Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: Ani rekordní zisk nemusí přimět akcie k růstu

| rubrika: Analýza | 3. 3. 2009
Akcie: Ani rekordní zisk nemusí přimět akcie k růstu
Pražská burza zaznamenala podstatně poklidnější týden a nekopírovala volatilnější vývoj na zahraničních trzích. Ani v jedné seanci nebyla absolutní procentní změna vyšší než 0,5 %. Celkově index PX ztratil 1,13 %.

Na pražské burze naplno vypukla výsledková sezóna. Hospodářské výsledky oznámilo celkem pět firem. Nejhůře si vedla mediální CME(-18,5 %), která zveřejnila výraznou ztrátu. Nedařilo se rovněž těžební společnosti NWR, jejíž akcie ztratily více jak 12 %. Přes rekordní zisk některé investory příliš nenadchnul budoucí výhled a výše dividendy. Negativní výkonnost předvedly rovněž akcie Unipetrolu (7,7 %), když firma vykázala v závěru roku provozní ztrátu. Celkově si nejhůře vedly akcie Orco (-16 %), které atakovaly hranici 100 Kč a nadále nemají důvěru investorů. Kladnou výkonnost si po výsledcích připsaly akcie Erste Bank (+3,4 %) a Telefonica O2 (+0,3 %).

Vývoj indexu PX
IndexMinulý týden Tento týden Změna v %
PX648,20640,90-1,13
Vývoj titulů na domácích trzích

CME
25/2 Mediální společnost v závěru roku vykázala pokles segmentového zisku EBITDA o 28 % na 93,6 milionu USD. Díky opravné položce ve výši 336,8 milionu. USD kvůli stanicím na Ukrajině a Bulharsku se společnost propadla do ztráty 323 milionů USD. Výsledky byly výrazně horší než očekávání trhu. Za celý rok společnost díky ztrátě v závěru roku prodělala 255,5 milionu USD.

ČEZ
25/2 ČEZ společně s finanční skupinou J&T koupí hnědouhelné doly ve východním Německu za 404 milionů EUR. Důlní společnost Mibrag má kapacitu 19 milionů tun, prokázané rezervy dosahují 530 milionů tun.
27/2 Sal.Oppenheim potvrdil nákupní doporučení pro akcie ČEZ. Cílová cena byla upravena směrem dolu na 1 200 Kč. Na začátku týdne stejný krok udělali analytici Goldman Sachs, kteří cílují titul s nákupním doporučení na 1 130 Kč.

Erste Bank
27/2 Rakouská banka vykázala růst provozního zisku o 19 % na téměř 3 miliardy Kč, čistý zisk poklesnul o 26,8 % na 860 milionů EUR. Banka byla nucena odepsat goodwill svých dceřinných společností a zaznamenala ztrátu z finančních investic. Banka navýší kapitál o 2,7 miliardy EUR na základě dohody s rakouskou vládou. Dividenda za rok 2008 byla snížena na 0,65 EUR. Banka díky nejistým podmínkám na trhu neposkytla výhled.

Komerční banka
26/2 KB oznámila, že jeden významný klient ze sektoru rozvodu a prodeje elektrické energie je v prodlení s plněním svých závazků a banka neočekává jejich úplné splnění. Celková výše angažovanosti dosahuje zhruba 1 miliardy Kč. Banka již ve čtvrtém čtvrtletí vytvořila částečné opravné položky, další budou podle vývoje vytvořeny v prvním čtvrtletí 2009.
26/2 Citigroup zvyšuje doporučení na „kupovat“ z předchozího „prodávat“. Cílová cena je stanovená na 2 226 Kč.

New World Resources
24/2 Těžební společnost NWR vykázala za rok 2008 rekordní zisk v objemu 351,5 milionu EUR při tržbách 2,04 miliardy EUR. Dobré výsledky korespondují s průměrně vysokými cenami uhlí. Celková produkce společnosti dosáhla 12,7 milionu tun. Společnost vyplatí za druhé pololetí dividendu ve výši 0,18 EUR. Kontrakty na příští rok u energetického uhlí jsou za ceny o 14 % vyšší, u koksárenského uhlí dojde k poklesu o 33 %. Pozitivně lze vnímat celkový objem zakázek, které pokrývají 100 % plánované produkce pro tento rok (12,1 milionu tun).
26/2 Credit Suisse snižuje cílovou cenu na 192 pencí a snižuje hodnocení na „underperform“.

Telefonica O2 ČR
24/2 Telekomunikační společnost vykázala nárůst čistého zisku o 12 % na 11,6 miliardy Kč, provozní zisk OIBDA dosáhl 28,3 miliardy Kč. Tržby vzrostly o 2,9 % na 64,45 miliardy Kč, a společnost tak naplnila všechny své cíle. Výnosy z pevných linek vzrostly o 0,6 %, mobilní segment rostl tempem 3,1 %. Z loňského zisku bude vedení navrhovat dividendu ve výši 50 Kč. Pro rok 2009 očekává vedení mírný pokles tržeb (-3 % - 0 %) i provozní ziskovosti (-4 % - 0 %).

Unipetrol
26/2 Unipetrol vykázal ve čtvrtém čtvrtletí provozní ztrátu ve výši 1,26 miliardy Kč. Za propadem stojí především přecenění zásob a dopad odstávky. Za celý rok firma vykázala díky slabým maržím a dalším nepříznivým vnějším faktorům zisk pouhých 65 milionů Kč, přestože tržby vzrostly o 11 % na 98,1 miliardy Kč. Představenstvo nebude navrhovat za loňský rok dividendu. Vedení zkoumá možnost akvizic, jelikož zadluženost firmy je stále velmi nízká.

Zentiva
25/2 Sanofi-Aventis uspěla s nabídkou převzetí akcií Zentiva a po vypořádání transakcí bude držet 94 % akcií. Sanofi pravděpodobně bude chtít stáhnout akcie z veřejného trhu.

Očekávané události
  • 3/3 Výsledky ČEZ

 

Komentář připravil server e-Brokerspolečnosti Fio.

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.
Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Investice!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

akcie, Pražská burza

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Inventura, Přidaná hodnota, Zajištění, tco, uber, osobní doprava, hromadná doprava, liftago, penalizace, dlužníci, úvod, hostitel, Citibank, střední příjmy, korunový invstor, gender, spoření, penzijní spoření, energetická úspora

8A51527, 5AA3111, 5AA3119, 5AA3110, 3H71639

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK