Neoprávněná transakce: stornujte, reklamujte

Zasílání SMS zpráv s informací o provedené transakci lze chápat jako jistou formu zabezpečení internetového bankovnictví či platebních karet. Dostanou však klienti zpět peníze v případě, kdy díky informaci v SMS zprávě zjistí, že se jim někdo vloupal na konto?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 5. 2004 18:11

Platby přes přímé kanály (GSM, internet) doporučuji zadávat se zpožděnou splatností. Tím máte prostor ke stornu. Chyba se může vloudit, třeba se spletete o jednu nulu...).

Zobrazit celé vlákno

+42
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 12 komentářů)

26. 2. 2022 10:27 | Jiří

Před pár lety jsem si koupil antivirový program AVG a následně AVAST a po přechodu na ESET jsem nedal řádnou výpověď (moje chyba) . AVG (AVAST) si ale nedávno sami strhli z mého účtu 1 499Kč a z výpisu z banky mBank je zřejmé, že k tomu použili údaje mé platební karty, kterou používám pouze na běžné nákupy. Antivirová firma jistě dokáže zjistit i údaje na našich kartách bez našeho vědomí, ale jak je možné, že je mohou úspěšně použít k výběru peněz z účtu. Polici ČR, která sama nyní vede celostátní kampaň s varováním před podvodníky napadající účty lidí, si s mým případem neví rady a odkazují mne na mBanku, banka mě posílá na Polici. Nezpochybňuji nárok AVG na částku 1 499Kč za nevypovězenou smlouvu (smluvní podmínky jsem sice nečetl, ale policie tvrdí, že to tam je), ale odmítám SAMOČERPÁNÍ peněz z účtu – údajnou emailovou výzvu jsem v doručené poště nenašel a spamovou složku jsem již bohužel k 1.1.2022 vymazal.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

24. 9. 2018 18:57 | Igor

Dnes rano mi zacali chodit sms a zakazdym platba pre uber zablokoval som okamzite kartu ale stihli mi vybrat 100euro ako si niekto mohol 5krat zaplatit v priebehu 5min.co toto je za spolocnost ked ta ista karta zaplati 5krat po sebe a nuni to podozrive
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 5. 2004 18:11

Platby přes přímé kanály (GSM, internet) doporučuji zadávat se zpožděnou splatností. Tím máte prostor ke stornu. Chyba se může vloudit, třeba se spletete o jednu nulu...).
+42
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 5. 2004 11:24 | Jan Kolda von Žampach

Proto nemohu stále rozumět tomu, proč se autorka článku zabývá u bankovních operací náměty sice zajímavými, ale z bezpečnostního hlediska, jako je SMS, prakticky nevýznamnými. Připadá mi to jako jen mlácení prázdné slámy, a do kyselého jablka tady na serveru nikdo ne a ne kousnout ! Tím kyselým a notně flekatým jablkem je tady dle mne lídr trhu v retailu Česká spořitelna : proč nám tady někdo od nich nevysvětlí, proč Česká spořitelna svojí nečinností, která je však v přímém rozporu s odpovědností, která je spořitelně její velikostí a významem dána, vlastně sabotuje zavedení čipových karet ?
A vystavuje tak klienty zbytečnému riziku navíc ?
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 5. 2004 11:22 | Jan Kolda von Žampach

Jako nejvíce lákavé a tedy potenciálně nejrizikovější stále vidím možnost případného zneužití identifikace klienta přes jeho podpis. V případě papírových médií je určitou i psychologickou zábranou tohoto zneužití předání příkazů přímo na přepážce banky : vystoupení pachatele z anonymity a být viděn pracovníkem přepážky, možnost být zaznamenám kamerovým systémem, jak v té které bance možnost i srovnání podpisu se vzorem na obrazovce PC ještě v reálném čase, tedy včas, a možnost následné další identifikace osoby. Použití anonymních sběrných boxů, viz příklad výše, toto nesplňuje. Pravda, v opačném gardu je riziko sníženo tím, že operace jsou typu převodů z účtu na účet a zde právě následné informování klienta přes SMS může, možná, pomoci ještě něco zachránit. Proč, jen tak mimochodem, Česká spořitelna tuto službu následných SMS neprováděla již v okamžiku zavedení sběrných boxů, a místo toho jen opravdu velice radikálně zvýšila poplatek za předání platebního příkazu přímo na přepážce ? Opravdu obrovským bezpečnostním průšvihem jsou, dle mne, platební karty, zvláště a paradoxně ty obvykle nejdražšší embossované zařízené na podpis a k případnému použití v žehličkách. A právě "jako" z žehličky může přijít požadavek na čerpání z účtu, vlastně inkasem bez obrany, nikoli převodem na účet ještě identifikovatelného příjemce : teoreticky a s nadsázkou někdy až po půl roce, v pěkně mastné výši a odkudsi z Nigérie nebo hned z města odvedle, a výsledek bude asi stejný, v tom druhém případě ještě horší !
+23
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 5. 2004 11:19 | Jan Kolda von Žampach

Ano, myslím tím "motivace" České spořitelny a vlastní způsob uspěchaného zavedení tzv. sběrných boxů v úřadovnách spořitelny, kdy tento, tehdy dle mne velmi chabě zabezpečený "kanál", byl ze dne na den otevřen všem majitelům sporožirového účtu, a to ať už chtěli, nebo ne.
+19
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 5. 2004 11:17 | Jan Kolda von Žampach

Těžiště stále zůstává v prevenci, tedy na zodpovědnosti klienta riziku předcházet a především leží, z takových převažujících 4/5, přímo na bedrech peněžních ústavů : jaké mají, jaké nové vytváří a případně které, jako už nevyhovující, ruší způsoby obsluhy klientova účtu a jak kvalitně jsou potom tyto způsoby zabezpečeny, hned zpočátku, a kam klienta, poplatkově a v zájmu profitu banky, především směrují. A dodávám, má klient možnost některý způsob obsluhy účtu, s kterým nesouhlasí, uzavřít ? Ekonomické hledisko z pohledu banky ale může být i na úkor bezpečnosti a v rozporu se zájmy klienta, tak jak to, na malém příkladu asi před více než 3 roky, předvedl lídr trhu v retailu, nezodpovědná Česká spořitelna :
+37
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 5. 2004 11:14 | Jan Kolda von Žampach

Dle mne je vždy pozdě pana Bycha ( tedy minulost ) honit ! Tak to je významově i s těmi až následnými SMS, které mají z naprosté většiny jen informační hodnotu, nikoli bezpečnostní. A neříkám, že tato služba či jen její nabídka pro klienty není, obecně, přínosem.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 5. 2004 15:19 | xm

Platbu lze stornovat, pokud nebyla zaúčtovaná. Při platbě přes internet se platba včetně zaúčtování uskuteční ihned, v reálném čase. Klik ... a prachy jsou pryč. Pak již banka platbu stornovat nemůže.
+37
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 5. 2004 15:04 | Martin Zika

Po opětovně vzneseném dotazu na tiskové oddělení KB se ukázalo, že jsme původně dostali nepřesné informace. Bez digitálního podpisu tedy skutečně zasílání SMS zrušit nelze. Omlouváme se.
+20
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

20. 5. 2004 14:49 | juh

Ale proboha, vždyť ze zákona je možnost storno převodu bez jakýchkoli čacher. A je fuk jestli přes inet, phone, či osobně.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 5. 2004 9:39 | vm

U Komerční banky NELZE zrušit zasílání SMS bez digitálního podpisu. Přinejmenším nevím jak. Prosím o prověření, nebo opravu článku.
+17
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet RPSN

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

František Piškanin

podnikatel, Hopi

Ondřej Fryc

podnikatel a investor, zakladatel Mall.cz

František Piškanin
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Ondřej Fryc
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services