Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Dárek živnostníkům? Vyšší daně, nebo více papírování

| rubrika: Aktuálně.cz | 31. 7. 2011 | 5 komentářů
Dárek živnostníkům? Vyšší daně, nebo více papírování
Drobné podnikatele zřejmě čekají buď vyšší daně, nebo podstatně více papírování. Vláda jim přitom slibovala nezvyšování odvodové zátěže a další pokles administrativních povinností.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 chce totiž snížit daňové paušály pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné. Výhodné paušály využívá téměř polovina všech drobných podnikatelů.

Podle zdroje z ministerstva, který ve středu citovaly Lidové noviny, by paušály měly klesnout na 20 procent s výjimkou podnikatelů v zemědělství.

Sám Kalousek ale takto razantní pokles paušálů odmítá. „Můj návrh, který předložím do diskuse, je snížení na 20, 40 a 50 procent,“ upřesnil pro čtvrteční Lidové noviny.

Zatímco řemeslníkům by razantní snížení paušálu přineslo v praxi „jen“ o dost více papírování, některým jiným živnostníkům či takzvaným svobodným povoláním by mohlo zvednout daně nejméně na dvojnásobek.

Změna plánu

Sám Kalousek přitom ještě letos v březnu živnostníkům sliboval, že paušály nezvýší. „Informace o chystaném zvýšení odvodové zátěže živnostníků jsou zcela nepravdivé a já ujišťuji, že vláda naplní své programové prohlášení, kde se ji zavázala nezvýšit,“ uvedl tehdy v oficiálním prohlášení.

Změnu paušálů nepředpokládá ani „komplexní“ a údajně definitivní návrh daňové reformy, který v polovině července dokončilo ministerstvo financí a jen s drobnými změnami oproti jarnímu plánu poslalo do vlády.

Daňový paušál má především zjednodušit administrativu. Logika ale velí, že za to pohodlí, že nemusíte vést účetnictví, zaplatíte na daních o něco málo více. Ne o mnoho, ale nesmí to být výhodnější,“ vysvětlil Kalousek tento týden Hospodářským novinám.

Navrhnu 20 procent pro OSVČ, kteří se živí mozkem, počítačem a tužkou, 40 procent pro řemeslníky, jako jsou například instalatéři nebo malíři pokojů, a 50 procent pro živnostníky v zemědělství a prvovýrobě. Druhý model je 30 a 50 procent nebo 25 a 50 procent. Zhruba na těchto hranicích bych rád zahájil diskusi,“ upřesnil ve čtvrtek pro LN.

TIP REDAKCE

Koho má stát radši? Nadržuje zaměstnancům, nebo živnostníkům? Kdo má víc výhod a kdo spíš nevýhody?
Přečtěte si článek Petry Dusové Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost? a hlasujte v anketě o to, kdo do společné kasy víc přispívá a kdo z ní víc bere.

Nejistota vadí víc než daně

Velkorysost paušálů, hlavně pro svobodná povolání, uznává i třicetiletá Kateřina Zemanová, která si přivydělává jako překladatelka a redaktorka na volné noze. „Ale když už se Kalousek rozhodl, že je nesníží, neměl by to měnit hned po pár měsících,“ říká.

Na jaře jsem si – právě na základě toho údajně definitivního Kalouskova návrhu – spočítala, že se mi vyplatí odejít z práce a rozšířit své podnikání na plný úvazek,“ dodává Zemanová. Právě neustálé změny, kromě paušálů i opakované „losování“ čísel DPH, jí vadí víc než samotné zvýšení daní.

Jak to funguje dosud

Osoby samostatně výdělečně činné se už od roku 2005 můžou rozhodnout, jestli si povedou standardní daňovou evidenci či účetnictví, nebo se rozhodnou pro takzvané výdajové paušály.

V prvním případě si musejí shromažďovat všechny doklady o příjmech a výdajích a následně je zpracovávat.

Anketa

Souhlasíte s návrhem na snížení výdajových paušálů pro OSVČ?

Druhá varianta – paušály – je mnohem jednodušší, protože tato administrativa odpadá a vychází se z fikce, že daňově uznatelné náklady (související s dosažením a udržením zisku) tvoří určité procento z příjmů.

Tyto výdajové paušály jsou v Česku oproti zahraničí velkoryse vysoké a vedle opoziční ČSSD je kritizují také koaliční Věci veřejné.

U řemeslných živností si lze nyní jako náklady odečíst 80 procent příjmů, stejně jako u zemědělské výroby a lesního či vodního hospodářství. U ostatních živností (například kadeřnictví a další služby) činí paušál 60 procent. U svobodných povolání, příjmů z autorských práv a podnikání podle zvláštních předpisů 40 procent a u příjmů z pronájmu 30 procent.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

5. 8. 2011 | 7:36

Vzhledem k tomu, že soud potvrdil, že nám politici mohou beztrestně lhát,(kauza John) tak čemu se divíme??!! Politik aby dosáhl svého cíle-zvolení může beztrestně slíbit co ho napadne. Voliče zná pouze před volbami, po nich...více

1. 8. 2011 | 19:24 | expet na krize

Snížíme paušály a začnem se na MF modlit, že živnostníci neumí vytvářet náklady do výše příjmů a zaplatí na DANÍCH více. více

1. 8. 2011 | 7:35 | DD

Eďa měl na mysli stav, kdy se celkové náklady a odvody blíží 100% příjmu... Takže mimochodem 0,8 x 1,3 je...a hele 104%. A vzhledem k tomu, kolik živnostníků je v současné době ve ztrátě by to klidně i mohla být pravda...Zrovna...více

31. 7. 2011 | 12:35 | rejpal

Že by řemeslník mohl mít o 30 % vyšší náklady než paušál? Tedy 110 procent? Nu, to se mu jistě podnikání vyplatí :-) Ale ta poznámka o zvyšování finanční gramotnosti je vlastně pěkná a pravdivá. I když osobně bych dal přednost...více

31. 7. 2011 | 12:33 | eďa

Paušály jsou nízké a málokdy se vyplatí je použít. Mnohem efektivnější je vykazovat skutečně vynaložené náklady,( daně a polatky bývají nejvyyším výdajem OSVČ) a jsou cca o 30% vyšší než současné paušály. Snižování paušálů...více

Čtenáři také navštívili

21. 7. 2011 |  | 23 komentářů

Další veletoče! Znamená zkratka DPH daň pro hlupáky?

Ministerstva dramaticky lomí rukama, jak za rok nevyjdou s penězi. Snaha ministra financí Miroslava Kalouska o zvýšení rozpočtových příjmů sjednocením DPH na 19 % ztroskotala na nesouhlasu Věcí veřejných....

13. 6. 2011 |  | 10 komentářů

Jste větší loupežník než Kalousek? Otestujte se v naší interaktivní hře!

Den daňové svobody bude ve středu. Na chod státu tedy vyděláváme bez dvou neděl půl roku! Vyzkoušejte si v naší interaktivní hře, jestli dokážete občany obrat o jejich peníze lépe než ministr financí!

19. 5. 2011 |  | 50 komentářů

Odstranit švarcsystém? Ano, ale co s jeho oběťmi?

Odbory tvrdě brojí proti reformám. Chystají varovnou stávku a nevylučují další radikální akce. V případě daňové reformy jsou proti dalšímu zvýhodňování OSVČ a mluví o nepřípustnosti švarcsystému. Jenže...

17. 5. 2011 |  | 28 komentářů

Živnostníci versus zaměstnanci: existuje spravedlnost?

Způsobů, jak si vydělávat, je jistě nekonečně. Málokdo z nás je však uhlobaronem či rentiérem, většina nás patří do jedné z následujících tří skupin: státní zaměstnanec, zaměstnanec soukromé firmy či osoba...

31. 3. 2011 |  | 16 komentářů

Daňová kalkulačka pro OSVČ: když nevyděláte aspoň 350 tisíc ročně, budete po reformě daní ještě chudší!

Ministr financí tvrdí, že živnostníci na daňové reformě vydělají. Nespletl se náhodou? Podle nás jich řada naopak prodělá: ti nejchudší. A co vy? – naše kalkulačka vám ukáže, kolik byste mohli zaplatit...

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Spotřebitelský úvěr od splátkové firmy, Repo-operace, SIPO, j&t banka, wüstenrot, daniel hůle, asociace insolvenčních správců, cashback, kalendářní, Vilma Benešová, úvěry na bydlení, Wüstenrot jednorázový Termínovaný vklad, Shanghai Composite, bytový projekt, úložka, kontokorentní úvěry, dollar cost averaging, prozíravost

4M54088, 4M54084, 4M54098, 8A42308, 8A42300

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK