Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Daně a životní pojištění

Daně a životní pojištění

Právní úpravu najdete v zákoně 586/1992 Sb. o daních z příjmů ve znění pozdějších předpisů. Problematiku vztahu daní a životního pojištění lze rozdělit do těchto tří skupin:

1) Podmínky snížení daňového základu o zaplacené pojistné

Snížit daňový základ si můžeme o:

  • běžné pojistné zaplacené ve zdaňovacím období (kalendářním roce)
  • jednorázové pojistné rozpočítané na zdaňovací období podle délky trvání pojištění s přesností na dny

na soukromé životní pojištění (pojištění pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití nebo na důchodové pojištění), jsou-li splněny tyto podmínky:
  • daňový poplatník je totožný s pojistníkem i pojištěným
  • výplata plnění je sjednána minimálně po 60 měsících a nejdříve v roce dosažení věku 60 let pojištěným.

Při nedodržení těchto podmínek z důvodu zániku pojištění nebo dodatečné změny doby jeho trvání nárok na uplatnění odpočtu nezdanitelné části základu daně zaniká a částky, o které si klient snížil daňový základ, se stávají příjmem ve zdaňovacím období, kdy k této události došlo. (§15 odst. 13) příslušného zákona.)

2) Placení pojistného zaměstnavatelem

Pojistné zaplacené zaměstnavatelem na soukromé životní pojištění zaměstnance je osvobozeno od daně z příjmů do výše 12 000 Kč ročně, je-li smlouva sjednána zaměstnancem jako pojistníkem a je-li sjednána výplata pojistného plnění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení věku 60 let.(viz §6 odst. 9), písm. v)) Zároveň je toto pojistné do výše 8 000 korun ročně pro zaměstnavatele nákladem vynaloženým na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, tj. daňově uznatelným nákladem. (§24 odst. 2), písm. zo))

3) Zdanění plnění a jiných příjmů ze životního pojištění

Plnění ze soukromého životního pojištění nebo jiného příjmu z pojištění osob, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy (například mimořádný výběr nebo odkup), snížené o zaplacené pojistné, se daní 15 % srážkou ihned při výplatě pojišťovnou. Výjimkou je příjem při předčasném zrušení soukromého životního pojištění ve formě odbytného, které se po snížení o zaplacené pojistné daní sazbou 25 % při výplatě pojišťovnou. (§36 odst.2 písm. c), d))

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-20
Ano
Ne

Diskuze

30. 6. 2004 | 16:03 | Honza

Článek vůbec nezmiňuje Krausovu aktualizaci zákona, kdy je produkt daňově odečitatelný jen tehdy, pokud je také jeho pojistná částka vyšší než určitá mez. Kupříkladu u muže kolem 40 let to je minimálně 70tisíc. více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Rendita, Dokumentární akreditiv, IPO, investice, zbyněk kuběj, lucie simpartlová, investice, cenné papíry, letenky, internetové sázení, Ministerstvo zahraničních věcí, víkenodové kurzy, Giormani, Sharpe Ratio, čestné prohlášení, náklady na úklid, YCombinator, rozvíjející se ekonomiky

5C40885, 5C40885, 4AA6528, 7B20092, 7B20092

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK