Začínáme investovat: část druhá

Víte, jaký je rozdíl mezi spořením, investováním a spekulací? Znáte základní investiční rizika a princip složeného úročení?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 7. 2004 9:09

Dobře, že se o tom píše. Jen dvě poznámky po velmi zběžném přečtení: riziko má vždy dvě strany: příležitost a hrozbu. V textu je riziko popsáno jen jako hrozba. Přitom platí, že jestliže chci nějaké zhodnocení, musím některá rizika podstoupit (hledám šanci). Riziku se nemohu obecně vyhnout. Mohu jen volit míru a strukturu různých rizik (mohu rizika řídit). Další poznámka se týká již samostných definic. Myslím, že např. úrokokové riziko se netýká dluhopisů či akcií. Týká se všech pevně úročených aktiv, tedy i vkladů. Kreditní riziko se také netýká jen dluhopisů. To mohou potvrdit mnozí střadatelé v ČR. Z důležitých rizik mi chybí snad ještě riziko tržní (např. u akcií) a také riziko reinvestiční (dluhopisy, vklady ...).

+20
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 9 komentářů)

23. 7. 2004 18:46 | Buffett 2.

Americká akcie Micron Technology , takové svinstvo , má to nejatraktivnejsí PEG sveta , PEG 0,1. To by byla krása , kdyby se kupovaly samé akcie s PEG 0,1. Jakmile sezenu za 3 mesíce 3000 euro , hned koupím v ríjnu akcie Micron Technology za to. Proc ale kupovat neco , co nazývám svinstvo ? Nejlepsí je nedelat si ze zádné akcie kamaráda a do zádné akcie se nezamilovat ! A povazovat vsechny akcie bud za svinstvo a nebo velké svinstvo. Jak znají deti z 9. trídy základní devítileté skoly : PEG = P/E letos : rúst zisku prístí rok. Letos je P/E 52 , prístí rok se ocekává P/E 17 a prístí rok se ocekává rúst zisku +210% Jenomze múze být velikánský rozdíl mezi ziskem od anál-ytikú ocekávaným a ziskem , který se skutecne dostaví. Mozná , ze v lednu uz nebudou análytici ocekávat vúbec zádný rúst zisku roku 2005 !
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 7. 2004 17:44 | Princ Hajaja

Kdejaký americký podnik ocekává letos vyssí zisk nez vloni. Hospodárství USA se darí dnes tak dobre , ze se zvysují úroky. Jeslize prestanou lidé prodávat akcie , aby meli peníze na dovolenou , nejpozdeji v ríjnu by se mely americké indexy vzpamatovat a zase vsechny akcie rústi. Podle pomeru kurz/zisk = P/E = KGV jsou americké akcie dnes 2x levnejsí nez v lednu 2000. Jenom jedna svetoznámá akcie nemá zádný dúvod rústi - Nokia z Finska - s nákupem akcií Nokia by se mel rok nebo roky cekat , az bude jisté , ze Nokia dokáze zase zvysovat zisk. Zdá se , ze letos je rúst akcií velice moc závislý na zisku podniku. Zatímco roku 2000 se na burzách prodával i horký vzduch a bubliny.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 7. 2004 15:21 | Honzajs

Máte pravdu.
Problém je v tom, že průměrná historická výkonnost akcií se počítá z trhů, které přežily politické riziko.
Pokud do průměru nezahrnu trhy, které zkrachoval, tak celkový růst trhy je nadhodnocen. Jak by asi ony průměry vypadaly, kdybychom vzali do úvahy i trhy, jejichž hodnota spadla z politických důvodů na nulu (carské rusko, naše první republika...)
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 7. 2004 15:16 | Jan Kolda von Žampach ( řečený Pancíř )

Dovoluji si tipnout, krom samozřejmě technických potíží, hi, hi, hi:"Politické riziko?"
O tom se tu, pravda, v článku nepíše a chybí mi velmi. Možná se nepíše proto, že je v ostatních rizicích mnohde v pozadí už částečně obsaženo. Pokud se podívám na své investičně/spekulačně/podnikat elskéaktivity za posledních 10 až 15 let, jednoznačně vede ve významu právě politické riziko, resp. politická hloupost či neomalené politické vměšování. To samé platí pro mé rodiče a další mé předky na tomto území za posledních 100 let, tedy o čem mě ještě stihli, i nějak zprostředkovaně, povyprávět.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 7. 2004 13:34 | Bouček Antonín

Tohle je pěkný případ složeného úročení (dle Franka Vanderlipa ze Saturday Evening Post z ledna 1933): Kdyby si rodina Medicejskych v roce 1333 uložila 100 000 dolarů na pětiprocentní úrok (standardní úrok té doby), měla by v roce 1933 517,1*10 na patnáctou dolarů, což odpovídá 46 000 000násobku světové zásoby zlata v roce 1933. Hádejte, proč tolik peněz medicejští nemají!
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 7. 2004 10:55 | jinak myslící

Úbožáci, to snad ani nemyslíte vážně, pokud se jedná o pokus o školní příklad z úročení, budíž, ale to musíte napsat natvrdo, aby to pochopilí i tí, kteří jsou odkázaní na takové články. Pokud ale chcete napsat něco chytrého pro lidi z reálného světa, tak to musí být o něčem úplně, ale úplně jiném - víme??? 4%-ní dlouhodobý výnos v Čechách?, jistota "navrácení peněz" po 35 létech v Čechách?, srovnatelnost hodnoty vložené koruny a koruny po 35 létech v Čechách? atd. atd. atd....
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 7. 2004 16:00 | Verena Buffettová

Stará moudrost : " S úroky se snazí banky nás kapitál urazit ! "
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 7. 2004 15:29 | Jan Sladký řečený Kozačka

Ho, hooooo... i já dnes přidám trochu do mlýna... Na investíce jsem také věříval, než jsem si k rychtáři uložil 3 vejce s tím, že vyrostou 3 slepičky a ponesou další vajíčka, z jejichž prodejů břich můj bude týti .. i těšíl jsem se .... jaké bylo rozčarování mé, když rychtáři vylíhli se 3 kohoutci, jež nemaje své smětišťátko, museli pod sekerkou skončiti na špalíčku.... i můj břich moc z nich netyl, neboť kohoutci mají tuhé masíčko... však i nadále vesel jsem, hůř jsem dopadnouti mohl, slepice přece mohla vejce při vysedávání rozsednouti...
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 7. 2004 9:09

Dobře, že se o tom píše. Jen dvě poznámky po velmi zběžném přečtení: riziko má vždy dvě strany: příležitost a hrozbu. V textu je riziko popsáno jen jako hrozba. Přitom platí, že jestliže chci nějaké zhodnocení, musím některá rizika podstoupit (hledám šanci). Riziku se nemohu obecně vyhnout. Mohu jen volit míru a strukturu různých rizik (mohu rizika řídit). Další poznámka se týká již samostných definic. Myslím, že např. úrokokové riziko se netýká dluhopisů či akcií. Týká se všech pevně úročených aktiv, tedy i vkladů. Kreditní riziko se také netýká jen dluhopisů. To mohou potvrdit mnozí střadatelé v ČR. Z důležitých rizik mi chybí snad ještě riziko tržní (např. u akcií) a také riziko reinvestiční (dluhopisy, vklady ...).
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Fejk

manažer

Jiří Pehe

politolog

Petr Fejk
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Jiří Pehe
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services