Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Placení kartou je výhodné, platí to i pro obchodníky?

Placení kartou je výhodné, platí to i pro obchodníky?
Použít platební kartu přímo v obchodě je levnější, než vybírat si na nákup peníze z bankomatu nebo přímo u bankovní přepážky. Jak jsou na tom ale obchodníci? Víte, že za možnost přijímat karty musí bankám odvádět poplatky?

"Ráda nakupuji oblečení v outdoorových obchodech," říká studentka University Karlovy Martina Benešová. "Máte-li mládežnickou kartu ISIC, získáte při placení slevu tak 5 %. Jenže když jsem nedávno chtěla v jednom z takových míst zaplatiti platební kartou, řekli mi, že u nich sleva platí pouze při platbě v hotovosti," dodává. Překvapená Martina se dozvěděla, že když nakupující platí v tomto obchodě kartou, je to pro obchod moc drahé, proto dávají přednost hotovým penězům. Jak je to tedy s poplatky za platbu kartou, vyplatí se vůbec firmám bezhotovostní styk?

Závisí na velikosti podniku

Chcete vědět víc informací o podnicích? Najdete je ve speciální sekci.

Částka, kterou firma odvádí bance, se liší případ od případu. Každý obchodník podepisuje s bankou smlouvu, ve které je uvedeno, jaké procento z utržených plateb kartou bude odvádět bance. Tyto smlouvy jsou ovšem předmětem obchodního tajemství. Ani banky, ani obchodníci proto o tématu nechtějí mluvit. Přesto jsme několik skutečností zjistili.

Pracovník jednoho z velkých supermarketů, který si nepřál být jmenován, uvedl: "Částky odváděné bankám se pohybují mezi 2 až 5 % z provedené platby. Platí také, že procento záleží na velikosti podniku."  Firmy, jako jsou například obchodní domy nebo supermarkety, které mají hodně obchodních míst s více platebními terminály, odvádí méně než malý obchod s jedním zařízením. Ředitel MasterCardu Ján Čarný zase uvádí, že se procento pohybuje mezi 0,5 až 5.

Jak vysoké poplatky obchodník bance odvádí?

procento roční karetní tržba
(v Kč)
poplatek
(v Kč)

obchod se značkovým sklem

3,3 % z platby na elektronickém terminálu, 3,5 % z platby na žehličce

240 000

8 160

obchod s oblečením 2,9 %

2 000 000

58 000

obchod s hutními materiály

závisí na druhu karty a výši zakázky, průměrně 3,15 %

701 593

22 100

Zdroj: obchody/Peníze.CZ

Společnost prodávající české značkové sklo na severu Čech má dvě obchodní místa. V jednom obchodě mají mechanickou žehličku pro embosované karty a v druhém elektronický terminál. Celkový roční obrat karetních plateb činí asi 240 tisíc Kč. Bance odvádí 3,3 % z platby na elektronickém terminále a 3,5 % z platby na imprinteru. Předpokládejme, že 50 % zákazníků nakupuje v jednom obchodním místě a 50 % v druhém. Ročně tak podnik odvede bance 8 160 Kč (3 960 Kč za platby z elektronického terminálu a 4 200 Kč z mechanického zařízení). Výhodnější je elektronické zařízení - obchodník nemusí do banky a platbu na účet obdrží do tří dnů. U mechanické čtečky musí nejdřív zajít se stvrzenkami do banky a následně mu jsou peníze zaslány. Částku mu na účet připíší zhruba za deset dní. Pražská firma, která prodává oblečení, má roční karetní obrat 2 milióny Kč a bance z něj odvádí 2,9 %. Ročně tak peněžní instituci odvede 58 tisíc Kč.

Vedoucí obchodní skupiny Payment System společnosti Bull  Pavel Juřík uvádí, že střední Evropa 2,5 krát zaostává oproti západnímu světu v počtu obchodníků s platebními terminály. Česká republika je společně s Maďarskem na 3. až 4. místě, předběhlo ji Slovinsko a Chorvatsko.
"V Čechách však došlo k dvojnásobnému meziročnímu nárůstu transakcí platební kartou," doplňuje ho ředitel divize Net Infrastructue & Systems firmy Bull Dan Ševčík.

Firma Kondor zabývající se prodejem hutních materiálů zavedla platební terminál v dubnu 2003. Za tu dobu zaplatilo platební kartou 132 jejích zákazníků za 701 593 Kč bez DPH. "Procento, které firma odvádí bance, je závislé na druhu karty a výši zakázky, průměrně vypočteno 3,15 % z fakturované částky," uvádí ekonomická ředitelka firmy Kondor Viktorie Valentová. "Bezhotovostní platby jsme zavedli zatím na centrální provozovně jako službu a výhodu pro zákazníky. Na ostatních provozovnách  plánujeme zavedení platebních terminálů výhledově. Nedá se říci, že by se nám tato služba finančně vyplácela, ale klientům by měly být všude nabízeny rovnocenné služby," dodává.

"Musíme jít s dobou, dnes už chce většina zákazníků platit kartou. Navíc jsme blízko hranic a mezinárodní silnice. Nakupují u nás i ti, kdo v České republice utrácet nechtěli. Vyplatí se to, i když je to drahé." To jsou důvody proč platební terminály zavedla firma prodávající české značkové sklo.
I když není bezhotovostní styk pro malé firmy nejlevnější, přesto si podniky terminály pořizují. Vycházejí totiž vstříc zákazníkům, kteří dnes platbu kartou vyžadují.

Co si o bezhotovostním styku myslíte vy? Vyplatí se obchodníkům platební terminály? Jsou poplatky vysoké? Připojte svůj názor!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 11. 2003 22:27, Domogurec

dovolte mi jeden názor k diskuzi. Kartou platím pravidelně, má to svoje nezpochybnitelné výhody - nemusím si hlídat peníze v peněžence (když mám hotovost, tak mi zpravidla dlouho nevydrží), mám stále k dispozici dostatečnou "hotovost", ... Benzín nakupuji zásadně kartou. ALE : setkal jste se někdy někdo z Vás s tím, že si obchodník "stáhnul" platbu dvakrát? - mě se to stalo a vězte, že při dokazování chybné transakce jsem byl já ten největší podvodník a kdybych neměl náhodou kopii účtenky (kterou si obyčejně neschovávám), tak jsem přišel o 3.300,-Kč !!!!! Zákazník musí prokázat, že byl poškozen, banka s vámi odmítá komunikovat, prý, že to řeší MUZO a stále kolem dokola. Věřte, že v tu chvíli jsem chtěl všechny platební karty zrušit. Kdybych nebyl na kartě závislý, tak je dávno pryč.

A ještě jeden příklad : Při koupi Notebooku za 33.000,- mi obchodník nabídnul slevu -850,-kč při platbě v hotovosti, přestože nabízel možnost platit kartou. Původně jsem chtěl platit kartou, ale za těch 200m k bankomatu se mi těch 850,- rozhodně vyplatilo. A obchodníkovi zřejmně taky - jinak, předpokládám, by to asi nedělal!

Reagovat

 

+44
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 10. 2003 3:05, katolík

POKRAČOVÁNÍ. Vzhledem k charakteru transakce, tj. dar, nás ten poplatek tak moc "nepálí". Ale jinak by to bylo velmi mnoho, pokud se bavíme o obchodu. V kostele jsem to vzal jako jistou formu "přilákání" finančních prostředků, pro potencionální dárce. Každý tak má možnost darovat více, než má u sebe v hotovosti. Výsledkem pak je vyšší "tržba", bavíme-li se obchodně. Jako bývalá OSVČ jsem to vnímal jako službu zákazníkům. Vzhledem k procentům provizí z pojistek platba kartou pro mě výhodná nebyla, měl jsem však vyšší obrat a zákazník byl spokojený. Proto si často u mě koupil "vyšší" pojistku, než by si mohl v té chvíli dovolit. Je to o psychologii: to, že nevidím peníze, tak utrácím více. A asi i o tom to je. Karty zvyšují obrat, přilákají zákazníky, zviditelňují obchodníka a dodávají mu i jistou prestiž. Výsledkem by měl být vyšší zisk i přes náklady z karetních transakcí. Pokud to nejde, je to špatný obchodník, anebo (vzhledem k charakteru některého zboží/služeb) je lepší karty nepřijímat.

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (39 komentářů)

2. 3. 2016 | 12:40 | mara

Vážení, 1. platba kartou lidem zboží velmi zdražuje, režii karet musíte dát do ceny zboží, počítejte, že z každé 1000,- dáváte na karty 40-50Kč. A to se přece vyplatí za to platit. 2. platba kartou zdržuje, než to naťukáte,...více

2. 2. 2004 | 2:09 | Denisa1

Kreditni karty a platebni portaly Domnivam se,ze obchodniku,kteri pouzivaji platebni portaly bude stale pribyvat.Zvlaste pri obchodovani na internetu se platba kreditni kartou vsude povazuje za samozrejmost.Poplatky jsou...více

19. 11. 2003 | 22:27 | Domogurec

dovolte mi jeden názor k diskuzi. Kartou platím pravidelně, má to svoje nezpochybnitelné výhody - nemusím si hlídat peníze v peněžence (když mám hotovost, tak mi zpravidla dlouho nevydrží), mám stále k dispozici dostatečnou...více

4. 11. 2003 | 18:58 | Jan Kolda von Žampach

Zajímavé, tak to jsme už dva a kdo další se přidá ? více

4. 11. 2003 | 18:56 | Jan Kolda von Žampach

Mé názory jsou konkrétní a zdůvodněné, možno je právě ZDE nalézt v diskusi níže - opakovat je tady přece znova nebudu. Reaguji na hloupoučké výkřiky a zcela nepodložená obvinění ze lži. To mi principiálně vadí. více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Prokura, Sporožiro, Přirozená míra nezaměstnanosti, daňový poradce, kalkulačka, expobank, fio banka, clear deal termínovaný vklad, sbírka listin, Defined Benefit, evropská ekonomika, slevové servery, sociální výdaje, státní regulace, náklady na hubnutí, poslanec, policisté, registrace vozidel

2SH4504, 2SH4504, 7B20046, 7B20046, 2AS1519

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK