Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Galeristé rádi hovoří o umění jako o výhodné investici. Může být. Dokud si to myslí hodně lidí, je to fajn. Podobně jako s dot.comy nebo hrou letadlo. Jedno je však jisté - trh s uměním by potřeboval něco jako Komisi pro cenné papíry. Manipulace s "kurzem" jsou totiž až příliš snadné.

31. 1. 2003 14:44 | sysel

Když ony ty komise jsou vždycky pozadu. Na toto téma by bylo dobré zmapovat historii podobně, jak to bylo v případě historie burzovních krachů v seriálu pana Volka. Navíc u cenných papírů je nabídka i poptávka do jisté míry definována. U uměleckých děl je nabídka obrovská a poptávka jen po něčem. Každý akademický umělec tvoří celý život „díla“, má různá „období“ a každý by si přál, přesněji majitelé děl každého umělce by si přáli, aby „jeho kvality prověřil čas“. A „umělců“ jsou nekonečné řady akademických a nespočetně těch neakademických, kteří to ale třeba mají „od boha“. Dnes malují herci, zpěváci, /všimněte si, že malíři nezpívají!/. To bude „děl“. Já se v případě umění řídím heslem líbí – nelíbí. Aukční síně ovšem nejsou od toho, aby nabízely díla „hezká“, ale je to obyčejný byznys. A neprůhledný a tvrdý byznys. Proto když si chci zvelebit obydlí, řídím se svým vkusem a nákup „uměleckých“ děl považuji za extrémní riziko pro každého, kdo v tomto oboru nedělá. Takové ty příběhy, jak pan továrník kupoval díla mladého umělce a nyní je z toho sbírka, kterou i Národní galerie kupuje zpět jsou sice dojemné, je to o velkých penězích, o velké náhodě a mám pocit, že jen o těch penězích. Většinu „děl“ bych si domů nepověsil. A marketinková snaha „zviditelnit“ nějakého umělce je zase jen o byznysu a ne o umění. A jako laik se mohu spálit ještě víc než u cenných papírů. Když analyzuji finanční výsledky společnosti, tak mohu alespoň trochu odhadnout hodnotu. U uměleckého díla jsem v cizích rukou. Proto já umělecká díla jako finanční investici nekupuji a nedoporučuji. A protože jsem žádnému mladému adeptu malířství nebo sochařství nic nepronajal, tak ani za 100 let nebudu kvůli „umění“ bohatý. Ani nebudu mít zakrámovaný byt.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

-1
Líbí
Nelíbí

4. 2. 2003 15:07

Já osobně musím říct, že jsem vždy investoval do světových akciových trhů a investici do umění jsem během minulého roku objevil jako doplněk svých investic. Nekupoval jsem žádné Filly nebo Špály, udělal jsem si dlouhý search na netu a v knihách a zaměřil jsem se na český impresionismus - Mařákovu školu. Především jsem nakoupil ty obrazy, které se mi líbí (kdo by se na ty ošklivé dva nebo tři roky koukal, že) a to v položkách od 50 000,- Kč do 150 000,- Kč. První aukci je člověK velice nervozní, ale poměrně velice rychle pochopí její "průběh". Je potřeba si dát pevnou cenu a za tu nejít. Porovnával jsem si také aukční ceny Mařákovců na aukcích v roce 2000 a v roce 2003, kde jsem došel průměrně k částce 20% p.a. Investici do umění nelze a priori odsoudit pro netransparentnost nebo jakési nekalé "čachry machry", pokud to člověka baví a je zvídavý, tak se do toho velice rychle dostane. Vím, že jen čas ukáže, zda li jsem udělal dobře, ale již dnes je jisté, že bych prodal se ziskem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  5 741 448 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Milan Richter

politik a podnikatel

Andrej Babiš

podnikatel, Agrofert

Milan Richter
ÚSPĚŠNOST
52,13 %

z 94 duelů
Andrej Babiš
ÚSPĚŠNOST
14,04 %

z 57 duelů

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Absolutní hodnota, Poplatek při prodeji, Veřejné výdaje na zboží a služby, petr brousil, příspěvek zaměstnavatele, o2, vodafone, čtú, Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek, pravidelná investice, bezpečnostní systém, ekonomicky aktivní obyvatelé, Rudé moře, náklady soudního řízení, cena potravin, zůstatková hodnota, eurozóna, penze

2SV8750, 2SV8750, 4L63300, 3C66698, 3C66699

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK