Jak investovat do podílových fondů

Stále populárnější investiční alternativou se u nás stávají otevřené podílové fondy. Proto nebude na škodu připomenout si několik obecných zásad, které by měl znát každý, kdo se vydá na nákup podílových listů.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 5. 2001 8:54

Asi jste investoval do fondu s doporučeným investičním horizontem delším než 6 měsíců. Když vám vadí propady měl jste zvolit fond peněžního trhu nebo ČSOB Konzervativní fondu.

Zobrazit celé vlákno

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 11 komentářů)

7. 5. 2001 9:21

Spíš to vypadá, že nyní to bude trvat 7 - 10 let než se dostanu na částku, kterou bych docílil v případě uložení peněz v bance.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 5. 2001 8:54

Asi jste investoval do fondu s doporučeným investičním horizontem delším než 6 měsíců. Když vám vadí propady měl jste zvolit fond peněžního trhu nebo ČSOB Konzervativní fondu.
+22
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 5. 2001 9:24 | pjt

Vazeny pane, vsechny slusne fondy Vam pri investici reknou minimalni investicni horizont a riziko kolisani kurzu. Pokud jste -35%, zvolil jste pravdepodobne nejaky smiseny, ci akciovy fond, kde je horizont okolo 3-5 let. Nepropadejte tedy panice. Penize v bance je ta nejhorsi moznost. Fondy penezniho trhu Vam zajisti stejny servis.
+14
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

4. 5. 2001 8:02

Investoval jsem do pod. fondu, myslím po zralé úvaze, a po roce jsem -35%. Zlaté banky.
+7
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 5. 2001 22:07

Máte naprostou pravdu. Naše školství je ale spíše orientované na výrobu lidí, kteří mají nabiflovanou kdejakou hloupost (rozmnožovací ústrojí pomalu každé vodní příšery, definice různých obskurních matematických pojmů, atd.), ale praktičnost a přirozenost výuky je podle mého soudu velmi nízká. Tomáš Janča, Peníze.cz
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2001 22:02

Myslím, že se obecně nelze vůbec spoléhat na to, jak se fondy ve svých reklamních materiálech profilují. Investor by si měl sám udělat svůj "domácí úkol" a fond(y) zrentegenovat ještě dříve, než učiní jakoukoliv investici. Toto není příliš náročné (jak časově, tak i znalostně), navíc ještě uvažme, kolik času trávíme výběrem televize, ledničky, hifi věže, atd.. Abychom vám alespoň trochu ve vašem výběru pomohli, tak právě proto zde zveřejňujeme tento exkurs do investování s podílovými fondy. Příští týden budeme pokračovat druhým dílem o poplatcích fondů, ve třetím a závěrečném díle se podíváme na další základní věci, které by investor v žádném případě neměl opominout. Tomáš Janča, Peníze.cz
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2001 21:52

Skutečně je tomu tak. U každé investice je třeba sledovat co nejvíce měr rizika, takže v jistém smyslu lze dlouhodobě považovat nákup pokladničních poukázek (jenž de facto investicí není) rizikovější investici do široce diverzifikovaného akciového indexu, protože výnosy z pokladničních poukázek sotva vykompenzují ztrátu kupní síly peněz způsobenou inflací, zatímco akcie se dlouhodobě ukázaly býti nejlepší ochranou právě proti tomuto jevu. Nelze vždy ztotožňovat riziko investice pouze s volatilitou jejích výnosů, i když ta je nejpatrnější a pro investora je asi určitě nejvíce stresujícím faktorem. Tomáš Janča, Peníze.cz
+18
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 5. 2001 21:06

Pěkně se to čte,investice do podílových listů.Taky jsem to zkusil a vložil jsem svoje peníze do podílového fondu ČSOB /vyváženého,kde je prý malá míra rizika/.Po prvním půlroku jsem chudší o 6 % a mám obavy,že se zhodnocení asi v předpokládaném termínu nedočkám.Mám dojem,že dnes musíme své banky za jejich prozíravé úvěry jenom dotovat .
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 5. 2001 17:04

Plno pitomostí se ve školách učí. Tak proč ne něco užitečného? Třeba právě základy investování. Bylo by to hloupé, chtít něco takového od našeho školství?
+9
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 5. 2001 16:02 | Gladiator

Akcie dlouhodobe bezpecnejsi nez pokladnicni poukazky?
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 5. 2001 13:52 | TGP

"Ujasněte si, co od investice očekáváte." Copak to opravdu někdo umí? Podle mě se typický Čech rozhoduje podle minulé výkonnosti nebo podle toho, co mu kdo doporučí. Stanovení investičního cíle podle mě zvládá tak 5% lidí, víc ne (tedy pokud cílem není "co nejvíce vydělat", to asi umí každý). Bohužel.
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Finanční rezerva

měsíců
%
měsíců

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Pavel Bém

politik

Jaroslav Vostatek

ekonom

Pavel Bém
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů
×
Jaroslav Vostatek
ÚSPĚŠNOST
66,67 %

z 3 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services