Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Erste rostla jako o život

| rubrika: Analýza | 31. 3. 2009
Akcie: Erste rostla jako o život
Pražská burza z velké části zopakovala vývoj z předminulého týdne. Růst indexu PX o 7,9 % je jen nepatrně vyšší, akcie shodně kromě pátku posilovaly ve všech ostatních seancích stejně jako v předchozím týdnu. Tahounem byl opět finanční sektor.

Pokračující zlepšená nálada na světových trzíchdíky dalším zásahům americké administrativy v oblasti záchrany finančního sektoru hnala minulý týden vzhůru akcie bank. Erste bank(25 %) se dostala přes hranici 400 Kč a posílila tak za uplynulé tři týdny o více jak 100 %. Své zisky v pátek zaslouženě korigovala a zavírala pod hranicí 400 Kč. Komerční bankaposílila o 16 %. Po kapitálovém vstupu Time Warner do CMEposílily akcie mediální firmy o 42 %. O 70 % posílily akcie AAA Auto, růst však nebyl doprovázen objemem a jednalo se spíše o korekci předchozího propadu po vyřazení z indexu. Orcobylo jeden den pozastaveno díky informacím, že požádala ochranu před věřiteli, přesto na týdenní bázi akcie díky růstu v úvodu týdne posílily o 20 %. V hektické atmosféře se nedařilo defenzivní Telefonice(-3,1 %), nižší výkonnost než trh předvedl i ČEZ(+1,6 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX730787,70+7,9
Klíčové události minulého týdne
  • Koaliční vládě Mirka Topolánka byla vyslovena nedůvěra, když proti ní hlasovalo 101 poslanců. Opozice pod vedením ČSSD vyvolala pád vlády ve složité době ekonomické krize a v době, kdy ČR předsedá EU.
  • ČNBponechala úrokové sazby beze změny, dvoutýdenní REPO sazba zůstala na 1,75 %. Guvernér Zdeněk Tůma se vyjádřil, že rizika pro růst ekonomiky jsou na spodní straně, inflační rizika se jeví jako vyrovnaná a kurz koruny je blízko prognózované úrovni.
Vývoj titulů na domácích trzích

AAA Auto
26/3 Prodejce aut v závěru roku výkazal ztrátu ve výši 19,9 milionů EUR. Část ztráty jde na vrub jednorázovým nehotovostním odpisům a oprávkám. Společnost rozhodla o dočasném stažení z maďarského trhu. Za celý rok společnost prodělala 28 milionů EUR při tržbách 364,3 milionů EUR (-22,5 % y/y).

CME
24/3 Ve společnosti CME získá 31% podíl mediální kolos Timer Warner. Firma vydá nové akcie a TW za ně zaplatí 241,5 milionů USD (v průměru 12,7 USD/akcie). Transakce by měla být uzavřena do konce druhého čtvrtletí 2009. Zakladatel CME Ronald Lauder by měl po dobu 4 let disponovat většinou hlasovacích práv, které nákupem akcií TW získá. CME oznámilo zároveň výhled pro první kvartál, když počítá s poklesem tržeb na 135-145 milionů USD z loňských 223 milionů USD. Ebitda poklesne zhruba o tři čtvrtiny na 18-22 milionů USD.

ČEZ
26/3 Goldman Sachs potvrdila doporučení pro akcie ČEZu na stupni „kupovat“. Cílová cena byla snížena na 1 070 Kč z původních 1 130 Kč.

ECM
23/3 Hospodářské výsledky za rok 2008 potvrdily silný dopad finanční a realitní krize na developerskou společnost. Čistá ztráta dosáhla 92,1 milionů EUR, na provozní úrovni došlo ke ztrátě ve výši 72,4 milionů EUR. Čistá hodnota aktiv klesla o 43 % na 140 milionů EUR. Zředěná NAV na akcii poklesla o 63 % na 20,3 EUR. Čisté výnosy z pronájmu vzrostly o 66 % na 13,2 milionů EUR. Výsledky byly podstatně ovlivněny ztrátou z přecenění ve výši 44,67 milionů EUR.

NWR
25/3 Představenstvo NWR odstoupilo od záměru koupit 25% podíl ve společnosti Ferrexpo od RPG Industries, majoritního akcionáře NWR. RPGI si akcie ponechá a bude nadále vyjednávat o budoucí spolupráci mezi Ferrexpem a NWR. Představenstvo změnilo názor po konzultaci s akcionáři a věřiteli kvůli obtížné situaci v uhelném i ocelářském sektoru.

Orco Property Group
26/3 Orco požádalo francouzský soud o ochranu před věřiteli, aby získala další čas pro provedení restrukturalizace. Soud rozhodl o šestiměsíční ochranné lhůtě s možností prodloužení. Představenstvo pověřilo management k jednání s věřiteli a potenciálními investory za účelem zlepšení rozvahy. Výsledky hospodaření firma zveřejní 31. 3. 2009.

Zentiva
25/3 Farmaceutická firma požádala pražskou burzu o ukončení obchodování akcií. Posledním obchodním dnem by měl být 27. duben 2009.
25/3 Zentiva v závěru roku hospodařila s čistou ztrátou ve výši 143,9 milionů Kč. Za celý rok společnosti klesnul zisk o téměř 33 % na 948 milionů Kč. Tržby společnosti se zvýšily o 10,2 % na 18,38 miliard Kč.

Očekávané události
  • 31/3 Orco – hospodářské výsledky
  • 1/4 VIG – hospodářské výsledky

Komentář připravil server e-Broker společnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

akcie, index PX, Pražská burza

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Veřejné právo, Fixing, Přirozená zaměstnanost, karel havlíček, uber, matěj hollan, sdílená ekonomika, rodičovství, svobodné povolání, zemědělská politika, sociální rovnost, Gina Raimondová, pojištění klidné dovolené, komunismus, recese ekonomiky, pavel andrt, dvouletá záruka, voda

4C72350, 7B20046, 7B20046, 4C72350, 7B20046

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK