Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Pražskou burzu zasáhly nejasnosti kolem pomoci Řecku

| rubrika: Analýza | 24. 3. 2010
Akcie: Pražskou burzu zasáhly nejasnosti kolem pomoci Řecku
Pražská burza minulý týden prakticky stagnovala, když index PX oslabil pouze o kosmetickou desetinu. První polovina týdne přinesla zisky, když index atakoval letošní maximální hodnoty a dostal se opět nad hranici 1 200 bodů.

Krátkodobé vybírání zisků a opětovná zvýšená nervozita ohledně situace v Řecku přinesla pražské burze ve druhé polovině minulého týdne pokles, nejvýraznější ztráty bylo dosaženo v pátek. Více od hranice 10 000 Kč se vzdálily akcie Philip Morris(-3,9 %). Přes 1 % ztratily akcie Erste Bank, které však v průběhu týdne nejdříve atakovaly hodnotu 795 Kč, aby končily u 750 Kč. Podobná situace byla u Komerční banky(+1 %), která si však po prvotním zdolání hranice 4 000 Kč a následném poklesu část zisků udržela. Zájem byl vidět nadále u NWR(+2 %), kurz se bezpečně držel nad hranicí 200 Kč. Největší zisk si připsal Unipetrol(+4,6 %), který se po delší době podíval nad 150 Kč. Dobré hospodářské výsledky příliš obchodování s Pegasemneoživily, titul stagnoval v blízkosti 446 Kč.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden (12. 2.)Tento týden (19. 3.)Změna v %
PX1 189,01 188,90- 0,00
Klíčové události minulého týdne
  • Maloobchodní tržby poklesly v lednu meziročně o 5 % po prosincovém poklesu o 1,9 %. Po očistění o sezónní vlivy se jednalo o pokles o 3,6 %, po očištění vlivu počtu pracovních dní pak o 3,4 %. Meziměsíčně tržby po očištění vzrostly reálně o 0,6 %.
Vývoj titulů na domácích trzích

CME
19/3 Merrill Lynch snížila doporučení pro akcie mediální skupiny na „neutral“ z původního „byu“. Cílová cena byla snížena na 35 USD z původních 37 EUR.

ČEZ
17/3 ČEZ potvrdil zájem o koupi 50% podílu v polské energetické firmě PAK. Podíl ve výši 47 % a manažerská práva ve firmě drží polský mediální magnát Lolorz-Zak. O podíl ve firmě se uchází rovněž RPG Partners, ve které je aktivní Zdeněk Bakala. Původní spekulace o přímé účasti NWR v privatizaci byly vyvráceny. Podání nabídky
18/3 ČEZ zvažuje odložení projektu své plynové elektrárny v Bulharsku, pokud nebude mít zajištěny garance ohledně dodávek plynu.

KIT Digital
15/3 KIT Digital se dohodl na koupi americké společnosti Multicast Media Technologies. Kupní cena byla dohodnuta na 18 milionů USD, z čehož bude 4,9 milionů USD v hotovosti, zbytek ceny bude v nově vydaných akciích. KIT Digitalzároveň převezme dlouhodobé závazky firmy ve výši přibližně 4,6 milonů USD.

Pegas Nonwovens
18/3 Výrobce netkaných textilií hospodařil v závěru roku se ztrátou 1,3 milionů EUR. Za celý rok dosáhl čistý zisk společnosti 20,8 milionů EUR, což je meziroční zlepšení o téměř 40 %. Výše čistého zisku je ovlivněna nerealizovanými kurzovými zisky plynoucími z přecenění dluhu a úrokových swapů. Na provozní úrovni zisk EBITDA za celý rok poklesl na 38,8 milionů EUR; pokles o necelá 2 % je nižší, než předpokládala prognóza společnosti. V posledním kvartále EBITDA dosáhla 8 milionů EUR. Celkové výnosy za celý rok dosáhly 123,4 milionů EUR, což je pokles o 13,5 %. V první polovině byl vidět pozitivní vliv poklesu cen vstupů a tím růst marží, druhá polovina byla naopak negativně ovlivněna růstem cen vstupů, které díky mechanismům nebyla schopna společnost plně promítnout do cen. V závěru roku dosáhly tržby výše 30,2 milonů EUR. Výsledky za čtvrté čtvrtletí na všech úrovních mírně překonaly očekávání trhu. Pro rok 2010 vedení předpokládá díky pokračujícímu růstu vstupních polymerů a vysokému konkurenčnímu prostředí pokles zisku EBITDA maximálně o 10 %.

Očekávané události

  • 25/3 ČNB – rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší vylepšené sekci trhy.penize.cz !

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

akcie, akcie čez, index px, kit, px, unipertol

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Vklad na viděnou, Oživení, Kalkulace, hypoteční trh, blokace karty, dovolená, ceny nemovitostí, ČNB, knihovna, jiří čunek, sazba nákladů, seriál ze života, bělorusko, Partners, Wall Street, javier estrada, Anglie, otevření

6T81730, 2AX3050, 2AX3050, 6C22859, 1AF9809

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK