Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

| | 12. 8. 2003 | 3 komentáře
Se svými penězi, a tím spíše s úsporami, bychom měli zacházet rozumně, tedy racionálně. Je to však vůbec možné?

13. 8. 2003 9:44

Mám rád grafy! Ty dva uvedené v článku vystihují velmi dobře podstatu věci. Údaje o roční výkonnosti fondů nebo akcií jsou dobré pro toho, kdo investoval před rokem - ukazují, kolik vydělal, či prodělal. Spousta investorů je však bere jako měřítko kvality fondu / akcie. Podívejme se třeba na OPF ISČS Globaltrend a Sporotrend. Zdálo by se, že investovat do nich je šílenství. První měl ještě nedávno roční výkonnost cca -20%. Investovat do takového outsidera? Zkusme si vložit do jeho grafu vývoje kurzu spojnici trendu a uvidíme, že právě nyní (a hlavně v nedávné minulosti) to má větší smysl, než po několik předchozích let. Konečně se totiž objevuje vzestup a celý svět očekává blížící se oživení ekonomiky. Sporotrend naopak nyní láká výkonností okolo +20%. Že by jedna z mnoha "bublin"? Ale kdepak. Fondu se prostě jen před rokem podařilo citelně propadnout a tak to nyní vypadá, že vystřelil k výšinám. Přesto stojí za investici, třebaže to nevynese 20%, ale třeba jen 10. K vysokému výnosu je třeba nakoupit v době hlubokého propadu a pohotově prodat, pokud kurz náhle vyletí strmě vzhůru. To se však podaří málokomu. Už třeba proto, že zákon schválnosti na poslední chvíli kurz zvedne zrovna v době, kdy podáme příkaz k nákupu. Je zvláštní, že je pro mnoho lidí tak těžké pochopit to hlavní. Jaké davy se hrnou do supermarketů a na tržnice za levným nákupem, ale do CP investují nejvíce, když jsou drahé. Příčinou strachu bývá mnohdy nějaké neznámo. I strach z investice do houpajících se cenných papírů pramení z neznalosti. Jsem si jist, že taková investice dělaná s rozvahou a potřebnými znalostmi je mnohem méně riziková než třeba podnikání, či dokonce běžný život, kdy hrozí ztráta zaměstnání, nejrůznější pojistné události, zadlužení díky nerozumným nákupům na splátky, půjčkám, hypotékám atd. Investice do cenných papírů nás může dostat do skutečného mínusu jen v případě, že si na ni půjčíme, nebo si budeme muset půjčit, protože jsme investovali a ztratili příliš velkou část svých rezerv. Trpělivost přináší růže a chamtivec dostane, co si zaslouží! Na závěr bych měl dotaz na Peníze.cz: Odstraňují se z anket o oblibě jednotlivých produktů průběžně staré hlasy, nebo se akumulují od založení anket? Po delší době totiž mohou staré hlasy dosti zkreslovat vypovídací hodnotu ankety. Možná že dnes už naši investoři nejsou tak nezkušení aby slibné produkty vetovali více jak 90%?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+3
Líbí
Nelíbí

15. 8. 2003 18:48 | dogous

Naprosto s vami souhlasim, jeste neni spatne zkusit diverzifikovat jak v case tak v produktech, pokud nejste insider. Urcity cas pravidelne odkladam penize do velice malo popularniho fondu akciovych indexu, tim mam zarucenou diverzifikaci, prestoze se fond propadl za rok asi o 50% diky casove diverzifikace jsem vlastne uz nekolik procent v plusu a ted doufam pujde fond dal nahoru, delam to tak jiz 1,5 roku.
Reagovat | Citovat

+2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 13. 08. 2003 09:44)

16. 8. 2003 9:22

Já si ukládám přebytky do 3 fondů. Každý je jiného druhu. Neukládám zcela pravidelně, ale průběžně to, co mi přebývá na běžných účtech. Peníze uložím vždy do toho fondu, který právě po nedávném poklesu výkonnosti slibuje vzestup. Je to pro mne současně i zábava. A jako hra je to určitě výnosnější a (alespoň pro mne) i zábavnější, než třeba Sportka. Zatím jsem nezkoušel přesun podílových listů mezi fondy, ale brzy na to také asi dojde. Do OPF investuji teprve třetí měsíc a lituji, že jsem s tím nezačal již dříve. Pane kolego, hodně štěstí!
Reagovat | Citovat

+3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (dogous 15. 08. 2003 18:48)

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiří Pospíšil

politik

Helena Fibingerová

koulařka a podnikatelka

Jiří Pospíšil
ÚSPĚŠNOST
82,42 %

z 91 duelů
Helena Fibingerová
ÚSPĚŠNOST
7,14 %

z 14 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Fondy smíšené/balancované, Makroekonomická rovnováha, Hmotný investiční majetek dlouhodobé povahy, mobilní operátoři, podílové fondy, eet, ivnestice, fayn, kampeličky, zákon proti praní špinavých peněz, břidlicový plyn, růst nezaměstnanosti, Krátký prodej, Freddie Mac, Eurogroup, částečné odbytné, obyvatel, inkasní příkaz

4Z14116, 4A06153, 4T94161, 9A91141, 4AC7447

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK