Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poradna - Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí

Daň z nemovitosti a daň z převodu nemovitosti, zkrátka majetkové daně – víte, že existují, ale nejste se jisti, jestli je musíte platit? Zkuste se zeptat v naší daňové poradně. Pokud se vás daň z nemovitosti nebo ostatní daně spojené s vlastnictvím majetku týkají, jistě oceníte i naši nabídku daňových formulářů a kalkulaček.

Porovnejte si nabídky finančních produktů

Končí vám povinné ručení, potřebujete půjčit nebo chcete výhodně investovat? Nalezneme pro vás optimální řešení.

Vkládat dotazy může jenom zaregistrovaný uživatel…

Přihlásit se

Nejčastější otázky čtenářů

Platba daně z nabytí nemovitých věcí

Platba daně z nabytí nemovitých věcí - Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali po podání daňového přiznání mám zaplatit daň hned rovnou na účet příslušného FÚ nebo čekat nějakou výzvu/složenku/platební výměr? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Platba daně z nabytí nemovitých věcí

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali po podání daňového přiznání mám zaplatit daň hned rovnou na účet příslušného FÚ nebo čekat nějakou výzvu/složenku/platební výměr? Děkuji.

Celý příspěvek a Odpověd

Darovací daň

Dobrý den, minulý rok jsme si s přítelem koupili pozemek. V katastru jsem vedena byla vedena jako vlastník nemovitosti pouze já. Kvůli hypotéce musíme být ale v katastru vedeni jako majiteli pozemku oba. Sepsali jsme si mezi sebou tudíž darovací smlouvu, ve které jsem příteli darovala ideální polovinu pozemku. A nyní bych se chtěla zeptat, jak je to s darovací daní. Je nutné podávat na finančním úřadě přiznání k dani darovací, i když se jedná o darování mezi partnery? Bohužel spolu nebydlíme ve společné domácnosti. Děkuji za odpověď.

Celý příspěvek a Odpověd

FAQ - Daň dědická, darovací a z nabytí nemovitých věcí

Všechny dotazy

Odhad nemovitosti

Dobrý den, po zemřelém otci mám zdědit byt,garáž a zahradu. Notářka chce po mě udělat odhad nemovitostí. Musí to být, když se již děditská daň neplatí? K čemu je to třeba? Děkuji za odpověď. Kratochvíl Petr

Dotaz poslal/a: malejkrtek, 10. 04. 2017 10:24

Dobrý den, pane/paní, děkujeme za důvěru, s kterou jste se obrátili na naši daňovou poradnu. Velmi se omlouváme, ale momentálně množství dotazů překračuje kapacitní možnosti našeho poradenského teamu. Pokud se situace změní, rádi zodpovíme Váš dotaz. Přejeme hezký den, team NeoTax

NeoTax spol. s r.o., Ing. Marcela Vjačková, 13. 04. 2017 09:38

převod podílů - společenství vlastníků jednotek

Dobrý den, v katastru nemovitosti mám podíl na bytě. Po rozchodu s přítelem, chci na něj svůj podí převést. Jaká bude daň s převodu? Jak postupovat? Předem děkuji za vaší odpověď.

Dotaz poslal/a: miluska11, 09. 04. 2015 07:40

Dobrý den. Daň z převodu nemovitých věcí činí 4% ze základu daně. Základem daně je prodejní cena podílu na bytu nebo 75% z tržní ceny podílu (tzv. směnná hodnota) nebo 75% z ceny podílu dle znaleckého posudku (tzv. cena zjištěná). Použije se ta z uvedených hodnot, která je vyšší. Postup výpočtu směnné hodnoty stanoví vyhláška MFČR. Podrobný postup k výpočtu základu daně a daně najdete v pokynech k daňovému přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Co se týče daně z příjmů, příjmy z převodu nemovitých věcí nebo i jejich částí se zdaňují podle § 10 Zákona o daních z příjmů. Dani podléhají i bezúplatné příjmy, v tomto případě je povinen zdanit bezúplatné získání podílu na bytu Váš bývalý přítel. Výjimkou je situace, kdy jste s přítelem žili, nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před přepsáním podílu ve společně hospodařící domácnosti a společně o ní pečovali. V tomto případě je bezúplatně získaný podíl na bytu od daně z příjmů osvobozen. Podrobné informace najdete ve FAQ dotazech nebo v sekci majetkové daně.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 18. 04. 2015 15:38

Převod majetku mezi IČ

Dobrý den, potřebuji poradit. Převádím eshop z jednoho mého IČ (NNO) do druhého (OSVČ). Jde mi o skladové zásoby, které jsou nakoupený movitý majetek (hry) v hodnotě cca 50.000 Kč. Jak to mám jednoduše převést a nic za to neplatit? Darovat? Prodat asi za 1 Kč to nejde? Nechci to prodávat za plnou cenu 50.000 Kč, protože je nemám a nevím, jak bych je pak z původní IČ NNO dostal zase zpět k sobě...Darovat OSVČ nebo darovat mě jako fyzické osobě? Přeci nebudu platit daň za to, že změním provozovatele eshopu...Děkuji moc za radu. Googlil jsem dlouho a nejsem o nic chytřejší. V.

