Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Indikátory

P/E (Price/Earnings)

Poměr ceny akcie a zdaněného zisku na akcii. Vyjadřuje, kolik jsou investoři ochotni zaplatit za jednotku zisku v peněžním vyjádření.

P/B (Price/Book Value)

Poměr ceny akcie resp. tržní kapitalizace společnosti a účetní hodnoty podniku, což je zjednodušeně hodnota všech aktiv mínus závazky (jakási likvidační hodnota). Udává, kolik jsou investoři ochotni zaplatit za jednotku aktiv po odečtení všech závazků v peněžním vyjádření. Používá se zejména pro to, že o účetní hodnota o něco lépe odolává účetnickým trikům.

P/S (Price/Sales)

Poměr ceny akcie resp. tržní kapitalizace společnosti a tržeb. Tržby jsou obtížně zmanipulovanou položkou, takže tento ukazatel je velmi přesný. Problémem je to, že jej lze obtížně použít ke srovnávání různých společností, protože jedna koruna tržeb u jedné společnosti se nemusí rovnat jedné koruně tržeb u jiné společnosti. (U zisku je tomu v zásadě přesně naopak, korunu zisku je stále koruna zisku).

Výše uvedené ukazatele je ovšem nutné hodnotit v kontextu, protože sami o sobě nemají význam. Porovnávejte poměrové ukazatele s:

  • historickými hodnotami těchto ukazatelů u stejné společnosti
  • ukazateli konkurenčních společností a jejich historickým vývojem
  • ukazateli celého trhu
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Agregátní poptávka, ROA, Pojištění vkladů, koncese, radovan burkovič, průmysl 4.0, monika junicke, taxi, blankoindosament, bankovní sféra, too big to fail, Victoria Volksbanken, investiční příležitost, trh zemního plynu, Stanislav Křeček, výživa, exekutorská komora, přiměřená sleva

1AF0044, 5E00696, 2A14298, 5B37497, 1AF0044

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK