Jak fungují obchodníci s CP

Investování do akcií je často mylně považováno za snobskou záležitost pro horních deset tisíc. Každý, kdo má jen trochu peněz a času, může nakupovat cenné papíry. Do začátku je ale také třeba vědět, na co si dát pozor, aby se vaše peníze nevypařily dříve, než dorazí na burzu.

S akciemi a dluhopisy se obchoduje na organizovaných trzích. Většinou to jsou burzy, ale existují i tzv. mimoburzovní trhy. Jeho příkladem může být český RM-Systém nebo také známý americký NASDAQ. Způsob, jak je daný trh organizován, je důležitý především pro investory, aby věděli, na koho se mají se svým zájmem o cenné papíry obracet. Na burzách totiž mohou obchodovat jen jejich členové, zatímco například do RM-Systému si můžete příkazy zadávat sami pomocí internetu nebo na přepážkách. Tato možnost je však v celosvětovém měřítku velkou výjimkou, většinou tak budete potřebovat svého makléře. Ten by měl být členem burzy, na které chcete obchodovat nebo by měl s někým takovým spolupracovat.

Elektronické obchody

Těm, kteří chtějí obchodovat pouze s českými akciemi, se nabízí možnost vybrat z několika desítek malých i velkých obchodníků. Ten ideální pro vás nemusí být členem pražské burzy, ale rozhodně by měl mít k dispozici terminál RM-Systému. Všichni čeští brokeři, kteří zprostředkovávají investice do akcií drobným investorům, jsou ochotni přijímat pokyny k nákupům a prodejům po telefonu, takže i když většinu svého dne trávíte někde v poklusu, nebudete muset někam běhat, jenom si budete muset najít pár minut na telefonát svému makléři. Pokud ale trávíte celý den u počítače, můžete si to ještě zjednodušit. Existuje mnoho českých brokerů, kteří přijímají pokyny k obchodování přes internet. Přitom máte větší klid, než pokud svému obchodníkovi voláte, a můžete si vše dobře rozmyslet.

Pokud však budete chtít část svých peněz umístit do zahraničí, váš výběr se rázem zmenší. Tedy pouze v případě, že váš makléř musí mluvit česky. V opačné situaci si totiž můžete vybrat z desítek internetových obchodníků z celého světa. K jejich hlavním výhodám patří nízké poplatky. Nevýhodou může být smlouva v cizím jazyce a občas zdlouhavé (pět dní až týden) převody peněz do českých bank. Určitě je třeba dobře vybírat. Mělo by jít o firmu založenou v některé vyspělé zemi (především Spojené státy, Velká Británie a Německo), obchodníci z daňových rájů mohou být velice riskantní. Navíc na většině rozvinutých kapitálových trhů jsou brokeři pojištěni pro insolventnosti. Například pokud zkrachuje váš americký obchodník, dostanete všechny své peníze až do výše sta tisíce dolarů zpět během několika dní.

Poplatky

Velký rozdíl mezi evropskými a americkými trhy existuje v poplatcích účtovaných za nákupy cenných papírů. Zatímco v Evropě se účtují procenta (většinou se pohybují v rozmezí 0,5 až 1,5 procenta) z objemu obchodů, na amerických trzích se platí spíše fixní poplatky bez ohledu na množství zobchodovaných akcií. Za jeden takový obchod zaplatíte okolo deseti až dvaceti dolarů u zahraničního internetového brokera a o něco více u českého. Pokud chcete investovat větší částky, je na vás Amerika hodnější, protože procentuální výše poplatků je mnohem příznivější.

Kterého obchodníka si tedy vybrat? Mělo by jít o firmu, která je dlouhodobě přítomná na trhu a jejíž vlastníci jsou kapitálově silní. Dále musí vlastnit příslušná oprávnění. U nás je to licence obchodníka s cennými papíry, seznam držitelů tohoto povolení je možno najít na stránkách Komise pro cenné papíry. Pro investice do zahraničí musí mít broker i devizovou licenci České národní banky. Pokud budete investovat přes zahraniční firmu, měli byste si ověřit, zda podléhá dohledu nějakého orgánu, který reguluje kapitálový trh v dané zemi. S firmami bez patřičných povolení a licencí není radno si začínat, mohli byste velice snadno přijít o všechny své peníze.

Držíte se udržitelnosti?

Držíte se udržitelnosti?

Generali Česká pořádá soutěž SME EnterPRIZE, která oceňuje udržitelné podnikání. Přihlásit se můžete do 5. dubna.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

24. 3. 2024 | Jiří Šafařík | 5 komentářů

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

Prodejci finančních produktů se často snaží co nejvíce snížit význam státních důchodů a naopak silně přeceňují význam soukromého spoření či investování na stáří. Důležitou roli však... celý článek

ČEZ oznámil výsledky a návrh dividendy, ovládne GasNet

21. 3. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČEZ oznámil výsledky a návrh dividendy, ovládne GasNet

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v roce 2023 klesl na 29,6 miliardy korun, přesto byl druhý nejvyšší za posledních deset let. Vyšší byl jen v roce 2022, kdy dosáhl rekordních 80,7... celý článek

Kofola bude vařit pivo. Koupi pivovarů schválily úřady

11. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

Kofola bude vařit pivo. Koupi pivovarů schválily úřady

Společnost Kofola ČeskoSlovensko dokončila nákup většinového podílu ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel. Stalo se to krátce po té, co akvizici... celý článek

Nejasnosti u DIPu. Pozor na daňové potvrzení a přesuny peněz

11. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nejasnosti u DIPu. Pozor na daňové potvrzení a přesuny peněz

Poskytovatelé dlouhodobého investičního produktu nemají povinnost oddělovat příspěvky zaměstnance a zaměstnavatele. To může přinést komplikace při ročním potvrzení pro daňové účely.... celý článek

Podílovým fondům se daří. Akcie jedou na vlně technologií

8. 3. 2024 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílovým fondům se daří. Akcie jedou na vlně technologií

Zatímco akciím pomáhá až nekritická víra v budoucnost umělé inteligence, ceny dluhopisů poslalo nahoru rozhodnutí České národní banky.

Partners Financial Services