Hypotéka? Dvakrát měř, jednou řež!

Uvědomujeme si dostatečně všechna rizika, která nás mohou zaskočit v průběhu splácení hypotéky? Čeho se tedy vyvarovat?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 10. 2003 15:04

Omlouvám se, zapomněl jsem to podepsat.

Zobrazit celé vlákno

+32
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 37 komentářů)

25. 11. 2003 15:29 | Nevyn

Ten článek je moc pěknej, ale když už z něj tedy vyplývá, že hypotéka je zoufalství, tak mi tedy poraďte, jak jinak si má mladý člověk opatřit samostatný bydlení, když nic nepodědí, od státu nic nedostane, jen má svůj plat a chuť jít do toho? No a jestli se někdo do této akce vrhne aniž by si spočítal, jak pak bude žít a divi se, že musel slevit se svými nároky, tak ať se na mě nezlobí, ale co čekal? Já hypotéku mam a nemůžu si stěžovat, pořád lepší než platit za pronájem něčeho co nikdy nebude moje.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 10. 2003 21:27 | Tomas

Tak to pardon, skutecne jsem se prehlidl a napsal to pan Boucek.
Kdyz se teda da hypoteka predcasne splatit, v cem je ten problem? Kdyz se potrebuju prestehovat, dum se proda, bance vyplatim hypoteku plus penale a je to, ne?
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

27. 10. 2003 11:06 | T

Ale ne, myslel jsem to jinak, mozna jen spatne vyjadril. U nemoci se vzdy jedna o stav prechodny, na trvale poskozeni je jina pojistka.
Ostatne, nejakou zlatou rezervu ve forme uspor by mel mit kazdy, protoze zadna pojistovna Vam nepojisti vsechna rizika, ztratu prijmu pri nemoci, nezamestnanosti, treba i vydaje na leceni nekryte ceskym zdravotnickym systemem (budete-li se muset starat o nenocne stare rodice, zadna pojistka vam to nepojisti). A kdyz uz takovou rezervu mate, pojisteni v nemoci je opravdu zbytecne. V pripade opravdove krize lze sahnout na auto, penzijni fond, vybaveni domacnosti. Samozrejme i pribuzni. Napriklad vim, ze pripade krize mi pomuze bratr a on vi (take ma hypoteku), ze naopak jsem pripraven ja. Samozrejme od babicky bych si nevzal.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 10. 2003 15:04

Omlouvám se, zapomněl jsem to podepsat.
+32
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 10. 2003 15:03

Účelem je právě překlenutí dočasného snížení příjmů. Komerční nemocenské pojištění totiž kryje každou pracovní neschopnost, tedy i tu v důsledku úrazu, nejen v důsledku nemoci. Samozřejmě máte pravdu, že ten, kdo má dostatečně velkou a přiměřeně likvidní vlastní rezervu, ze které může dočasné snížení příjmů kompenzovat po dobu alespoň jednoho roku, nepořebuje tento typ pojištění. Pokud ovšem takovou rezervu nemáme, úrazové pojištění samo o sobě nic nevyřeší. Představme si komplikovanou zlomeninu nohy z Vámi uvedeného lyžování. Po dobu léčení a rehabilitace nedostaneme z úrazového pojištění ani korunu - bude se čekat na výsledek. Bude-li to nakonec bez trvalých následků, dostaneme nanejvýš plnění za tzv. tělesné poškození, což bude zpravidla několik tisíc korun, nebo denní odškodné za dobu léčení úrazu, což také zpravidla stačí tak na nájem a inkaso, ale nikoliv na splátku hypotéky. Úrazové pojištění má význam zejména z pohledu trvalých následků - z pojistného plnění při vážném úrazu pak lze hypotéku splatit celou, pokud ale trvalé následky nenastanou, samo o sobě toto pojištění nepomůže. Navíc mnoho lidí má úrazové pojištění, které nic neřeší (např. tělesné poškození na 10.000 a trvalé následky na 100.000 bez progrese) - platí za to 50,- měsíčně a myslí si, jak jsou skvěle pojištěni...
+31
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 10. 2003 14:19 | pivko

no, a to mi reknete, k cemu tohle je. skoro litr mesicne platit za neco, co je rekneme tak do 40 let zivota pomerne nepravdepodobne, ze nastane. navic treba ceska sporitelna ma u uveroveho pojisteni i pojisteni velmi vaznych onemocneni, coz je tak s vypetim vsech sil jedina rozumna vec, ktera se da mladym lidem k hypotekam doporucit (dohromady s zivotnim pojistenim to vyjde neco malo pres 300 na hypoteku cca. 1 mil). neco jineho je urazova pojistka, tu doporucuji kazdemu, protoze na pojistnou udalost v tomhle smeru muze stacit si vyjet na lyze. pojisteni dennich davek v pripade nemoci je drahe a lze ho doporucit spise ve vyssim veku. tam ale zase uz muzete mit dostatecne rezervy i bez teto pojistky.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 10. 2003 10:07

Vážený pane, i při psaní diskusních příspěvků platí "dvakrát měř, jednou řež"! Reagujete na příspěvek pana Boučka z diskuse a vkládáte ho do úst (či spíše klávesnice) mně! Já samozřejmě velmi dobře vím, že i v Čechách, na Moravě a ve Slezsku lze hypotéku předčasně splatit - po uplynutí doby fixace bez jakýchkoliv sankcí, v průběhu doby fixace se sankcí, která se u jednotlivých bank liší. Mimochodem -kdybyste pozorně četl článek, tak tam o mimořádných splátkách jasně píšu.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

25. 10. 2003 9:58

Vážený pane, protože mimo jiné zprostředkovávám i hypotéky, vypadal by článek coby "inzerce" úplně jinak (napsal bych, že nemůže být nic lepšího, než si pořídit bydlení na hypotéku). Vaše poznámka tak postrádá jakoukoliv logiku! Kdybych chtěl opravdu na tomto článku "vydělat", tak budu obhajovat kombinace HÚ+KŽP, neboť to je z hlediska výdělku zprostředkovatele jednoznačně nejzajímavější. Já však činím opak - můžete se o tom přesvědčit i na mých stránkách hypoconsult.com A pokud máte na mysli doporučovaná pojištění (pracovní neschopnost, trvalé následky úrazu, atd.), pak vězte, že ani tyto pojistky nejsou pro zprotředkovatele "zlatý důl". Je pozoruhodné, že Vás by zřejmě uspokojilo, kdybych Vám odpověděl, že sám mám hypotéku nebo ještě lépe dvě - to byste kupodivu asi považoval za dostatečnou kvalifikaci k napsání takovéhoto článku....
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 20:57 | Tomas

Kdyz o sobe tvrdite, ze se "věnujete profesionálně finančním konzultacím a zprostředkování finančních produktů", tak jakto ze nevite s jistotou takovou zasadni vec jako jestli je hypoteka v cechach vypoveditelna?
Vi to tady nahodou nekdo?
+13
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 20:49 | Tomas

Aha, takze ten clanek je vlastne vase inzerce. Pak si ovsem dovoluji pochybovat o vasi objektivite. Jde vam o to nalakat klienty a vydelat, a nikoliv o nezavisly nazor na pojisteni a hypopteky.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 20:47 | Tomas

Koupe nemovistosti je investice jako kazda jina. Ceny jdou nahoru a dolu a je jedno jestli dum mate za hotovost nebo na hypoteku. Kdyz musite prodat a stehovat se treba za praci, i v pripade ze jste dum koupil za hotovost, prodelate. Tak v cem je nevyhoda hypoteky?
Musite si dat pozor a kupovat v takove lokalite ve ktere pujdou ceny nahoru. Navic v pripade domu dojde urcite po koupi ke "zvelebeni", t.j. udelate peknou zahradu, pristavite garaz apod. a to vsechno zvysuje cenu.
+16
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 18:40 | Pepina

Ušetřit za každou cenu a obtěžovat přátele ,to je určitě způsob jak cosi ušetřit,ale o tom se tu snad nebavíme.
Jinak nemusíme vyřizovat úvěry a jakkoli nakládat s penězi,stačí přece ukecat babičku a dá dobrovolně :)
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 18:27

Prosím, nepište o věcech, o kterých pouze něco "tušíte", neboť tím matete ostatní čtenáře. Maximální doba vyplácení je 24 měsíců (nikoliv půl roku), maximální denní dávka je 2.000 Kč (pokud tomu odpovídají příjmy) - pojistné plnění je tedy až 62.000,- Kč měsíčně. Karence tam samozřejmě je - 14, 21 nebo 28 dní. A cena? Zmíněných 2.000 denně stojí 30ti letého muže cca 11.000 ročně (s karencí 28 dní).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 14:38 | investor

Nemusíte čekat ani na to až spadnou. Tato Vaše realita je, mimo Prahu, běžná již dnes. Těchto případů znám nepoměrně více, než těch, kteří na prodeji zadlužené nemovitosti vydělali.
Je úžasné, jak banky půjčí třeba 3,5 mio na barák v Horní Dolní. Když přijde na lámání chleba, tak takový barák není někdy prodejný ani za jeden milion. Je to dva roky, co mi o fous utekla koupě podobného baráku. Tehdy na baráku visel dluh 4,5 mio a nakonce se prodal 1,6 mio. A to jsme o něj licitovali od 1 mio. V té lokalitě byl půlroční prodejní test obdobných nemovitostí 0,8 až 1 mio.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 12:53

Omyl. Pojisteni v nemoci ma jen omezenou platnost (tusim max pulrocni nemoc), navic zacne bezet treba az desaty den nemoci, a pojisti vam jen cast prijmu. Takze pokud mate uspory, prodejnymajetel nebo pratele ochotne pujcit k preklenuti nemoci, je tato velmi draha pojistka zbytecna. S velikosti uveru to nesrovnavejte, ten je vzdy nesrovnatelne vetsi nez co dostanete od pojistovny u teto specificke pojistky.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 8:45 | Boucek Antonin

Vase teorie je pravdiva, pokud ceny nemovitosti kazde dva roky vzrostou anebo zustanou stejne. A co kdyz ne? Co kdyz treba spadnou? Napriklad mate hypoteku 2 miliony korun, dum vsak muzete prodat za 1.5 mil. Kc. Doplatite v pohode pul milionu a s dirou v kapse pujdete jinam pujcit si na dalsi nemovitost?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 5:42

Osobně nemám ani jsme nikdy neměl hypotéku, nic ovšem "nestřílím od boku" - věnuji se profesionálně finančním konzultacím a zprostředkování finančních produktů včetně hypoték a úvěrů ze stavebního spoření. Dovolím si tedy poněkud neskromně tvrdit, že moje zkušenost s těmito produkty a situacemi různých klientů je podstatně vyšší, než kdybych si vyřídil jen jednu svoji hypotéku!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 2:15 | Tomas

Chlapek vzdycky zaplati trzni hodnotu nemovitosti bez ohledu na to kolik je hypoteka. Banka si k tomu vezme manipulacni poplatek a pokud to nestaci tak to musi puvodni majitel doplatit. Ale to se deje zridka. V prumeru staci nemovitost drzet tak dva roky a nemusite doplacet vubec nic, naopak pri kazdem prodeji neco vydelate.
Mimochodem by me zajimalo jestli autor clanku ma v soucasnosti nebo mel v minulosti hypoteku, nebo jestli to jen tak strili od boku.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

24. 10. 2003 2:06 | Tomas

To snad nemyslite vazne, ze hypoteka v cechach se neda vyplatit. Napr. v kanade kdyz vyplatite hypoteku, tak zaplatite jako penale tusim dva mesice uroku. Ale porad je to v mezich. V USA neplatite nic.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

23. 10. 2003 21:55

Neobchoduji s nemovitostmi, takže s realitkami přicházím do styku pouze jako konzultant klientů, kteří zpravidla kupují nemovitost a já jim řeším financování. Mohu říct, že je to (asi jako vše) o lidech. S některými makléři realitek je radost jednat - mají všechny podklady a perfektně spolupracují. Jiní ale zase vystupují tak, jako by ještě nikdy neprodávali klientovi, který si musí vyřídit hypotéku - občas se ale ukazuje, že takto jednají ti, kteří jsou napojeni na konkrétní banku a mají vztek, když klientovi vyřizuje úvěr někdo jiný... Jsou realitky, kterým nestačí provize za zprostředkování prodeje a chtěly by ještě vydělat i na zprostředkování hypotéky. Zrovna minulý týden jsem jedné takové ustoupil, neboť začala dělat klientovi velké problémy, když nechtěl i hypotéku přes ně. Naštěstí zprostředkovali solidní nabídku. Já pak dodělávám jenom související zajištění...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Stránka 1/2

Předchozí

1

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Lubomír Lízal

ekonom

Michal Horáček

hudebník a podnikatel

Lubomír Lízal
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů
×
Michal Horáček
ÚSPĚŠNOST
50,00 %

z 4 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services