Nekonečný boj s bankovními poplatky pokračuje

Věra Tůmová | rubrika: Banky | 19. 10. 2007 | 30 komentářů
Nekonečný boj s bankovními poplatky pokračuje
Tisíce lidí v Česku mohou už třetí rok upozornit na bankovní poplatky, které jim připadají podivné, prostřednictvím ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Banky si však z výsledků ankety nejspíš nic dělat nebudou. Jejich zisky z poplatků jsou rok od roku vyšší.

Každý, koho pravidelně rozčiluje výčet poplatků na výpise z banky, může přispět k boji proti nim na několika frontách. Někdy pomohou pravidelné stížnosti v bance, či u jejího ombudsmana, jindy třeba i účast v anketě o nejabsurdnější bankovní poplatek. Letos se koná již třetí ročník této ankety na portálu www.bankovnipoplatky.com a tentokrát bude mít i mezinárodní rozměr. Zúčastnit se jej mohou i klienti na Slovensku.

Celkově Češi za první tři čtvrtletí letošního roku zaplatili 26 miliard korun, odhaduje server bankovnipoplatky.com. V průměru je to částka 2600 korun na obyvatele, a to ať už má či nemá účet. Část tuzemských bank se snaží alespoň některými produkty klientům vyjít vstříc, část se však urputně brání argumenty o vysokých nákladech. Každoročně přitom banky vyberou na poplatcích více než v předchozích letech. 

Hlasování o nejabsurdnější bankovní poplatek je mezi Čechy stále populárnější. V prvním roce hlasovalo kolem pěti a půl tisíce lidí, vloni už přes 13,5 tisíce. „Vítězem“ zahajovacího ročníku se v roce 2005 stal poplatek za příchozí platby či vklad na účet, horkými kandidáty ale byly také poplatky za vedení účtu, zablokování ukradené platební kartytransakce do zahraničí a poplatek za správu úrokového zvýhodnění. Vloni získal „zlato“ poplatek za výběr platební kartou z bankomatu vlastní banky. O stříbrné místo znovu usiloval poplatek za vedení běžného účtu, bronzový byl poplatek za účetní položku. Vítězové předchozích ročníků do letošního hlavního kola hlasování nebudou zařazeni, zúčastní se až hlasování v supervolbě mezi jednotlivými vítězi. Letošní nominace je zatím možné poslat nebo si už prohlédnout na následujících stránkách: http://www.novabanka.cz/nominujte-nejabsurdnejsi-bankovni-poplatek-pro-rok-2007/

Mezi kandidáty letošního ročníku je například poplatek za dotaz na zůstatek přes bankomat u cizí banky: „Před několika dny jsem zjišťoval zůstatek u bankomatu. A teď koukám na účet přes internet no, a co tam je? Poplatek za dotaz. Koukám na to jako blázen. V dnešní době elektroniky, kdy to nestojí skoro nic.  V ceníku to fakt je, 9 korun,“ vysvětluje svou nominaci jeden z navrhovatelů.

Pro finanční arbitra Otakara Schlossbergera je typický absurdní poplatek například ten, který se váže ke správě úvěru: „Víte, pokud jsem klientem banky a vím, že při výběru peněz mám za to zaplatit, tak je to podle mě v pořádku. Jako problém vidím to, že banka může poplatek za správu úvěru, který nemohu splatit, jednostranně zvýšit, třeba až o 200 procent. Zde se klient nemůže bránit. Bohužel, je to i moje osobní zkušenost. Tak toto vrcholně odsuzuji, protože banka je smluvní strana stejně jako já. Už vidím banku, kdybych já k ní přišel a řekl, že budu za správu úvěru platit od dalšího měsíce polovinu. To by se na mně dívali jako na blázna. Ale když to udělá banka vůči mně, tak je to asi normální. Tedy u nás, v zahraničí by to asi těžko prošlo.“

Kandidáty na nejabsurdnější bankovní poplatek lze nominovat do konce listopadu. Od začátku prosince až do konce ledna se uskuteční první hlasovací kolo mezi vybranými poplatky. V únoru se uskuteční finálové hlasování mezi třemi poplatky, v březnu bude následovat „supervolba“ mezi vítězi za všechny tři ročníky. Vzhledem k objektivitě hlasování bude omezen počet hlasovacích počítačů v rámci jedné IP adresy na dvacet. 

Jméno letošního„vítěze“ pořadatelé oznámí prvního března, „supervítěze“ všech tří ročníků krátce před Velikonoci.  

Existuje nějaký tuzemský bankovní poplatek, který rozčiluje i vás?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 30 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 10. 2007 21:59, jezevec

Neboli, například v KB - když vám neznámý ftipálek hodí do sběrného boxu každý den jeden takový příkaz, není to zajisté "větší počet" - a banka vám ochotně naúčtuje kilo denně za cosi co nemůžete ovlivnit a o čem nemůžete ani vědět.

Zobrazit celé vlákno

+111
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 10. 2007 11:17, V.Mlich

Treba ja necitim potrebu navrhovat zadny poplatek ke zruseni, protoze za pul roku, co mam ucet u jedne nejmenovane druzstevni zalozny, jsem ji ZADNY poplatek neplatil (nepocitam poplatky za vyber z bankomatu, protoze ty se prevadi vydavateli karty t.j. CSOB). Akorat mi je lito, ze jsem nepresel uz davno.

Holt, dokud budou klienti jenom remcat a nekonat, banky si s nimi budou delat co chteji.

-9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (30 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Má smysl pojistit bezpečnou kartu s čipem?

16. 10. 2007 | Věra Tůmová

Má smysl pojistit bezpečnou kartu s čipem?

Měsíčně se v Česku ztratí či ukradne tisíce platebních karet. Majitele karet před zneužitím ztracené karty chrání pojištění. Nové čipové karty jsou relativně bezpečné. Je proto otázka,... celý článek

Kam po nedělním obědě? Přece do banky.

25. 9. 2007 | Věra Tůmová | 1 komentář

Kam po nedělním obědě? Přece do banky.

Otevírací doba bank od desíti do čtyř s polední přestávkou může vyhovovat penzistům, většině pracujících ale život komplikuje. České peněžní ústavy si to zřejmě začínají uvědomovat. celý článek

Lesk zlatých platebních karet pohasíná

19. 7. 2007 | Věra Tůmová | 1 komentář

Lesk zlatých platebních karet pohasíná

Zlaté karty už nejsou to, co bývaly. Pro jejich získání dnes v Česku stačí příjem i okolo deseti tisíc korun čistého měsíčně. Na pokles prestiže těchto karet reagují banky ve světě... celý článek

Bankovní poplatky tvoří třetinu zisku bank

23. 1. 2007 | Patrik Nacher | 4 komentáře

Bankovní poplatky tvoří třetinu zisku bank

Z hlediska celkového zisku tuzemských bank mají bankovní poplatky významné postavení. Od roku 2004 sice jejich podíl mírně klesá, ovšem stále tvoří až 1/3 a jsou v celkovém "portfoliu"... celý článek

Bankovní poplatky: proč za totéž platíme vícekrát?

26. 9. 2006 | Patrik Nacher

Bankovní poplatky: proč za totéž platíme vícekrát?

Vedle poplatku za příchozí platbu jsou poplatky za položku a za vedení účtu dalšími bankovními poplatky, které jdou lidem "na nervy". A stejně jako poplatek za příchozí platbu, který... celý článek

Partners Financial Services