sebe převést práva k družstevnímu bytu, za což někomu zaplatím 1,5 miliónu, a práva za nějaký čas zase prodám za např. 1,6 miliónu, tak daním jen těch 100 000, že?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 6. 2009 15:02 | Ondřej Liebl

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s daní z příjmu u družstevního bytu.V dubnu 2008 jsme koupili družstevní byt za 1 380 000,- a nyní jej prodáváme již zrekonstruovaný za 1 670 000,- .Peníze z prodeje chceme použít na stavbu rodinného domu. Daň z příjmu platíme pouze z rozdílu těchto částek?V případě,že použijeme celou částku z prodeje bytu tj. 1 670 000,- na stavbu, musíme prokázat celou částku nebo jen tento rozdíl tj. 290 000,- .
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 6. 2009 10:36 | marin vosička

dobry den chtel bych se zeptat,jednou jsem cetl reakci jednoho pana na to,ze kdyz se prevadi clenska prava v druzstvu na druhou osobu,tak ze je tam nevyhoda,ze kdyz se byt prevadi.,kdyz vlastne nekdo od nekoho kupuju clensky podil,takze vlastne jeste nevi,ze mu muze jeste pristi rok prijit nedoplatek za sluzby pri rocnim vyuctovanim....je to nevyhoda to chapu,ale dotazovany,tam tvrdil,ze kdyz si druzstvo za tento prevd uctuje treba 8000kc tak by za tyto penize mohlo alespon novemu clenu vyuctovat sluzby rychleji,aby vlastne vedel na cem je,jestli tam ma nedoplatek nebo preplatek,podle me je to nesmysl,ze by to ani neslo,protoze tech 8000 se preci zaplati a automaticky na me prechazi dluhy,takze by mu to bylo uplne zbytecne kdyby mu to druzstvo za ty penize za prevod spocitalo speciane pro nej protoze uz by vlastne stejne nedoplatek musel uhradit on sam a ne byvali majitel protoze tech 8000kc je vlastne na prevod a prevadi se i dluhy,mam pravdu?slo by to nebo ne?diky za odpoved
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 12. 2008 23:28 | Pavel Balek

Dobrý den, můj dotaz směřuje k výkladu toho, co tvoří základ daně u převodu členských práv k duržstevnímu bytu.V odst. §10 (4) zákona o daních z příjmů se uvádí obecné hledisko (příjmy - vydaje), zatímco v odst (5) je speciálně uvedena za výdaje nabývací cena. V (5) se neuvádí, že jde o jediný uplatnitelný výdaj. Znamená to, že ve skutečnosti je jediný, a nelze započítat odměnu realitní kanceláři, ani NEHGORÁZNÉ poplatky družstva? Nebo kromě výdaje v odst. (5), který je obvykle největší, lze započít i další prokázané výdaje?
Dík předem za kvalifikovanou radu.
Pavel Balek
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 11. 2008 10:02 | Jelínek

Požádali jsme s manželkou o převod druž.bytu do osobního vlastnictví.Družstvo nám potíže nedělalo,převod proběhl s úhradou nepodstatných manipulačních poplatků. Překvapilo mě,když jsem dostal dopis od Finančního úřadu,že mám podat přiznání k dani darovací.Na můj dotaz,proč mám toto konat,když nám nikdo nic nedal (i pozemek pod domem je města) mě pracovnice jen sdělila,že tak praví zákon.Nic sice nebudu platit,ale přiznání musím podat.Můžete mně někdo k tomu něco napsat? Byl bych rád,připadá mi to jako byrokracie .
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 11. 2008 13:33 | vašek

Dobrý den. Obrací se na vás s dotazem. V roce 1999 bylo zrušeno BSM manželů. V roce 2005 se stala má žena členem družstva a já společným nájemcem. V roce 2006 jsme se rozvedli. V roce 2008 manželka podíl v družstvu prodala a polovinu peněz mi dala. Mám tuto částku v daňovém přiznání dát do ostatních příjmů, nebo jako dar? Členem družstva jsem nikdy nebyl a díky zrušení BSM z roku1999 ani společným nájemcem. Děkuji za odpověd
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 6. 2008 12:24 | Jitka

Zdá se, že se moc neví o tom, že bytová družstva vypracovala sazebník poplatků za převod členských práv k družstevnímu bytu ! Poplatek 9 až 12 tisíc za převod členských práv k družstev nímu bytu účtovaný některými BD je nehorázný a lichvářský !!!! Jak napraví legislativa toto neoprávněné obohacování BD ??? http://www.bdov.cz/ipd200803.htm#TOP ; http://www.sbddecin.cz/page8.html "Pokud jde o správ.poplatky stanovené byt.družstvem jsou zcela v rozporu se zákonem,resp.s dobrými mravy.Družstvo není v žádném případě oprávněno účtovat jakýkoliv poplatek za převod členských práv"(JUDr. Stanislav Křeček 5.12.2002) ; "Jen bych potvrdil právní názor JUDr. Křečka, bytové družstvo není oprávněno za převod členských práv v družstvu účtovat jakékoli poplatky. Právní úpravu naleznete v obchodním zákoníku, § 221 a násl., podrobně o převodu členských podílů § 230" (poradna SOS ČR 15.11.2005) ; "Poplatky může stanovovat pouze obec podle zákona o poplatcích. Poplatky stanovené SBD jsou tedy v rozporu se zákony této země." (K. Hanauer CMKOS 26.11.2005)
+40
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stránka 1/2

Předchozí

1

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Grondol

podnikatel, Czech International

Vladimír Franz

umělec

Zdeněk Grondol
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 2 duelů
×
Vladimír Franz
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services