Dotaz poslal/a: washeck, 14. 04. 2015 22:03

Dobrý den. Problém je, že pokud je OSVČ s neziskovkou považován za spojenou osobu (viz § 23 odst. 7 Zákona o daních z příjmů), musí být transakce mezi subjekty realizovány za obvyklé (tj. trhové) ceny. V opačném případě může FÚ upravit základ daně o rozdíl mezi cenou sjednanou a cenou obvyklou a z tohoto rozdílu doměřit daň. Pokud ale neziskovka získá zdanitelnou tržbu z prodeje zásob, OSVČ na druhé straně vznikne totožný daňový výdej. Ustanovení o cenách obvyklých se rovněž uplatní u prodeje zásob fyzické osobě. Na rozdíl od předchozí varianty, si ale soukromá osoba nemůže uplatnit výdaj do daňových nákladů. Vklad zásob soukromou osobou do obchodního majetku OSVČ nepodléhá zdanění. V této souvislosti si Vás dovoluji upozornit, že i případný bezúplatný převod zásob je předmětem daně z příjmů, tentokrát u příjemce (OSVČ nebo soukromé osoba), a to opětovně ve výši ceny obvyklé.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 18. 04. 2015 15:13

"Koupě" družstevního bytu

Dobrý den, chystám se "koupit" družstevní byt, spíše tedy práva na jeho užívání, bude se platit daň z převodu nemovitosti? Vlastníkem bude vlastně pořád družstvo. Jestliže ano, platí ji prodávající nebo kupující, nebo jestliže se dohodnou tak napůl?? Děkuji za informaci, MŠ

Dotaz poslal/a: Markytka76, 31. 03. 2015 10:28

Dobrý den. Z převodu členského podílu na družstvu, se kterým je spojené právo na užívání družstevního bytu, se daň z převodu nemovitostí neplatí, tzn. není předmětem této daně.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 13. 04. 2015 16:19

Daň z převodu nemovitostí

Dobrý den, má kamarádka dostala možnost odkoupit od města garáž.Jelikož jí nepotřebuje tak by ji nám ihned jak je to možné prodala.Nyní ale nevíme kolik se bude platit daň.Víme že dříve to bylo 15 procent z kupní smlouvy.Platí to i dnes? Přeji hezký den a děkuji za odpověď.F.Šukovský

Dotaz poslal/a: sueng, 05. 04. 2015 08:28

Dobrý den. Příjmy z převodu nemovité věci (garáže) podléhají dani z nabytí nemovitých věcí i dani z příjmů, od které ale můžou být obecně osvobozeny. V tomto případě ale osvobození od DZP nepřipadá do úvahy (doba mezi nabytím a prodejem je kratší nežli 5 let) a příjem se zdaní podle § 10 ZDP. Základem daně je rozdíl mezi prodejnou a pořizovací cenou garáže. Daň činí 15% ze základu daně. Podrobnosti najdete ve FAQ dotazech.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 13. 04. 2015 16:15

Daň z provize realitce

Kupní cena obsahuje i provizi realitní kanceláři. Je to z důvodu toho, že ji platí kupující a potřebují na to financování. Je možné nějak ošetřit, aby z této částky nedošlo k odvodu daně?

Dotaz poslal/a: radimburys, 03. 04. 2015 05:38

Dobrý den, základem daně z nabytí nemovitých věcí je nabývací hodnota snížená o uznatelný výdaj. Pokud je nabývací hodnotou sjednaná (kupní) cena, je pro tyto účely definována jako úplata za nabytí vlastnického práva k nemovité věci. Pokud je součásti úplaty i provize realitní kanceláře, vstupuje bohužel rovněž do základu daně z nabytí nemovitých věcí.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 09. 04. 2015 21:13

Daň z prodeje nemovitosti a daň s příjmu

Dobrý den, vlastním garáž, která je nyní k prodeji. Vlastnictví garáže je u mne teprve měsíc i když jsem garáž užívala posledních 10 let a v místě mám trvalé bydliště od svého narození (téměř 40let). Garáž jsem dostala darem od rodičů. Ráda bych se zeptala, jak je to s daní s prodeje nemovitosti a zejména s daní s příjmů - jsem v tomto případě povinna uvádět po prodeji jako příjem? Děkuji

Dotaz poslal/a: hedpor, 22. 02. 2015 20:32

Dobrý den. V případě prodeje garáže je nutné testovat 5leté období mezi prodejem a koupí nemovitosti, dvouletý časový test spočívající v délce bydlení se zde neuplatní (nejedná se o bytovou jednotku ani rodinný dům). Dále, nemovitost jste nabyla darem od svých rodičů a ne děděním, proto se nebere v potaz doba vlastnictví garáže u rodičů. Příjem z prodeje garáže proto nebude osvobozen od daně z příjmů fyzických osob. Další informace najdete ve FAQ dotazech. Podrobnosti týkající se dani z prodeje nemovitostí najdete v sekci majetkové daně, eventuálně na mých webových stránkách: http://www.dane-krizova.cz/cs/legislativa/2014/94-novy-zakon-o-dani-z-nabyti-nemovitych-veci

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 03. 03. 2015 17:46

Dan z bezuplatneho prijmu

Dobry den, V kvetnu 2014 jsem prevedl druzstevni byt do OV. Na druzstvu mi sdelili, ze v lednu 2015 mam na Financnim urade zaplatit dan z bezuplatneho prijmu. Ma otazka je - z ceho se tato dan vypocita? Popr. jaky formular mam v tomto pripade vyplnovat? Dekuji.

Dotaz poslal/a: JanPas, 13. 01. 2015 02:53

Dobrý den. Pokud Vám byl družstevní byt převeden bezúplatně, vznikl Vám pravděpodobně majetkový prospěch ve formě nepeněžního příjmu. Nepeněžní příjem se, pro účely daně z příjmů fyzických osob, oceňuje podle právního předpisu upravujícího oceňování majetku č. 151/1997 Sb. Podrobnosti a metody stanovení ceny najdete v uvedeném zákoně. Nepeněžní příjem přiznáte v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob, lhůta pro jeho podání je do 31. 3. následujícího zdaňovacího období. Další informace najdete ve FAQ dotazech.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 27. 01. 2015 09:50

Převod firmy z otce na syna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je řešeno podle nové úpravy daní převod firmy. Lze darovat bezúplatně podnik (dnes již obchodní závod) z otce (otec podniká na základě živnostenského oprávnění) na syna? Bude tento převod podléhat dani z příjmů?Nebo je vše osvobozeno od této daně dle par. 10/2 c). V majetku firmy jsou jak movité věci, tak nemovitosti, které se odepisují. Děkuji moc za odpověď. Jandová

Dotaz poslal/a: hankasx, 03. 01. 2015 16:18

Dobrý den. V tomto případě se bude pravděpodobně jednat o příjem podle § 7 Zákona o daních z příjmů, protože podnik prodává podnikatel, který ho provozoval. To znamená, že není možné použít ustanovení § 10 odst. 2 písm. c) Zákona o daních z příjmů, podle kterého je příjem mezi příbuznými v přímé linii osvobozen od daně. Výkon podnikatelské činnosti (příjmy zdaňované podle § 7 ZDP) se chápe jako celý komplex činností a nemusí nutně zahrnovat jen příjmy z činnosti, na níž má podnikatel oprávnění, ale i příjmy nárazového charakteru, pokud s podnikatelskou činností bezprostředně a neoddělitelně souvisí. Patří sem proto i prodej podniku. Dále se zde uplatní pravidlo „ aplikační přednosti" § 7 před § 10 Zákona o daních z příjmů. Znamená to, že podle § 10 jsou obecně zdaněny jen ty příjmy, které není možné zařadit pod předchozí dílčí základy daně (§6 až §9 ZDP). Takže se primárně vždy musí prozkoumat předchozí paragrafy.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 04. 01. 2015 23:30

Podání daňového přiznání

Je nutné podat daňové přiznání z nabytí nemovité věci darem od osoby blízké /osvobozené od daně/? Počátkem t.r. převedla moje partnerka /bydlíme mnoho let ve společné domácnosti/ darem pozemek na moji osobu /zápis do katastru/. Na fin.úřadě mi bylo sděleno, že není třeba daňové přiznání podávat /telefonicky - bohužel již nevím kým/. Nyní mám nepříjemný pocit, že jsme udělali chybu. Jednoznačnou odpověď na tuto problematiku jsem však nenašel. Děkuji

Dotaz poslal/a: ji-ri1, 02. 12. 2014 16:55

Dobrý den. Od daně z příjmů jsou osvobozeny bezúplatné příjmy od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou. Osvobozené příjmy se do daňového přiznání k daní z příjmů neuvádějí a daňové přiznání se tedy z tohoto titulu, pokud není povinnost k podání z jiných důvodů, nepodává. Uvedené ale platí jenom pro daň z příjmů a ne pro daň z nabytí nemovitých věcí, u které se zmíněné osvobození neuplatní. Povinnost podat daňové přiznání k této dani zůstává zachována.

Barbora Krížová - daňový poradce, Barbora Krížová, 15. 12. 2014 23:39

Partner sekce

NeoTax spol. s r.o.

NeoTax spol. s r.o.

Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání.
Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz.
Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování.
NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.

Za tuto kategorii odpovídá:

Ing. Marcela Vjačková
daňový poradce

http://www.neotax.eu/cs

Partnerem poradny od: 20.9.2016

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Zahraniční dluh, Amortizace, Složené úročení, kateřina sadílková, osobní doprava, robotizace, taxi, uber, přímá demokracie, náhrada nemajetkových škod, publikace, pojistné produkty, časový horizont, Mittal, směrnice o zdanění vkladů, strategie Condor, prodej automobilů, pojištění proti špatnému počasí

8B00556, 4B92332, 9A49587, 4A60450, 4U35553

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK