Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Platnost platební karty ohlídá bankomat

Platnost platební karty ohlídá bankomat
Na konec platnosti platební karty většinou upozorní bankomat, email nebo výpis z účtu. Kdo chce automatické obnovování karty zrušit, musí si hlídat lhůty, v nichž to lze učinit. Jinak zaplatí další roční poplatek.

Banky v Česku začínají myslet i na roztržité klienty a jejich nákupy. Různými způsoby se většina z nich snaží upozornit na konec platnosti platební karty tak, aby člověk nebyl zaskočen. „Ještě před pár lety se mi stalo, že jsem v supermarketu s plným vozíkem už naúčtovaného zboží zjistila, že skončila platnost mé karty a i když jsem měla na účtu peníze, neměla jsem jak zaplatit,“ popisuje svou zkušenost Jana Urbanová. Teď se pár týdnů před skončením platnosti karty pro změnu lekla obrázku, který se objevil v bankomatu. Právě takové varování před koncem platnosti karty teď používají téměř všechny banky. Zpravidla se ale objevují jen v přístrojích, které bance patří.

„O ukončení platnosti karty informujeme v našich bankomatech třicet dnů předem,“ říká Kristýna Havligerová z České spořitelny. Údaj o konci platnosti karty banka klientům od letošního července rozesílá i s posledním výpisem před tímto termínem.

Jak se dozvíte o konci platnosti staré karty a jak získáte novou
Banka Způsob a doba varování Způsob vydání nové karty
Česká spořitelna bankomat, 30 dnů automaticky 15 dnů před koncem staré
Citibank nevaruje zasílá 2 měsíce dopředu
ČSOB bankomat, 30 dnů automaticky 30 dnů před koncem staré
eBanka email, 30 dnů zasílá 2 týdny před koncem staré
GE Money bankomat, 30 dnů automaticky 30 dnů před koncem staré
HVB Bank nevaruje 2 týdny před koncem staré na pobočce
Komerční banka bankomat, výpis 2 týdny před koncem staré na pobočce
Raiffeisenbank bankomat, email zasílá 2 týdny před koncem staré
Živnostenská banka nevaruje 1 měsíc před na pobočce, 2 týdny před poštou
Zdroj dat: Banky

Varování prostřednictvím bankomatů používá i Komerční banka, Raiffeisenbank či eBanka. KB a eBanka k tomu ještě navíc posílá klientům zprávu e-mailem, pokud ho bance oznámili. GE Money sice slovy své mluvčí Blanky Bělovské není povinna o konci platnosti klienty informovat, ale i tato banka varuje klienty prostřednictvím bankomatu.

Jedinými dvěma většími bankami, které klienty dosud nevarují, zůstávají HVB Bank a Živnostenská banka. Stejně jako ostatní ale i tyto dvě banky obnovují karty klientů automaticky. „Přibližně měsíc před ukončením platnosti karty má klient možnost vyzvednout si novou kartu na své pobočce. Klienti, kteří si zvolili distribuci poštou, obdrží novou kartu zhruba tři týdny před ukončením platnosti staré karty,“ vysvětluje mluvčí Živnostenské banky Tomáš Pavlík. V HVB je podle něj nová karta připravená dva týdny před koncem platnosti staré.

 „Kartu klientovi posíláme doporučeně poštou na jím uvedenou kontaktní adresu. Klient následně ještě kartu aktivuje telefonátem na bezplatné telefonní lince,“ vysvětluje celý postup mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Pokud o to požádají, dostávají podle Tomáše Pavlíka zhruba tři týdny před koncem platnosti novou kartu i klienti HVB. Naproti tomu eBanka používá pro sdělování informací výhradně internet. Klienti ovšem mají na pobočce připravenou novou kartu ještě před koncem platnosti. Stejné je to i u Komerční banky. PIN k novým kartám, pokud je jiný, chodí v doporučené zásilce zvlášť. Číslo obnovené platební karty zůstává stejné. To platí i pro PIN obnovených karet u většiny bank.

Kdy zrušit obnovování platební karty
Banka Nejzazší lhůta
před obnovením karty
Česká spořitelna 2 měsíce
Citibank 1 měsíc
(u kreditních karet 3 měsíce)
ČSOB 5 týdnů
eBanka 1 měsíc
GE Money 1 měsíc
HVB Bank 1 měsíc
Komerční banka 1 měsíc
Raiffeisenbank 6 týdnů
Živnostenská banka 1 měsíc
Zdroj dat: Banky

Získat novou kartu není příliš obtížné. Mnohem těžší je naopak její obnově zabránit. Pokud si držitel karty s automatickou obnovou přeje před ukončením platnosti provést jakékoliv změny, je nutné je vydavatelské bance sdělit v dostatečném předstihu, nejčastěji alespoň měsíc před datem ukončení platnosti karty. V případě kreditní karty Citibank je třeba na změny myslet dokonce ještě dříve, nejméně dva měsíce dopředu.

O zrušení automatické obnovy je nutno banku v drtivé většině případů nutné informovat písemně. Jen u účtů s novými službami lze požadavky posílat e-mailem, nebo vyřizovat telefonicky. Pouze eBanka a nově i KB umí tyhle požadavky vyřídit prostřednictvím internetu. Stejně tak, když chce klient jinou kartu, než dosud měl, musí o ní s dostatečným předstihem požádat.

Doba platnosti karet je vyznačena na přední straně platební karty – obvykle jsou to dva nebo tři roky. Karta platí od prvního dne měsíce vyznačeného na kartě jako začátek platnosti do posledního dne měsíce označujícího konec platnosti karty. Pokud klient termín pro zrušení automatické obnovy zmešká, zaplatí. V podmínkách bank pro používání platebních karet zpravidla výslovně stojí, že v takovém případě je banka oprávněna účtovat roční poplatek, ať už klient kartu převezme, či nikoliv. Doba, po kterou banka nevyzvednutou kartu uschová, je různá. Většinou je to několik týdnů, ale může to být i rok.

Jaké jsou vaše zkušenosti s obnovováním platebních karet?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+33
Ano
Ne

Diskuze

7. 7. 2016 | 14:12 | radek

Dobry den,mohu se zeptat? Jak ziskam debutni kartu Ceske Sporitelny? více

16. 11. 2014 | 19:51 | Petr

Nejezdit do ciziny s prošlou kartou více

16. 11. 2014 | 19:50 | Petr

Nejezdit do ciziny s prošlou kartou více

16. 11. 2014 | 19:50 | Petr

Nejezdit do ciziny s prošlou kartou více

16. 11. 2014 | 19:50 | Petr

Nejezdit do ciziny s prošlou kartou více

Čtenáři také navštívili

19. 7. 2007 |  | 1 komentář

Lesk zlatých platebních karet pohasíná

Zlaté karty už nejsou to, co bývaly. Pro jejich získání dnes v Česku stačí příjem i okolo deseti tisíc korun čistého měsíčně. Na pokles prestiže těchto karet reagují banky ve světě nabídkou nových, ještě...

11. 7. 2007 |

Bankomatů přibývá, ale hodně lidí k nim má stále daleko

V České republice se za uplynulých pět let zdvojnásobil počet bankomatů. Mnoho lidí z malých měst a obcí však musí k nejbližšímu z nich stále jezdit do větších měst. Pro banky není umístění bankomatu na...

10. 1. 2007 |  | 5 komentářů

Platební karty: jaká zneužití číhají a jak se jim bránit

Víte, že podle zákona máte nárok na vrácení peněz, pokud nesouhlasíte se zaúčtovanou platbou bez přítomnosti platební karty, tedy na internetu? Jak v takovém případě postupovat? Proč se vám při platbě...

5. 1. 2007 |

Platební karty: jak nezabloudit v plastovém bludišti

Karty elektronické, embossované, chipové, kreditní, debetní, úvěrové či charge... Vyznáte se v nich? K čemu která slouží? Jaké výhody a naopak úskalí přináší? Jak drahé je její použití? Podle jakých kritérií...

16. 5. 2006 |

Mám charge kartu. Patřím mezi elitu?

Téměř neomezené nákupy. Vstup do letištních salónků. Vysoké limity pojistek. Toto a mnohé další vám zajistí charge karty. Chcete-li patřit mezi elitu, pořiďte si právě tuto kartu. Dobře však vybírejte...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Arbitrážový obchod, Účetní hodnota, Valorizace, ondřej šteffl, scioškola, banky, zaměstnání, debetní karty, finanční arbitr, blankoindosament, KZ Finance, roman fiala, záchranný balíček, daň z úroku, zakladatelský rozpočet, komunikace s bankou, rejstřík, penzijní účet

8P888888, 3S91300, 3AA3333, 4AA44444, 1A10000

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK