Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Primární emise akcií: proces přípravy začíná

| 19. 5. 2004
Primární emise akcií: proces přípravy začíná
Pečlivá příprava a dořešení všech základních podmínek pro realizaci IPO, jako je ověřené zavedení mezinárodních účetních standardů či provedení nezbytných změn ve vedení a struktuře společnosti, může v některých firmách trvat i 1-2 roky.

Již v průběhu krystalizace rozhodnutí přistoupit k primární emisi akcií vzniká dostatek možností k ověření některých počátečních úvah. Jistě bude možné nalézt dostatek zájmu na burze cenných papírů, u regulatorních orgánů i u kteréhokoli z budoucích partnerů pro přípravu transakce. Renomované advokátní kanceláře zasvětí potenciálního kandidáta primární emise do základní osnovy celého procesu, upozorní ho předem na jeho chybné úvahy a představí své zkušenosti.

Všechny burzy cenných papírů chtějí získat atraktivní nové tituly a posilovat tak svoji pozici, proto je jisté, že u nich lze nalézt pochopení i odbornou pomoc. S potenciálními vedoucími aranžéry lze již dlouho před jejich angažováním řešit otázky nejvhodnějšího časování a rozsahu transakce na základě předběžného ocenění společnosti. Je jistě pochopitelné, že pověření ke skutečnému provedení transakce je budoucí vedoucí aranžér schopen přijmout až po seznámení se s hlavními rysy a finančními ukazateli obchodního plánu společnosti. Pro přijetí mandátu vedoucího aranžéra je klíčový podnikatelský záměr společnosti a jeho vlastní schopnost strukturovat společně se společností přesvědčivý "investiční příběh".

Některé překážky byly odstraněny

V nedávné minulosti existovaly významné legislativní překážky, které IPO, známou v zahraniční praxi, na domácím kapitálovém trhu téměř znemožňovaly. Nízká atraktivnost, nečitelnost a vysoká nejistota celkového procesu v očích zahraničních investorů významně paralyzovala dosavadní snahy a pokusy. Jednalo se zejména o regulatorní přípustnost veřejné nabídky cenných papírů a obecně dlouhé schvalovací lhůty, délku dvojího zápisu do obchodního rejstříku s nejistotou jeho výsledku, problematiku vyloučení přednostního práva na úpis akcií a v neposlední řadě zákaz emitovat akcie pod nominální hodnotou. V této souvislosti přinesla novela zákona č. 501/2001 Sb., kterou se mění obchodní zákoník a jiné předpisy, několik změn směřujících k podpoře primárních emisí akcií. Tyto změny zjednodušily i harmonogram přípravy emise, který se však v některých aspektech stále ještě liší od zahraniční praxe (více v článku Jaké může mít primární emise akcií nevýhody?).

Modelová emise


V dalším textu budeme vycházet z předpokladu úspěšně dokončené transformace společnosti na akciovou, ověřeného zavedení mezinárodních účetních standardů a provedení nezbytných změn ve vedení a struktuře společnosti. Pečlivá příprava a dořešení všech těchto základních podmínek pro realizaci IPO může v některých společnostech trvat i 1-2 roky.
Dále budeme vycházet z předpokladu, že je v zájmu domácího kapitálové trhu nebo tuzemských emitentů realizovat první primární emise akcií na veřejný trh v podobě, která má největší šanci na úspěch a pokud možno nejméně problémový průběh. Proto si vymezíme modelovou emisi, která bude mít následující znaky:

  • emitentem bude již existující akciová společnost po případné transformaci ze společnosti s ručením omezeným,
  • úpis proběhne s vyloučením přednostního práva stávajících akcionářů a nebudou rovněž uplatňována práva z prioritních a vyměnitelných dluhopisů, resp. nová emise nebude nabídnuta určitému zájemci,
  • emise bude strukturována jako nabídka institucionálním investorům a obchodníkům s cennými papíry, při jejím schvalování však bude postupováno jako při schvalování veřejné nabídky,
  • objem emise bude takový, aby celková očekávaná tržní kapitalizace byla předpokladem dostatečné likvidity,
  • investoři splatí celý emisní kurz při úpisu a budou jim případně vydány poukázky na akcie (jako nový druh cenného papíru na doručitele) k dočasnému obchodování na mimoburzovním trhu,
  • nebude počítáno s částečným pokrytím emisního kurzu z vlastních zdrojů společnosti.

Text je součástí publikace "Jak emitovat dluhopisy a akcie na veřejném trhu", který vydala Komise pro cenné papíry.

Co si myslíte o tvrzení, že velká část legislativních překážek, které ještě donedávna paralyzovaly dosavadní snahy a pokusy o IPO, již byly odstraněny?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zlatý standard, Rizikový kapitál, Imprinter, letiště, zahraničí, cestování, letenky, letecká doprava, základní osobní potřeby, rodinný účet, Realizační cena, Julínek, EcoHypotéka, letoviska, Spoluvlastnické vztahy, firmy, státní půjčka, Student volání

KIJ6339, 4H83484, 5M15197, 4H55836, 4Z94025

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK