Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Bydlíš? Tedy plať!

Bydlíš? Tedy plať!
Kolik a co všechno musí člověk zaplatit za to, že vlastní nemovitost? Nezapomněli jste, že termín pro podání daňového přiznání je za dveřmi a že se poprvé od roku 2003 daňová povinnost vztahuje také na majitele bytů v osobním vlastnictví?

Lidem se často pletou dva pojmy, které se nemovitostí týkají: jednorázová daň z převodu nemovitostí a daň z nemovitosti. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl, koho se týkají a zejména jak a kdy je zaplatit?

Daň z nemovitosti

Přiznání k dani z nemovitosti je nutné podat. Podávají ho noví majitelé nemovitostí a ti, u nichž došlo k nějaké změně – postavili novou garáž nebo prodali část svého pozemku.
Majitelé domů, bytů či pozemků, u kterých nedošlo k žádné změně, sice nemusí podávat každý rok znovu daňové přiznání, ale daň musí zaplatit do stanoveného termínu. Velikost daně pak ovlivňuje několik faktorů. Rozhoduje především to, zda se jedná o stavbu či pozemek, navíc si ji každý poplatník musí spočítat sám.

Zaplatit daň musí majitel nemovitosti nejpozději do konce května, pokud výše daně nepřesahuje částku 1 000 Kč, platí se najednou. Pokud je vyšší, je splatná ve čtyřech stejných splátkách. Peníze se musí zaslat na účet finančního úřadu k poslednímu květnu, druhou splátku do 30. června, další pak do 30. září a poslední do 30. listopadu. V případě, že daň z nemovitosti není vyšší než 30 Kč, není nutné ji odvádět, přesto ale musí poplatník podat daňové přiznání. Od roku 2003 se poprvé daňová povinnost vztahuje také na majitele bytů, které byly převedeny do osobního vlastnictví.

Nejen daň ze staveb, ale také z pozemků

Daňový formulář

Přiznání k dani z nemovitosti je nutné podat do 31. ledna. Chcete jej vyplnit v klidu domova a ušetřit si cestu na 'berňák'? Žádný problém - alespoň pokud jde o formuláře, které si můžete stáhnout přímo z našich stránek.
Přiznávat se rozhodně nemusíte jen na oficiálním růžovém formuláři - podle § 40 zákona č. 337/1992 Sb. jsou finanční úřady povinny přijmout přiznání na formuláři vytištěném z počítačové tiskárny.
Součástí daně z nemovitosti je také, spolu s daní ze staveb, i daň z pozemků. Povinnost platit tyto daně vzniká na základě vlastnického nebo uživatelského vztahu k majetku. Daň z pozemků platí většinou vlastník pozemku, ve výjimečných případech je plátcem daně nájemce pozemku nebo jeho uživatel. Dani z pozemků podléhají všechny pozemky v České republice vedené v katastru nemovitostí jako druh pozemku: orná půda, vinice, chmelnice, zahrada, sad, louka, pastvina nebo stavební pozemek. Z lesních ploch se zdaňují jen lesy, u kterých převládá hospodářská funkce a u vodních ploch se daní rybníky, jež slouží k intenzivnímu a průmyslovému chovu ryb.

Daňové přiznání se podává stejným způsobem i ve stejné lhůtě jako daň z nemovitosti. Odlišné termíny splátek daně mají ti majitelé, kteří na nemovitostech provozují zemědělskou výrobu nebo se zabývají chovem ryb. Pro ně zákon stanovuje pouze dva termíny splátek – daně je nutné zaplatit do konce srpna a do konce listopadu.

Daň z převodu nemovitostí a novinky v zákonu

Sekce bydlení

Informace o tom co dělat, pokud kupujete nemovitost, zda-li se vyplatí žít ve vlastním či pronajatém bytě a další témata o bydlení naleznete zde.
Koncem roku 2003 potkalo vlastníky nemovitostí v České republice hned několik legislativních změn. Daň z převodu nemovitostí klesla s účinností od 1. 1. 2004 na 3 %. Mnoho lidí poukazovalo na příliš vysoké zatížení majitelů bytů, domů či pozemků a zákonodárci nakonec daň snížili z dosavadních 5 % z hodnoty ceny nemovitosti.

Je nutné připomenout, že základem pro výpočet daně je buď cena úřední, stanovená odhadcem v souladu se zákonem o oceňování, nebo cena tržní – dohodnutá mezi kupujícím a prodávajícím. Daň se vypočte vždy z ceny vyšší. Toto ustanovení zabraňuje záměrnému snižování daňové povinnosti ze strany poplatníků.

Novela zákona přináší ještě další změnu – ta se týká způsobu a délky lhůt pro podávání daňového přiznání a vlastní zaplacení daně. Dosavadní právní úprava stanovila, že poplatník podává přiznání místně příslušnému správci daně do třiceti dnů od doručení smlouvy s doložkou o povolení vkladu na katastru. S účinností od 1. 1. 2004 je poplatník povinen podat správci daně přiznání k dani z převodu nemovitosti do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad vlastnického práva na katastru. Také daň z převodu nemovitosti si musí poplatník sám spočítat a uhradit, součástí přiznání je ověřený výpis smlouvy, znalecký posudek a výpis z katastru nemovitostí.

Které daně se nemovitostí přímo týkají?

Daň z převodu nemovitostí

Daň z nemovitosti

- daň ze staveb
- daň z pozemků

Týká se vás novela v zákoně o dani z převodu nemovitostí? Co soudíte o výši daní, které s nemovitostmi souvisí? Jaké máte s převodem nemovitosti zkušenosti?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 1. 2004 12:11, Fredy

Ve světě sá dá obejít ledacos. Třeba v Egyptě. Pokud jste tam byl, tak Vás určitě překvapilo to, že skoro každý dům má nedokončené další patro (spíše jen začaté, naznačené) a že čouhají na střeše vystužovací armaturní dráty. Takto je to tam desítky let. A víte proč? Protože se jedná o stavbu nedokončenou a tudíž nepodléhá obdobné dani z nemovitostí.

Reagovat

 

+12
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Boucek Antonin 21. 01. 2004 08:39)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 1. 2004 20:57, Georgg

Co to je "dopravní obslužnost"? Tedy - každý (skoro): platí si popeláře, jezdí autem (tedy platí nehorázné "benzínové" daně, ze kterých jde jen 20% na obnovu cest!), platí daně ze mzdy, platí daně ze všeho, co koupí,..., nač tedy platit daň zato, že se starám, abych měl kde bydlet, když výběr je menší než spotřebují byrokrati, co tuto daň spravují!? Zrušit daň a zrušit byrokraty!!!

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 19. 01. 2004 22:32)

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

26. 5. 2004 | 19:57

Dobrý den, jelikož v současné době řeším stejný broblém jako vy,jste se ptala v lednu jak je to s prodejem členských práv u družstevního bytu zdali podléhají zdanění atd. Pokud něco víte nového prosím velmi o vaše zkušenosti...více

18. 2. 2004 | 18:54 | zuza

Od 1.1.2004 je povinost na katastru to vyřídit v kratší lhůtě ze zákona. více

18. 2. 2004 | 18:52 | zuza

Od 1.1.2004 je to nové ještě to na úředech nevědí-3měsice více

26. 1. 2004 | 14:24 | JZK, shield@post.cz

Dotaz, jestliže vlastním byt a podíl na společných prostorách ale nevlastním pozemek, musím platit daň z nemovitosti i za tenpodíl na společných prostorách ? Někde jsem četl že za společné prostory se pltí jen když je člověk...více

25. 1. 2004 | 6:25 | Eric

Nu, správně říkáte, že by ji měl odvést ten kdo peníze přebírá - zhusta to tak není - kupující někdy toto břímě přebírá dobrovolně a jako ručitel spíše a častěji nedobrovolně... Pak by mohl to topení vybudovat, jenže když...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Oligopson, Kartel, Plán zaměstnaneckého držení akcií, miroslav kalousek, pavel kohout, euro, podnikání, petr mach, konspirační teorie, 117/1995 Sb., floatingové hypotéky, elektrotechnika, Oprah Winfrey, řešení, vytápění, spořicí účet hit, CCB, Tomáš Ervín Dobrovský

6U35512, 1T63031, 2SU1819, 3AI5835, 3AI5835

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2016 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK