Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vyznat se v sazebnících některých bank je téměř nemožné

| rubrika: Jak na to | 18. 8. 2008 | 7 komentářů
Vyznat se v sazebnících některých bank je téměř nemožné
Běžný klient se v bankovních sazebnících vyzná jen sotva. Těžko si tak může spočítat náklady na účet a porovnat je s konkurencí. Vyplynulo to z průzkumu redakce Peníze.cz a serveru www.bankovnipoplatky.com, který hledal nejlevnější účty pro běžné klienty.

Kritéria výzkumu a profil běžného klientabyly jasné - jeden běžný účet, neembosovaná platební karta, internetové bankovnictví, čtyři příchozí platby a jeden vklad hotovosti na přepážce, devět platebních příkazů do cizí banky, z toho čtyři v rámci trvalých příkazů, kromě jedné výjimky vše přes internetové bankovnictví, dva výběry z bankomatu vlastní a jeden výběr z bankomatu cizí banky a šest plateb kartou u obchodníka. Výpočty však tak jasné nebyly.

Abychom dospěli k přesným výsledkům, náklady běžného klienta počítala redakce Peníze.cz a www.bankovnipoplatky.com zvlášť. Poté jsme si výsledky vyměnili a porovnali. V polovině případů se výsledky lišily, v některých případech i o několik desítek korun (měsíčně).

Největší problémy vznikly s Osobním účtem České spořitelny. Šlo o to, že jsme se nechtěli spoléhat na internetový konfigurátor (který nakonec vyšel o 25 Kč dráž), ale chtěli jsme si sami spočítat pro klienta ideální, byť komplikovaně sestavenou, variantu. Dělení sazebníku je složité, služby (Standard, Plus, Speciál) se dále dělí na jednotlivé kategorie s počtem produktů a vše navíc komplikují výběrové sady. Jednotlivé produkty jsou tak těžko uchopitelné a nedají se od sebe oddělit. Spor vznikl například v tom, zda nákupem Služby Plus I (159 Kč) si klient musí zároveň automaticky zaplatit jednu ze služeb Standard I – IV (29-149, Kč). A ukázalo se, že musí. I konfigurátor v momentě, kdy jsme si objednali variantu Plus I (všechny platby v ČR zdarma), spočítal náklady na účet 188 Kč, tedy 159 Kč za Plus I a 29 Kč za Standard I. Z ceníku ale nic podobného nevyplývá. V tomto případě tak existují dvě varianty – buď spoléhat na konfigurátor, který ovšem doporučil běžnému klientovi dražší variantu, a nebo se poohlédnout po jednodušším sazebníku u jiné banky.

Přehlednější sazebníky mají KB, GE Money Bank, ČSOB, mBank a Fio. Posledně dvě jmenované instituce z důvodu, že většinu položek nezpoplatňují, takže se náklady běžného klienta daly relativně rychle spočítat. Fio má také přímo pod každou kapitolou část věnovanou upřesnění definic. KB má celkem přehledný sazebník, vše najdete v jedné tabulce, a tak je na první pohled zřejmé, jaké služby patří či nepatří do nabízených balíčků. Zajímavá je také sekce TIPY, i když některé údaje tam jsou poněkud zavádějící (např. 5x platba u obchodníka = 0. To je celkem zbytečný údaj, když na jiném místě je uvedeno, že platby u obchodníka jsou 0). Podobně přehledný je i sazebník GE Money Bank. ČSOB má zase graficky jednoznačně vyznačené služby, které jsou či nejsou součástí balíčků.

Problémem sazebníků většiny ostatních bank byla nízká přehlednost a nejasná terminologie. Častým oříškem bylo identifikovat, co patří do balíčků a co už nikoliv, problematická byla i nejednoznačnost poplatků, a tudíž několikerý možný výklad a výpočet. Například v Bawag Bankbyl poplatek za zavedení inkasa 0,-, ale žádost o inkaso 20,- Kč. U Citibankbylo sice uvedeno, že přímé bankovnictví je zdarma, ale na počátku je třeba zaplatit 450 Kč jednorázový poplatek za vydání bezpečnostního klíče.

Někdy může být matoucí i poznámka pod čarou. V sazebníku ČSOB se píše, že součástí balíčků jsou platební karty, z čehož by se dalo usuzovat, že se neplatí zvlášť. Pak je ale v poznámce uvedeno, že ceny za karty a za ostatní služby jsou v jiném oddíle. Byť je z grafiky patrné, že součástí balíčku je platební karta, může to klienta zmást.

Anketa

Kolikrát jste už nahlíželi do bankovních sazebníků?

Některé banky nabízejí zajímavé služby, ale i poněkud nelogickou poplatkovou politiku. Příkladem je UniCredit Bank. Zajímavou službou je vklad hotovosti prostřednictvím bankomatu, a to bez poplatku. Na druhé straně je celkem nelogické, že v rámci balíčku Pohoda stojí výběr z bankomatu vlastní banky 9,- Kč, zatímco v sazebníku je uvedena částka 5,- Kč – tedy nižší cena za výběr v rámci nebalíčkového běžného účtu.

Sazebník Poštovní spořitelnyse zase často odkazuje na ceník poštovních služeb, není zcela jasné, co vše patří pod jednotlivé druhy účtů. Zde jde ale spíše o grafickou stránku a nelogické vrstvení navazujících sazebníků. Sazebník Raiffeisenbankpro eKontoje komplikovanější o to, že je rozčleněn dle věrnostních výhod na základě aktivit klienta (Základ, Extra, Prémium). V ceníku nenajdeme zasílání výpisu, ale pojem vyhotovení výpisu z účtu.

Někdy pochopit za co se platí a za co už ne, je opravdu problém. Například Volksbank má sice zdarma poplatek za vklad hotovosti do 250 tisíc korun, ale vklad v hotovosti jako účetní položka je za 10 Kč. Sice nepochopitelné, ale alespoň předvídatelné v tom, že oba řádky jsou přímo pod sebou, takže klient může při svých výpočtech rovnou počítat spíše s tou horší variantou.

Sečteno, podtrženo. Vyznat se v sazebnících bank není jednoduché. Vzájemně je porovnávat je pak ještě složitější. Pro laiky je tak v praxi takřka nemožné porovnávat nabídky jednotlivých bank. Řešením by jistě bylo sjednocení terminologie, určité informační standardy a zjednodušení sazebníků či dostupnost historických údajů o cenách a poplatcích.

Zkoušeli jste už někdy hledat něco v sazebníku banky? Našli jste to? Podělte se o zkušenosti.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+9
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 8. 2008 20:41, Rafter

Tak jsem si ty vypisy (moc mi toho nezbylo) znovu prohlednul a mas zrejme pravdu. Sorry za dezinformace..

Reagovat

 

+15
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 19. 08. 2008 08:01)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 8. 2008 15:51, Pavel

Heh? U Komerčky už jsem přes deset let a poplatek zpoplatku mi neučtovali ani jednou (Každý výpis a každý poplatek důsledně a důkladně kontroluji). Vo co go?

Reagovat

 

-9
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Rafter 18. 08. 2008 08:24)

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

19. 8. 2008 | 20:41 | Rafter

Tak jsem si ty vypisy (moc mi toho nezbylo) znovu prohlednul a mas zrejme pravdu. Sorry za dezinformace.. více

19. 8. 2008 | 8:01 | Pavel

Pokud mě neklame paměť, tak to byl kumulovaný poplatek za přijaté platby, inkasa a vámi dané platební příkazy. Tedy žádný poplatek z poplatku. A v roce 2006 už to myslím i rozepisovali, takže se dalo snadno zkontrolovat,...více

18. 8. 2008 | 19:46 | Rafter

Mam tu jeste par starsich vypisu: Perfekt konto, Prosinec 2006. Jmenuje se to poplatek za polozky. více

18. 8. 2008 | 15:51 | Pavel

Heh? U Komerčky už jsem přes deset let a poplatek zpoplatku mi neučtovali ani jednou (Každý výpis a každý poplatek důsledně a důkladně kontroluji). Vo co go? více

18. 8. 2008 | 14:54 | SocPredator

Poštovní spořitelna také v sazebníku neuvádí u Postžira Junior a Mini že jsou určené pro studenty a děti. Jinak souhlasím s tím, že už se nemá cenu v tom babrat. Je jasné, že komplikovanost se ještě zhorší, banky těžko budou...více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Spotřebitelův přebytek, Majetek podniku, Průměrné roční náklady, banka, expresní platba, cena benzínu, pohonné hmoty, ropa, půjč mé firmě, obchoní systémy, Kariéra, stahování souborů, syndrom vyhoření, soutěž, výroky, dvanáct odvážných, reality.cz, Americký dolar

3P76990, 2SJ1833, 2SJ1833, 2SJ1821, 1AF5489

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK