Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Erste klesala spolu s evropskými bankovními tituly

| rubrika: Analýza | 23. 6. 2009
Akcie: Erste klesala spolu s evropskými bankovními tituly
Pražská burza v průběhu týdne postupně oslabovala a dostávala se hlouběji pod hranici 200denního EMA. Index PX celkově ztratil 2,65 %, když největší ztráty si připisoval v první polovině týdne, v pátek přišla mírná korekce propadů a tento den byl jediný s kladným přírůstkem.

Poklesy na pražské burze byly v kontextu vývoje na vyspělých trzích, když na našem trhu nadála panovala poměrně ospalá atmosféra s minimem kurzotvorných informací a podprůměrnými objemy. Za výjimku by se daly považovat akcie Telefonica O2 , které šly proti trhu a při slušné přetrvávající poptávce posílily o 2,1 %. S mírným ziskem zakončila týden i Komerční banka (+0,8 %) a AAA Auto (+0,4 %). Největší pokles si připsala naopak Erste bank (-8,4 %), když ztrácely i evropské bankovní tituly po komentáři ECB, která očekává další vlnu odpisů. Rovněž 8 % ztratily za nízkých objemů developerské společnosti Orco a ECM . Výrazný pohyb byl vidět u akcií NWR (-3,9 %), které v průběhu týdne nejprve vyklesaly z 96 Kč až pod 88 Kč, aby se následně k výchozí metě vracely, když se společnosti podařilo prodloužit smlouvu s významným odběratelem.

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX957,30931,90-2,65
Klíčové události minulého týdne
  • Robert Holman, člen bankovní rady ČNB , obecně preferuje stabilitu úrokových sazeb. Nevylučuje však, že na příštím zasedání by na základě informací ze situační zprávy mohl hlasovat i pro snížení. Díky nastavení sazeb ze strany ECB je podle Holmana k poklesu prostor.
  • Maloobchodní tržby v dubnu meziročně klesly o 2 %, po sezónním očištění se jednalo o pokles o 3 %. Meziměsíčně byly očištěné tržby vyšší o 1,4 %. Údaj je zkreslen velikonočními svátky, které byly letos v dubnu a zvýšili tak tržby z potravin o 4,6 %.
  • Průmyslové ceny meziročně klesly o 3,8 %, meziměsíčně byly ceny nižší o 0,4 %.
Vývoj titulů na domácích trzích

AAA Auto
19/6 Valná hromada společnosti projednala hospodářské výsledky a účetní závěrku za rok 2008. Představenstvo informovalo o personálních změnách ve vedení, když činnost ukončil finanční ředitel David Thorley a prozatímně ho nahradil jeho zástupce Jan Barák. Vedení zopakovalo priority aktuální restrukturalizace, když se chce zaměřit na ziskové trhy v ČR a na Slovensku. Byl rovněž potvrzen letošní cíl pro návrat do černých čísel na úrovni konsolidovaného zisku.

ČEZ
17/6 Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o obchodování s povolenkami na emise oxidu uhličitého. Novela umožní energetickým firmám v období 2013 – 2020 rozdělení části povolenek zdarma. Novela uvádí do praxe pravidla, která byla dohodnuta v rámci EU. Firmy musí zisky z povolenek, které obdrží zdarma, investovat do modernizace technologie a do obnovitelných zdrojů. Plán investic musí být předložen do konce března 2010.

New World Resources
18/6 Společnost NWR oznámila uzavření kontraktu na dodávky energetického a koksárenského uhlí s rakouskou společnosti VoestAlpine. Jedná se o prodloužení kontraktu na dodávky 1,2 milionů tun uhlí ročně, a to v následujících pěti letech. Oproti předchozí dohodě, která končila v březnu tohoto roku, se jedná o 20% nárůst. Společnost zároveň potvrdila svůj roční cíl produkce uhlí o celkové objemu 10,5 milionů tun. Společnost VoestAlpine je třetím největším odběratelem uhlí od NWR, když jejich roční odběr představuje zhruba desetinu produkce NWR.
19/6 Moody’s snižuje výhled pro změnu hodnocení závazků společnosti NWR na „negativní“.

Orco Property Group
19/6 Podle informací HN se Jean-Francois Ott dohodnul na podpoře s investičním fondem Prosperita a dalším významným minoritním akcionářem. Prosperita by měla obsadit dvě míst ve vedení společnosti. Hlasování o nových členech představenstva bude jedním z bodů valné hromady, která je plánována na 8. 7. 2009.

Telefonica O2 ČR
18/6 V rozhovoru pro HN generální ředitel Salvador Anglada sdělil, že očekává pokles příjmů i v druhé polovině roku a očekává negativní dopady současné ekonomické krize. Pokles počtu pevných linek by se podle jeho vyjádření měl zastavit v průběhu příštího roku, jelikož zákazníci začínají více objevovat přidanou hodnotu v dalších službách.

Očekávané události
  • 25/6 ČNB – rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb
  • 26/6 Průmyslová produkce

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů .
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice !

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

akcie, index PX, pražská burza

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Inventura, Pojistné plnění, Správce fondu, asociace penzijních společností čr, taxi, čsob penzijní společnost, osobní doprava, ministerstvo financí, respondent, elektronický podpis, časování investice, ZertifikateJournal, úprava zákona, Citroën, Garantovaný certifikát, nové technologie, Pakt růstu a stability, levné bydlení

A8888888, JET11111, 1HCVERVA, 1SZ8443, JET11111

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK