Druhy středních škol

Typy škol

učební obory
střední odborné školy
konzervatoře
gymnázia
technická lycea
speciální střední školy
další druhy středních škol
 
Učební obory

Tříleté učební obory jsou zakončené složením učňovských zkoušek a vydáním výučního listu, žáci mohou po dalších dvou letech denního studia složit maturitu. Dvouleté učební obory končí složením závěrečné zkoušky a absolventi obdrží osvědčení o způsobilosti k výkonu povolání. Žáci, kteří končí povinnou devítiletou docházku v nižším ročníku než devátém, se mohou přihlásit také na praktickou školu. Studium praktické školy je zakončeno závěrečnou zkouškou. Absolventi najdou uplatnění v dělnických profesích.

Střední odborné školy

Nabízejí zpravidla čtyřleté studijní programy a končí složením maturitní zkoušky. Absolventi se uplatní v praxi nebo mohou pokračovat ve studiu na vysoké či vyšší odborné škole.

  • typy středních odborných škol:

    střední průmyslová škola, střední zemědělská škola, střední zahradnická škola, střední vinařská škola, střední chmelařská škola, střední lesnická škola, střední rybářská škola, střední drůbežářská škola, střední zdravotnická škola, hotelová škola, sociálně právní akademie, střední knihovnická škola, střední pedagogická škola, střední umělecká škola, obchodní škola, obchodní akademie, rodinná škola, konzervatoř a odborná škola.

Konzervatoře

Jde o specifické střední odborné školy, které připravují studenty v oborech hudba, zpěv, tanec a hudebně dramatické umění. Mají zpravidla šest ročníků (taneční obor má osm ročníků), poskytují všeobecné vzdělání, výuku cizích jazyků, uměleckou a umělecko-pedagogickou přípravu. Školu mohou žáci ukončit po čtyřech letech maturitní zkouškou, která ale není plnohodnotnou kvalifikaci pro výkon povolání. Proto je možno dále pokračovat ve studiu a zakončit konzervatoř absolutoriem, odbornou zkouškou spojenou s veřejným vystoupením, která opravňuje absolventa používat titul diplomovaný umělec (dipl. um.).

Gymnázia

Studium trvá převážně čtyři nebo osm let a je určeno žákům pátých nebo devátých tříd. Existují ale i šestileté studijní programy pro sedmáky. Gymnázium poskytuje všeobecné vzdělání a připravuje své absolventy ke studiu na vysoké škole. Některé školy nebo třídy se specializují na určité oblasti, takže vaše dítě může navštěvovat jazykové, sportovní, přírodovědné či humanitní gymnázium.

Technická lycea

Představují obdobu předválečného reálného gymnázia. Jde v podstatě o střední školy připravující žáky na studium převážně technických vysokých škol. Spojují všeobecně vzdělání, která tvoří zhruba sedmdesát procent učiva, se základy odborného vzdělání, jež připomínají průmyslovku.

Speciální střední školy

Jsou určeny především tělesně a smyslově či jinak postiženým. Studenti se vzdělávají v malém třídním kolektivu, což umožňuje pedagogovi individuální přístup ke každému žákovi. Některé školy umožňují společné vzdělávání zdravých i handicapovaných žáků včetně problémových a výjimečných. Integrační model vzájemného soužití je velice přínosný pro všechny zúčastněné.

Další druhy středních škol

Církevní školy

Zaměřují se kromě běžného učebního plánu na utváření hodnotové orientace studentů. Náboženství se často vyučuje pouze jako nepovinný předmět, učební plány se většinou shodují se státními středními školami. Pro přijetí ke studiu není nutné členství rodičů nebo dítěte v církvi.

Typy církevních škol:
  • katolické
  • protestantské
  • židovské
  • jiné konfesní

Držíte se udržitelnosti?

Držíte se udržitelnosti?

Generali Česká pořádá soutěž SME EnterPRIZE, která oceňuje udržitelné podnikání. Přihlásit se můžete do 5. dubna.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-401
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Oblíbená témata

studium, škola

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

24. 3. 2024 | Jiří Šafařík | 5 komentářů

Recept na důstojný důchod? Porovnali jsme první a třetí pilíř

Prodejci finančních produktů se často snaží co nejvíce snížit význam státních důchodů a naopak silně přeceňují význam soukromého spoření či investování na stáří. Důležitou roli však... celý článek

Průzkum ukázal, co Čechům brání zajistit se na důchod

21. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Průzkum ukázal, co Čechům brání zajistit se na důchod

Skoro polovina Čechů vychází v současné době se svým příjmem obtížně. A zhruba stejně lidí si myslí, že se jejich finanční situace v následujícím roce nezmění. Zjistil to průzkum agentury... celý článek

Jak neztratit státní příspěvky na penzijní spoření? Stačí trochu kouzlit

18. 3. 2024 | Olga Skalková | 4 komentáře

Jak neztratit státní příspěvky na penzijní spoření? Stačí trochu kouzlit

Zhruba 800 tisíc lidí si v současné době posílá na penzijní spoření 300 korun měsíčně. Stát jim k tomu přidává 90 korun. Pokud lidé od července nezvýší svou měsíční platbu nejméně na... celý článek

Dopis ke zvýšení důchodu už nepřijde všem. Stát chce šetřit

13. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Dopis ke zvýšení důchodu už nepřijde všem. Stát chce šetřit

Za papírové oznámení o valorizaci důchodů si zájemci zaplatí. A pro informační osobní list důchodového pojištění si budou muset dojít osobně. Elektronická oznámení budou zdarma. S koncem... celý článek

Nejasnosti u DIPu. Pozor na daňové potvrzení a přesuny peněz

11. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nejasnosti u DIPu. Pozor na daňové potvrzení a přesuny peněz

Poskytovatelé dlouhodobého investičního produktu nemají povinnost oddělovat příspěvky zaměstnance a zaměstnavatele. To může přinést komplikace při ročním potvrzení pro daňové účely.... celý článek

Partners Financial Services