Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sláva a pád fondu Amaranth: jak se šplhá k vrcholu

Sláva a pád fondu Amaranth: jak se šplhá k vrcholu
Pád akciových trhů v letech 2000–2003 a marné úsilí Fedu tento pokles zastavit snižováním úrokových sazeb znělo portfoliomanažerům hedge fondu Amaranth jako rajská hudba. Na investory zase v bouři finančních trhů působil Amaranth jako bezpečný přístav a pod vlivem skvělých výsledků bylo v západní Evropě umožněno do hedge fondů investovat dokonce pojišťovnám a penzijním fondům. I ve světě hedge fondů však platí, že historické výsledky nejsou zárukou těch budoucích.

Připomeňme si, že Amaranth působil v konvertibilní arbitráži (viz článek Sláva a pád fondu Amaranth: Nick Maounis a Amaranth Advisors), která spočívá v pořízení konvertibilního dluhopisu a současném prodeji za dluhopis směnitelných akcií. Strategie těží ze zhodnocení dluhopisů a snížení hodnoty prodávaných akcií.


Zlaté časy pro Amaranth

Od září 2000 do června roku 2003 klesly americké krátkodobé úrokové míry z 6,5 % na 1 %, výnosy desetiletých amerických státních dluhopisů z 5,83 % na dlouhodobé historické minimum 3,13 % a americké akcie (měřeno indexem S&P 500) z 1520 na 1270. Asi nejlepší obraz o vývoji amerických akcií, dluhopisů, konvertibilní arbitráže i Amaranthu podává následující tabulka.

Srovnání ročních výkonů Amaranth International s indexem konvertibilní arbitráže, americkými akciemi a dluhopisy
Srovnání výkonnosti

Rok
Americké akcie

(S&P 500)
Americké dluhopisy

(Lehman Brothers Aggregate)
Konvertibilní arbitráž

(CSFB Tremont Convertible Arbitrage)
Amaranth International

(výnos po odečtení poplatků)
Pod správou Amaranth Advisors

(mld. USD)
2001 -11,89 % 8,43 % 14,58 % 21,68 % 0,6
2002 -22,10 % 10,26 % 4,05 % 11,33 % 1,1
2003 28,68 % 4,10 % 12,90 % 15,85 % 3,2
2004 10,88 % 4,34 % 1,97 % 8,05 % 4
2005 4,91 % 2,43 % -2,55 % 18,18 % 7,5

 

 
 

Pro Amaranth to byly zlaté časy. Dokonce i zvýšení kreditních spreadů v letech 2001 a 2002 v důsledku účetních skandálů a krachů velkých korporací (Enron, Worldcom a další) bylo kompenzováno nárůstem akciové volatility. V bouři finančních trhů působil Amaranth jako bezpečný přístav a na toto heslo také lákal investory.

Díky výnosům a růstu spravovaných prostředků mohl Amaranth v roce 2003 expandovat do nových prostor, jejichž součástí byla tělocvična, hrací sál s kulečníkem, fotbalovými a hokejovými stoly a odzvučená hudební místnost, kde mohli tradeři preludovat na firemní elektrické kytary a bušit do hedge fondem pořízených bubnů. Firemním rituálem se stala oslava Halloweenu, kdy celý trading obchodoval v kostýmech.


Vysoká očekávání

Skvělý úspěch však měl i stinné stránky. Jste-li jeden rok úspěšní, automaticky se počítá, že druhý rok budete ještě úspěšnější - nároky na vás kladené rostou s vašimi bonusy. Investoři si na růst zisků zvyknou a rádi zapomenou, že ve světě financí nic netrvá věčně. Stačí jeden neúspěch anebo série neúspěchů a už vás začnou proklínat. Na rozdíl od neúspěchu se úspěch zapomíná velmi rychle - ve světě velkých peněz je vděčnost velmi relativní pojem.

 
V bouři finančních trhů působil Amaranth jako bezpečný přístav a na toto heslo také lákal investory.

Na druhou stranu na finančních trzích neláká nic tak jako úspěch. Ukáže-li se nějaká strategie jako nadprůměrně úspěšná, velmi rychle přiláká napodobitele. Pokud uspějí, přijdou další, a pak se v oboru začnou točit veliké peníze. Jednoho dne s překvapením zjistíte, že vás v plánované operaci někdo předběhl. Pak se to stane podruhé i potřetí, příliv konkurentů způsobí převis poptávky nad nabídkou a atraktivní ziskové marže zmizí neznámo kam.

Pak vás samozřejmě začnou tížit i investoři, kteří bez ohledu na varování (a historickou zkušenost), že minulé výsledky nejsou zárukou výsledků budoucích, zpravidla investují na základě minulých výsledků. V okamžiku velmi lákavých a z vašeho pohledu vcelku bezrizikových investičních příležitostí není po jejich penězích ani vidu ani slechu. Těmi vás zahrnou v okamžicích, kdy tyto příležitosti zmizí, riziko vzroste a vy marně hledáte, kam investovat. Přesně to se v letech 2003-2004 stalo.


Válka v Iráku

Americká invaze do Iráku vyřadila z provozu irácká ropná pole a ceny ropy a ostatních komodit začaly růst. S nimi počala růst i inflace. 13. června 2003 dosáhly americké státní dluhopisy svého vrcholu a záhy začaly oslabovat. Z hlediska absolutního výnosu americké státní dluhopisy ztratily od 13. června 2003 do konce roku 3,74 % a dalšího půl roku výkonnostně stagnovaly. Americké akcie naopak začaly růst. Arbitražéry tak tržní vývoj zastihl v nejméně příznivé situace - jimi pořízené dluhopisy ztrácely na hodnotě díky růstu dlouhodobých úrokových měr, prodané akcie naopak rostly díky růstu akciových trhů. Kreditní spready klesly na dlouhodobá minima, stejně tak se však snížila i volatilita.

Konkurence v konvertibilní arbitráži silně vzrostla - v jednom okamžiku hedge fondy a bankovní tradingy zajišťovaly téměř celý obrat obchodů s konvertibilními dluhopisy. Podíl konvertibilních emisí držených hedge fondy a bankovními tradery vzrostl z 40 % na 75 % emitovaného objemu. S klasickými investory však z konvertibilních dluhopisů zmizely i cenové diskrepance a ziskové příležitosti. S cílem zachovat požadovanou ziskovost tak museli arbitražéři buď volit rizikovější strategie, anebo zvýšit dluhovou páku. Obojí se projevilo v nárůstu rizika a větší volatilitě jejich výsledků.

Příliv investičních prostředků však pokračoval. Pod vlivem skvělých výsledků hedge fondů byly v západní Evropě pojišťovnám a penzijním fondům uvolněny dosavadní restrikce. Do hedge fondů bylo umožněno investovat i relativně drobným klientům, včetně dosud netknutých klientů ze střední a východní Evropy. V krátké době za Atlantik zamířily miliardy eur.

V roce 2004 se Amaranth ocitl na rozcestí. Nick Maounis a jeho tým (o Nicku Maounisovi viz článek Sláva a pád fondu Amaranth: Nick Maounis a Amaranth Advisors) mohli buď za cenu vyššího rizika pokračovat v konvertibilní arbitráži anebo se uzavřít přílivu nových prostředků a investovat jen s tím, co fond zatím nashromáždil. Také bylo možné ukončit činnost, rozdělit si peníze a užít si vydělaného bohatství. A například šéfovat hasičskému sboru, jak o tom prý Maounis snil. Čtvrtou možností bylo zkusit najít něco jiného a investovat dál.
Maounisovi a jeho lidem se však končit nechtělo. I když byl ziskový potenciál konvertibilní arbitráže pravděpodobně vyčerpán, příležitosti bylo vidět v jiných oborech. A tak byla zvolena čtvrtá možnost. Fondy Amaranth rozšířily svoji činnost - kromě konvertibilní arbitráže se teď mohly věnovat celému spektru finančních operací (long/short equity, merger arbitrage, credit arbitrage a energy trading).

Aniž to Maounis tušil, Amaranth Advisors právě podnikl krok, který jeho fondům v roce 2005 vydělá přes jednu miliardu dolarů a o rok později jej pošle do likvidace.

Pokračování příště...

Využijte interaktivní daňové formuláře!
Připravili jsme pro vás interaktivní daňové formuláře!

Daň z příjmů fyzických osob

Daň z příjmů právnických osob a další formuláře.

Co si o investování do hedge fondů myslíte? Slyšeli jste o Nicku Maounisovi? Věděli jste, co je konvertibilní arbitráž?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

31. 1. 2007 | 13:52 | MSpacek

Zajímalo by mně, komu po likvidaci fondu připadnou ty bubny a elektrické kytary. Dostanou je investoři anebo si je mohou vzít zaměstnanci domů? více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Dynamické metody hodnocení investic, Kotace měnových kurzů, Výkaz cash flow, uber, radim jančura, aleš michl, ivan bartoš, matěj stropnický, poplatek za ošetření, PKIS Růstový, individuální investor, průkaz, novinky, Devon Spurgeonová, Swiss TravelClub, Úrazové pojištění, sleva za nepohodlí, univerzální banky

2SR1835, 2SR1835, 9A96147, 2P51535, 4M10006

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK