Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kam až cena akcie poroste? Naznačí to hranice odporu.

| rubrika: Analýza | 2. 6. 2010
Kam až cena akcie poroste? Naznačí to hranice odporu.
Akcie je dobré kupovat, když dlouhodobý, střednědobý i krátkodobý trend směřují vzhůru. Abyste si však dokázali udělat kompletní obrázek o budoucím vývoji cen akcií, je nutné ještě porozumět konceptu suportu a rezistence.

Úrovně supportů (podpor) a rezistencí (odporu) jsou jako okraje olympijského plaveckého bazénu, u kterých se plavci musí otočit a plavat v opačném směru. Tyto úrovně vám říkají, kde se cena akcie nebo CFD může zastavit a otočit směr svého pohybu. Znalost těchto úrovní, u kterých se ceny zastavují a otáčejí do opačného směru, vám pomůže vstupovat do obchodů a uzavírat je v nejvhodnější okamžik.

Support úroveň je cena, na které se akcie často zastaví a pokles ceny se změní na růst. Na jejich vzniku se podílí:

 • Obchodníci, kteří propásli předchozí příležitost vstupu do pozice a chtějí vstoupit na této ceně.
 • Obchodníci, kteří už jsou v pozicích a rozhodli se přikoupit.
 • Obchodníci, kteří prodali (spekulovali na pokles) a rozhodli se realizovat zisky.

Rezistence je úroveň ceny, kde se růst ceny akciezastaví a začíná klesat. Na jejím vzniku se podílí:

 • Obchodníci, kteří propásli předchozí příležitost k prodeji a chtějí otevřít obchod na této ceně.
 • Obchodníci, kteří již mají otevřené pozice na pokles (prodali) a na této ceně chtějí zvětšit svoji pozici, tedy prodat další akcie.
 • Obchodníci, kteří nakoupili akcie a na této ceně chtějí realizovat zisk.
Úrovně supportů (podpor) a rezistencí (odporu)


Úrovně supportů a rezistencí
nejsou přesná čísla, spíše jde o cenová pásma. Pokud identifikujete support a rezistenci , zakreslete si ji do grafu spíše tlustou čáru než tenkou linku. Pokud se budete snažit trefit přesnou úroveň, například 1 410 bodů na indexu S&P500, bude výsledkem vaše frustrace. Lepší je, stanovit si pásmo, například 1 400 až 1 420 nebo 1 390 až 1 430 . Dejte úrovním supportů a rezistencí prostor.

Zjistíte, že supporty a rezistence se objevují v různých tvarech a formacích. Úspěchu vaší strategie můžete pomoci tím, že se naučíte rozeznávat následující:

 • horizontální supporty a rezistence,
 • diagonální supporty a rezistence.

Horizontální support a rezistence

Tyto formace se vytváří, když se mění růst v pokles a naopak na stále stejných cenách. Na grafu akcií nebo CFD, o které se zajímáte, je najdete v místech, kde se ceny stále obrací tam a zpět mezi dvěma úrovněmi.

Na grafu akcií Caterpillar jsou určité cenové hladiny vyznačeny tlustými černými čarami. Ty se chovají právě jako supporty a rezistence. Od července 2007 do začátku srpna 2007 sloužila cena 77,50 USD jako cenová podpora. Ta samá cena se ale proměnila v úroveň odporu po zbytek srpna a září poté, co byla tato hladina prolomena směrem dolů.

Horizontální supporty a rezistence


Představte si, že byste si v půlce září koupili akcii nebo CFD Caterpillaru za cenu 72,50 USD a to poté, co se akcieodrazila od supportu a nyní se cena vyšplhala až na 82,50 USD. V případě, že víte, že tato cena je významná úroveň rezistence, budete zvažovat vystoupení z pozice a realizaci zisku dříve, než se cena otočí a začne klesat.

Vertikální support a rezistence

Jak brzy zjistíte, diagonální supporty a rezistence jsou nejlepším přítelem obchodníka. I když není jednoduché tyto formace identifikovat, jakmile se vám to jednou podaří, jsou neocenitelné při analýze trendu. Vzpomeňte si, že primárně chceme identifikovat trend, protože obchodování v jeho směru je snazší. Pokud se podíváte na grafy akciínebo CFD, které vás zajímají, uvidíte, že často tvoří vyšší high a vyšší low s tím, jak rostou, nebo nižší high a nižší low s tím, jak jejich hodnota klesá. Čáry, které spojují tato high a low, jsou úrovně supportu a rezistence.

Podívejme se ještě jednou na graf akcií Caterpillar. Cena akcie tvořila sérii nižších high a nižších low až do konce roku 2007. Když spojíte všechny vrcholy diagonální přímkou a to samé uděláte se všemi low (na grafu jsou vyznačeny tučnou černou linkou), uvidíte diagonální úrovně supportů a rezistencí, které mají na cenu významný vliv. A zároveň je zřetelný klesající cenový trend.

Diagonální supporty a rezistence


V tomto případě byste počkali, dokud se cena nevyšplhá k horní linii, k rezistenci a na těchto úrovních byste akcienebo CFD prodali. Jakmile byste měli otevřenou pozici, pozorovali byste akcie, jak padají až ke spodní linii, tedy na úroveň supportu, kde můžete pozici uzavřít a realizovat zisk.

Skutečný trik vedoucí k úspěšnému investování je v kombinaci jak horizontálních, tak diagonálních úrovní. Jak jste viděli na grafu Caterpillaru, horizontální a diagonální úrovně supportu a rezistencí existují vedle sebe. Grafy akcií a CFD ukrývají spoustu cenných informací. A tyto informace čekají na vás, abyste je za pomocí jednoduchých, ale účinných principů s použitím technické analýzy odkryli.

Připraveno ve spolupráci se Saxo Bank.

 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

akcie, rezistence, support

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Předkupní právo, Finanční riziko, Heterogenní, cestování, student agency, nízkonákladová letecká společnost, levné letenky, německo, vklad do katastru, praktický test, clearingové centrum, kartelová dohoda, IT, štěpán marzini, lata, Zuno zóna, trvalé následky úrazu, platby v hotovosti

2AN7109, 7B37638, 7B21817, 4T58853, 3J64124

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK