Inspirace na rakouský způsob

Martin Zika | | 6. 3. 2003 | 4 komentáře
Stavební spoření existuje u našich rakouských sousedů již více než 70 let. Je velmi pravděpodobné, že takto dlouho fungující systém bude obsahovat prvky, kterými by se před provedením zásadní změny zákona mohla ČR inspirovat.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Další příspěvky v diskuzi (celkem 4 komentářů)

7. 3. 2003 15:26 | Hugo

Od letošního roku zdražily poplatek vesměs všechny stavební spořitelny. Není tedy kam přejít. Stejný kartel jako poplatky bank.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 3. 2003 11:55 | Katerinka

Když ono to 100% zdražení nebylo jen u ČS, moje smlouva je u Hypa a i tato spořitelna zvedla poplatek za vedení účtu o 100 % u u svých klientů, kteří si smlouvičkuu uzavřeli ještě za rozumný úrok.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 3. 2003 9:56 | allesh

Ja bych navrhoval jine reseni: moznost prestoupit v prubehu sporeni ke konkurenci (podobne jako u penzijnich fondu). Pak by totiz sporitelny vedely, ze me nemaji na veky a musi se snazit. Lepe hospodarici sporitelna by pak mohla nabidnout neco navic. 100% zdrazeni poplatku jap predvela CS by pak byla hola sebevrazda.
-3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 3. 2003 11:05 | Lady

Také mám smlouvu, k mé škodě teprve první. Od rakouského modelu mne trochu odrazuje ta možnost měnit úročení každý rok, zatímco já nyní vím, že i za 5 let budu mít úročení 5 %. I když spořitelny si svojí cestičku ke snížení vysokých úroků našly. Ta moje mi zvedla poplatek za vedení účtu o 100% během jednoho roku. To jsem zvědavá jaký bude na konci cyklu :-(. Co se týče státní podpory, myslím, že od spořitelen není fér, že svůj produkt staví na SP a ne na vlastní práci (úroky, služby klientům) stačí se totiž podívat na jejich letáčky a u všech se hned zkraje dovíte, že u nich máte nárok na 25% SP. Stát by to mohl změnit, třeba mírným snížením, stejně prý celou SP vybere jen zlomek lidí. Reálně vyplácená podpora se prý pohybuje okolo 2 500,- až 3 000,- Kč a také vázáním vyplacení SP skutečně na bytovou potřebu. Tím myslím, že na ni by měli mít nárok ti klienti, kteří si vzali úvěr a ti, kteří jsou ochotni prokázat, že uspořenou částku investovali do zkvalitnění svého již stávajícího bydlení. Pod tím si představuji i koupi nového vybavení, opravu či rekonstrukci bez úvěru. Další možností by byla následná smlouva, na kterou by klient vložil peníze z předchozí smlouvy (na tuto částku by se nevztahovala nová státní podpora či jen v omezené míře a za předem daných podmínek) a dál by si spořil, tak jako u předchozího spoření. Věřím, že po několika (3 – 4) takových cyklech by už člověk měl šanci sehnat vlastní bydlení. Určitě by to bylo zajímavé zejména pro rodiče mrňat, protože by takové spoření skončilo akorát v době, kdy se mladý člověk chce osamostatnit a dnes to je problém. Sama to řeším ještě teď a to už jsem z domova 5 let.
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Meda Mládková

sběratelka umění a podnikatelka

Michael Rostock

podnikatel a investor, Venture Investors

Meda Mládková
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 3 duelů
×
Michael Rostock
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services